گرافیک هنرهای تجسمی

شش راهکار برای استفاده شبکه‌های گرید در طراحی لوگو

سیستم‌های گرید لوگو (Logo grid systems) ،شبکه‌هایی برای نظم و انسجام بصری بخشیدن به طرح هستند که به همراه خطوط راهنمای ساختمانی (construction guides) و دوایر ‌می‌توانند تکنیک‌های بسیار قدرتمندی برای طراحی لوگو باشند. گریدها چارچوبی سازمان‌یافته و منظم برای چیدن و آرایش عناصر بصری مختلف فراهم می‌آورند.

در ادامه این مطلب به بررسی بایدها و نباید‌هایی که در استفاده از شبکه‌های گریدی در طراحی لوگو باید مدنظر قرار گیرند، می‌پردازیم.

شبکه‌های گریدی لوگو یک تکنیک طراحی هندسی هستند که لزوما برای تما‌می‌ پروژه‌های طراحی به کار نمی‌روند. اما هنگا‌می‌ که به درستی در طراحی لوگوی شما به کار گرفته ‌می‌شوند، ‌می‌توانند هویت بصری کمپانی مربوطه را از نقطه برندینگ (branding) صفر، به برندینگ مطرح و موفق برسانند.

نیال اولافلین (Niall O’Loughlin) یکی از اعضای برجسته ی سایت  ۹۹دیزاین (99designs) است. یک بازار اینترنتی برای طراحی گرافیک که دسترسی سریع مشتریان را به مرکز کار طراحی ممکن ‌می‌سازد. او بهترین راهکارهای اجرایی خود در زمینه استفاده شبکه‌های گرید در لوگوها را در این سایت به اشتراک گذاشته است.

مهم‌ترین باید و نباید‌هایی که نیال اولافلین در استفاده از شبکه‌های گریدی در طراحی لوگو در یکسال اخیر به اشتراک گذاشته است را با هم می‌خوانیم.

۱. از همان ابتدای کار، سیستم گریدی و اشکال هندسی مناسب استفاده کنید

بهترین مثال از سیستم شبکه گریدی که توانسته است یک طراحی لوگو را به یک موفقیت بزرگ تبدیل کند، طراحی هویت و لوگوی Sagmeister & Walsh برای موزه یهود در نیویورک است.

S & W تمام هویت برند خود را براساس سیستم گریدی نماد ستاره داوود ساخته و در نتیجه یک هویت بصری منسجم و قابل توجه را به دست آورده است.

jm

با استفاده از گریدها و خطوط راهنما، طرح آنها همراه با تداعی گذشته، نگاهی تازه و به روز را به برند موزه ‌می‌بخشد.

به کار گرفتن سیستم گریدی و اشکال هندسی مناسب در این نمونه از ابتدای کار تاثیر خود را به خوبی نشان داد و در زمینه مفهوم بخشی به طراحی لوگو درس خوبی است که به یاد داشته باشیم.

۲. لوگوی خود را بیش از حد با شبکه‌های ریاضی، اندازه‌های خالی و یا هندسه ی خیالی درگیر نکنید

در طراحی دوباره لوگوی ۲۰۱۳ یاهو، مدیر عامل یاهو، خانم ماریسا مایر (Marissa Mayer) و تیم طراحی اختصاصی این کمپانی یک زمینه آبی با شبکه‌های محاسبه شده ریاضی را به عنوان خطوط راهنمای ساختمانی لوگو استفاده کردند. آنها همچنین یک ویدیو را به منظور نشان دادن «بخشی از چیزی که در طراحی همزمان می‌تواند باحال و مربوط به ریاضی باشد» همراه با توضیح دقیق روند طراحی لوگوی خود منتشر کردند.

هنگا‌می‌که بحث به «علامت تعجب» واقع در لوگو رسید، میر اظهار داشت: «حرکت نهایی ما در کج کردن علامت تعجب به میزان نه درجه تنها به منظور تلقین کمی‌ حس بازیگوشی بود.»

طراحی مجدد لوگوی یاهو، نمونه‌ای جنجال برانگیز بود

طراحی مجدد لوگوی یاهو، نمونه‌ای جنجال برانگیز بود

این توجیهات محاسباتی برای برخی متقاعدکننده نبود و طرح به صورت گسترده مورد نقد قرار گرفت. بسیاری از فعالان صنعت طراحی کیفیت محاسبات ریاضی آن را زیر سوال بردند.

این مثال به خوبی نشان می‌دهد که بیش از حد توجیه کردن یک طراحی لوگو و استفاده کردن از «سازگاری ریاضی» لزوما باعث نتیجه بهتر در طراحی لوگو نمی‌شود.

۳. از گرید به عنوان یک راهنما برای ساخت لوگویی ورای زمان و جاودانه استفاده کنید

هنگا‌می‌که ریموند لئووی (Raymond Loewy) برای طراحی لوگوی شرکت نفتی شل (Shell Oil) منصوب شد، از یک شبکه گریدی به منظور ساخت یک طرح آیکونی استفاده کرد که از سال ۱۹۷۱ تا کنون تغییر نکرده است.

تما‌می‌ خطوط لوگو دقیقا با شبکه گرید‌ها منطبق نیستند، اما گرید‌ها به وضوح بخش اصلی طراحی را تشکیل می‌دهند که باعث قدرتمندتر شدن و متمایز شدن این لوگو از سایر لوگوهای طراحی شده این کمپانی می‌شوند.

لوگوی شل در طول سال‌ها تکامل پیدا کرد، اما هنوز بر پایه همان قوانین اصولی طراحی اولیه است

لوگوی شل در طول سال‌ها تکامل پیدا کرد، اما هنوز بر پایه همان قوانین اصولی طراحی اولیه است

ما از روند طراحی لوگوی روغن شل که در مقاله «اصول ابتدایی طراحی» (Design Basics) نوشته دیوید ای. لائر و استفان پنتاک (David A. Lauer & Stephen Pentak) به خوبی شرح داده شده است، در مورد مفاهیم اصولی هنر و طراحی مطالب زیادی ‌می‌آموزیم.

۴. نسبت‌های ریاضی را جایی که وجود ندارند، در لوگو اعمال نکنید

این خطوط راهنمای دوار گسترده به منظور ساخت لوگوی اپل ایجاد نشده است، بلکه به عنوان توضیحی برای عدم وابستگی ظاهر این لوگو به زمان خاص و جاودانگی آن استفاده شده است.

ساختار گریدی لوگوی اپل و نمودارهای قرمز افشا کننده

ساختار گریدی لوگوی اپل و نمودارهای قرمز افشا کننده

این تصویر ادعا می‌کند که لوگوی اپل یک طراحی خوب است چرا که از دایره‌های کامل تشکیل شده و تابع توالی فیبوناچی و نسبت طلایی است.

به هرحال، با این که این ادعا توسط ریاضی دانان و طراحان بسیاری بررسی و صحت آن تایید شده، اگر شما با دقت و از نزدیک به لوگو نگاه کنید، می‌توانید ببینید که خطوط اطراف سیب آن چنان سفت و سخت به قوانین هندسه وفادار نیست.

طبیعی است که بخواهیم خوب بودن طراحی را با هندسه و اعداد تخمین بزنیم، و عالی ‌می‌شود اگر فرمول ریاضی جادویی وجود داشت که ‌می‌توانستیم برای طراحی لوگوهای بی نقص استفاده کنیم؛ اما هندسه کامل  همیشه به چشم غیر مسلح نمی‌آید، و ‌می‌توان لوگوی اپل را زیر سوال برد چراکه منطبق با معیار‌های دقیق هندسی نیست.

۵. از خطوط راهنما و اشکال هندسی برای صیقل دادن و متقارن کردن طراحی خود استفاده کنید

طراحی لوگوی زیبا و با سلیقه ای که در عکس زیر نشان داده شده یک سری خطوط راهنمای ساختاری را برای تاثیر عالی استفاده می‌کند، و یکی از ۹ طرح برگزیده طراحی لوگو در سایت ۹۹دیزاین در سپتامبر ۲۰۱۵ بوده است. به منظور ساخت این طرح برای رقابت لوگوی «راکوف برای تمام روز» (All Day Ruckoff)، کائیلگرافی (Kaelgrafi) طراح لوگوی مذکور، خطوط راهنمای ساختاریی را برای به دست آوردن رابطه ای صیقلی و فضایی سازگار بین هر خط و منحنی طرح خود استفاده کرد.

لوگوی راکوف یکی از ۹ برگزیده طراحی لوگو در سایت ۹۹دیزاین در سپتامبر ۲۰۱۵ بوده است

لوگوی راکوف یکی از ۹ برگزیده طراحی لوگو در سایت ۹۹دیزاین در سپتامبر ۲۰۱۵ بوده است

دوایر کامل برای ساخت گوشه‌های هر شکل استفاده شده است، و واضح است که طراح ابتدا با اسکچ زدن و طراحی دستی به نتیجه مورد نظر خود رسیده و سپس آن را با برنامه وکتوری اجرا و تصحیح کرده است.

این یک نمونه موفق از استفاده از گرید و اشکال هندسی ابتدایی برای ساخت یک لوگو با ظاهری قابل توجه و حرفه‌ای است.

۶. تمام پروژه‌های طراحی خود را بدون استثنا با لی‌اوت گرید (layout grid) شروع کنید

آخرین بازطراحی لوگوی بینگ به اندازه‌ای که به نظر ‌می‌آید متفاوت نبود

آخرین بازطراحی لوگوی بینگ به اندازه‌ای که به نظر ‌می‌آید متفاوت نبود

تصویر بالا نشان دهنده آخرین طراحی لوگوی بینگ توسط مایکروسافت است. همان طور که می‌بینید، مایکروسافت با استفاده از زوایا و طراحی مبتنی بر گرید، لوگوی بینگ را با لوگوی سایر محصولاتش به خوبی سازگار کرده است.

می‌توان نتیجه گرفت برای موفقیت بصری و دوام بلند مدت یک لوگو، گنجاندن لوگو در شبکه گریدی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. طرح گرید یک نیروی نامرئی است که تاثیر خود را در ساختار نشان ‌می‌دهد و همه چیز را در جای مناسب خود نگه می‌دارد.

مانند هرچیزی که نقص ساختاری و یا بنیادی قوی دارد، مفاهیم شما از نظر بصری از محصولی به محصولی دیگر متفاوت خواهد بود و این همیشه باعث کشمکش درونی در روند ساخت می‌شود.

انتخاب شبکه گریدی در روند طراحی لوگوی شما، نه تنها به شما اجازه ‌می‌دهد که از وجود معنی و ساختار بصری در طراحی‌تان مطمئن شوید، بلکه طرح شما را به جای منحرف کردن، روی هدف اصلی طراحی متمرکز ‌می‌کند.

40

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]