طراحی خودرو طراحی صنعتی

چگونه از اشتباهات رایج در طراحی خودرو اجتناب کنیم

اگر طراحی خودرو را تازه شروع کرده‌اید احتمالاً بارها با ظاهر غیرطبیعی طرحتان مواجه شده‌اید. دلیل آن چند نکته ساده است که با کمی تمرین و مشاهده تصاویر واقعی، به مهارت شما در طراحی خودرو تبدیل می‌شوند. بعد از آن فقط کافی است کمی دقت و ظرافت چاشنی کار کنید تا از پس هر طرحی برآیید. برای بررسی این نکات با هزارویک بوم همراه شوید.

۱. پرسپکتیو

1kazuki-compressor1-w600-w600توانایی درک پرسپکتیو و ترسیم آن نکته‌ای اساسی در طراحی خودرو است. بسیاری از تازه‌کارها بدون در نظر گرفتن این مسئله شروع به طراحی سه بعدی می‌کنند. شاید این روش برای رسم بعضی اشیاء جواب دهد اما برای خودرو مناسب نیست. اتومبیل‌ها اجسام بزرگی هستند که از نمای نزدیک نشان داده می‌شوند، بنابراین رعایت پرسپکتیو در آنها بسیار مهم است. حتی می‌توان گفت اغراق در پرسپکتیو بهتر از رعایت نکردن آن است. برای کسب تجربه و تمرین، می‌توانید ابتدا زاویه‌ای بازتر از حد معمول (wide-angle) را انتخاب کنید و طرحی تحریف شده بکشید، سپس در طراحی‌های بعدی زوایا را به حالت طبیعی نزدیک کنید تا خودرو نمایی طبیعی پیدا کند.

4post-28063-1232459010-w600-w600اگر تجسم خطوط پرسپکتیو و مسیر آنها برایتان سخت است می‌توانید میز کار را با کاغذ بپوشانید، نقاطی خارج از صفحه رسمتان را انتخاب کنید و خطوطی به عنوان راهنما بکشید، اما بعد از کمی تمرین توانایی تجسم مسیر خطوط پرسپکتیو را به دست خواهید آورد و نیازی به ابزار کمکی نیست. به یاد داشته باشید که هیچ‌چیز جای تمرین و مطالعه فرم اشیاء در زوایای مختلف را نمی‌گیرد، پس عکس‌های واقعی خودرو را مطالعه کنید تا تغییر شکل آن در حالت‌های گوناگون را ببینید.

۲. قرینگی

110-w600مطمئن شوید که طرحتان مرکز مشخصی دارد و تعادل میان دو طرف آن برقرار است. ترکیب پرسپکتیو با چنین تقارنی نیاز به تمرین و حوصله دارد، بهتر است در این قسمت کمی پشتکار به خرج دهید. باید نقشه کلی و فرم اصلی را در نظر بگیرید و طبق آن پیش بروید. ساختار اتومبیل‌ها مانند مکعب مستطیل ساده و منطقی نیست تا برای اطمینان از صحت آن یک بار ورق را برگردانید و پرسپکتیو را از پشت کاغذ بررسی کنید. اگر طرح خود را مرحله به مرحله پیش می‌برید و آن را با لایه‌های متعدد تکمیل می‌کنید بهتر است روش برگرداندن کاغذ را در هر مرحله تکرار کنید تا اگر اشکالی به وجود آمد قبل از دیر شدن ایراد آن تصحیح شود. اگر می‌خواهید هر دو چراغ خودرو در تصویر دیده شوند از ابتدا زاویه‌ای را در نظر بگیرید که امکان این کار را به شما بدهد. یکی از رایج‌ترین اشتباهات تازه‌کارها این است که قسمت زیادی از چراغ دورتر را در تصویر نشان می‌دهند، این کار موجب غیرعادی شدن طرح می‌شود و باید از آن اجتناب کرد.

4-w600بهتر است قبل از انتخاب زاویه دید، پیش‌طرح‌های اولیه در زوایای مختلف ترسیم شوند تا قبل از اضافه کردن جزئیات و راندو، فرم مورد نظر خود را پیدا کنید.

۳. چرخ‌ها

7Luciano-Bove-Ellipses-sketch2-tutorial-w600-w600اگر جای قرارگیری و پرسپکتیو چرخ‌ها را درست ترسیم کنید نصف راه را رفته‌اید، در غیر این صورت ظاهر غیر طبیعی لاستیک‌ها می‌تواند بهترین طراحی و راندو را هم خراب کند. در ابتدای یادگیری، ترسیم صحیح پرسپکتیو چرخ‌ها برای بعضی افراد مشکل است. اگر شما نیز جزو این گروه هستید بهتر است با تمرین زیاد از عهده آن برایید. ترسیم صحیح بیضی‌های راهنما برای طراحی چرخ‌ها کافی نیست، این راهنماها باید در موقعیت درستی قرار بگیرند. هنگام ترسیم بیضی‌ها خطوط پرسپکتیو را در نظر داشته باشید و هماهنگ با آن پیش بروید. با هر بار طراحی تجربه بیشتری کسب کرده و دفعات بعد راحت‌تر کار می‌کنید.

خطوط محوری چرخ‌ها را رسم و سپس با خطی عمود آنها را به دو قسمت تقسیم کنید تا مرکز چرخ‌ها مشخص شود. سپس مقدار باریک یا پهن بودن بیضی‌ها برای طبیعی جلوه کردن لاستیک خودرو را آزمایش کنید. برای چرخ‌های جلو می‌توانید آزادانه‌تر عمل کنید و آنها را در حالت چرخش نشان دهید اما بهتر است تا زمانی که به حالت اول مسلط نشده‌اید چرخش را امتحان نکنید. به یاد داشته باشید چرخی که دورتر قرار می‌گیرد باریک‌تر نمایش داده می‌شود.

2Renault-Captur-Concept-Design-Sketch-08-w600اگر طراحی لاستیک برایتان مشکل است با کپی کردن طرح‌های موجود و مطالعه ساختار آنها نحوه قرارگیری چرخ در حالت‌های مختلف را تمرین کنید. معمولاً لاستیک‌های بزرگ ظاهر جذاب‌تری به اتومبیل می‌دهند اما اگر بیش از حد بزرگ باشند طرح شبیه به کارتون یا کاریکاتور می‌شود. تا زمانی که به طراحی چرخ‌ها مسلط نشده‌اید ظاهر آنها را ساده در نظر بگیرید.
احتمالاً بارها این توصیه را شنیده‌اید که برای شروع طراحی خودرو ابتدا عکس‌ واقعی و یا یک طرح حرفه‌ای از اتومبیل را زیر دستتان قرار دهید. دلیل آن آشنا شدن و تجربه کردن همین سه نکته‌ مهمی است که گفته شد. با رعایت این موارد ظاهر طرحتان طبیعی‌تر شده و اعتبار بیشتری میابد.

با تسلط بر طراحی خودرو و واقع‌نمایی آنها می‌توانید در مراحل بعد ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه خودتان را به تصویر بکشید. ترسیم احجام پیچیده و مشاهده دقیق فرم محصولات نیز می‌تواند در این روند مؤثر باشد. امیدواریم در آینده بیش از پیش شاهد نوآوری طراحان ایرانی در زمینه طراحی خودرو و همچنین طراحی محصولات دیگر باشیم.

36

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]