بنا و نما دکوراسیون معماری

معماری رستوران چگونه بر تجربه مشتریان تاثیر می‌گذارد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که طراحان و معماران به هنگام طراحی محیطی مانند یک رستوران از خود می‌پرسند این است: «طراحی ما و فضایی که ایجاد می‌کنیم، چگونه باید روی اشتهای مشتریان و بهبود طعم غذا تاثیر بگذارد؟»

در ادامه با جزئیاتی در همین رابطه آشنا شوید.

food in the restaurant, table, background

فکر کردن در مورد یک طراحی خلاقانه برای محیطی همچون رستوران و ایجاد تجربه‌ای تازه، جالب و هیجان‌انگیز است. به علاوه حسی که محیط به آنها القا می‌کند می‌تواند موجب بروز آرامش، استرس یا حتی ثبت بهتر و بدتر تجربه در ذهن آنها شود. به زبان ساده طراحی یک رستوران و معماری آن، نقش مهمی در مزه غذا دارد.

مشتریان می‌توانند با تاثیرپذیری ناخودآگاه از فضای یک رستوران، مزه غذا و تجربه صرف غذا را بهتر یا بدتر از چیزی که هست حس کنند.

باید توجه داشت که طراحی یک رستوران فقط ایجاد ابعاد و فضاها و دکور کردن آنها نیست. طراحی چنین فضایی در واقع طراحی تجربه صرف غذا در آن است. توجه به این نکته و نگاه از این زاویه می‌تواند، تجربه صرف غذا در محیطی که قصد طراحی‌اش را داریم به سیاحتی کوتاه تبدیل کند. در واقع ورود به یک رستوران باید حس و حال شخص را تغییر دهد. احساس راحتی، هیجان و حتی سرگرم شدن به واسطه ورود به چنین محیطی باید در اشخاص بروز کند. تجربه‌ای که پس از صرف غذا ساخته می‌شود باید مثبت، لذت بخش و به یاد ماندنی باشد. در عین حال عدم موفقیت در معماری و فضای داخلی، قطعا نتیجه‌ای برعکس در پی خواهد داشت.

Modern-Restaurant-design-red-accent-wall

برای مثال فضایی را تصور کنید که با ورود به آن عطر خوش غذا به مشام برسد و در مقابل فضایی دیگر را تصویر نمایید که بوی فضای صنعتی کارخانه یا کارگاه همجوار در محیط آن حس می‌شود. تاثیر هر یک از این دو بر اشتهای مشتری چه خواهد بود؟

چگونه خلاقیت را در کار خود بگنجانیم؟

همانطور که یک وعده غذایی شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر است، در اینجا فرصت ایجاد یک فضای اثرپذیر و در عین حال تاثیرگذار نیز وجود دارد. برای مثال افزایش اشتها برای یک مشتری ممکن است تنها با کمک نورپردازی خاص محیط عملی باشد یا نور محیط به ایجاد حس اینکه در اینجا غذای سالم و تازه سرو می‌شود، کمک کند. به علاوه باید دقت کرد که نور محیط حس گرما یا سرمای بیش از حد القا نکند. خلاقیت در محیط و فضای رستوران، بستگی مستقیم به غذایی که سرو می‌شود دارد.

Matsumoto-restaurant-Golucci-International-Design-Beijing

باید تصور کنید که چگونه می‌خواهید در آستانه سرو غذای اصلی این نوید را -با کمک گرفتن از محیط- به مشتری بدهید؟ فضا چگونه می‌تواند حس یک غذا را از یک ظاهر خوب به یک تجربه خوب، خوشایند و به یادماندنی تبدیل کند؟ در کنار دکور بشقاب و مزه غذا، فضای رستوران چه نقشی را می‌تواند برای بهبود تجربه صرف غذا در آن محیط ایفا کند؟ این سوالات به شما در خلق محیطی بهتر کمک خواهند کرد.

غذا و محیط مکمل یکدیگر هستند.

به طور قطع انتظار می‌رود که غذای یک رستوران بهترین کیفیت و مزه ممکن را داشته باشد. اما در جایگاه یک طراح، شما نیز این شانس را دارید که همانند آشپز بر ایجاد حس و تجربه بهتر برای مشتریان تاثیرگذار باشید. در واقع غذای آشپز باید ستاره صحنه شما باشد و فضای خلق‌شده توسط شما نیز، بهترین مکان برای این ستاره.

laba-ws.blogspot.com

تلاش کنید از ایده‌های طراحی خود به عنوان فاکتوری برای تغذیه عینی و استعاری «حس بهتر» در آن محیط، بیشترین بهره را ببرید. تصورات شما بهترین گزینه برای یافتن راه‌های بهتر و خلاقانه‌تر در ایجاد یک تجربه مطلوب و مطبوع خواهند بود.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]