طراحی صنعتی طراحی محصول

طراحی مفهومی محصولات، از گذشته تا آینده

طراحی محصول از ابتدای قرن بیستم تا کنون دستخوش تحولات زیادی شده است، همان‌طور که چیزهای دیگر مانند تجارت و روش‌های تولید در این صد سال تغییر یافته‌اند. هر روز دنیا کوچک‌تر و ایده‌ها بزرگ‌تر می‌شوند. در اینجا طراحی مفهومی به معنای یافتن راهکار مدبرانه یا حل یک مشکل است که در قالب محصول ارائه می‌شود. در واقع محصولات مفهومی یک گام از زمان خود فراتر می‌روند تا راه توسعه را هموار سازند.

111

مروری بر گذشته، چرا روند طراحی محصول در حال تغییر است؟

در آغاز قرن بیستم شرکت‌های تحقیقاتی مانند آزمایشگاه توماس ادیسون پیشگام در راه‌اندازی چرخه تولید محصولات مفهومی بودند، به طوری که راهکارهای ادیسون به طور قابل ملاحظه‌ای با موفقیت پیش می‌رفتند. او و دستیارانش محصولاتی مانند لامپ‌های مدرن و گرامافون تولید می‌کردند.

در همان دوران هنری فورد با تکمیل خط مونتاژ قطعات به روش تسمه نقاله، چرخه جدیدی برای تولید محصولات معرفی کرد. این روش با تغییر مدل تولید کارخانه‌ها، اقتصاد جهان را هم متحول ساخت.

222

تأسیس کارخانه‌های متعدد در سراسر جهان طی دوران جنگ جهانی دوم، به منظور تجهیز نیروها، به معنای پایان یافتن دوران سنتی طراحی مفهومی بود. در این زمان ایده‌های جدیدی در رابطه با روش‌های توسعه محصول شکل گرفتند و روند فاز دوم نوآوری محصولات را سرعت بخشیدند. افرادی مانند ونیوار بوش معتقد بودند که همکاری بین دانشگاه‌ها و صنعت موجب تولید محصولات بهتر می‌شود. ایده بوش برای توسعه محصولات به این معنا بود که متولیان بزرگ برای موفقیت طرح‌های نوآورانه ضروری هستند. آنها مانند پلی میان صنعت و دانشگاه‌اند که تحقیقات بنیادی را به زبان صنعت ترجمه می‌کنند.

پس آن شرکت‌های زیادی برای توسعه محصولات خود این روش را به کار گرفتند و در اواسط دهه شصت اقتصاد مبتنی بر تولید انبوه به صورت فراگیر گسترش یافت. شرکت‌هایی مانند زیراکس (Xerox) در دوران پس از جنگ جهانی دوم گام‌های بلندی در جهت رشد و ترقی برداشتند. زیراکس با معرفی دستگاه کپی ۸۱۳ در سال ۱۹۶۳ انقلابی در توسعه محصولات مفهومی به وجود آورد و در سال ۱۹۷۰ نیز طی پروژه‌ای مشترک با دانشجویان دانشگاه استنفورد به پیشبرد اهداف خود پرداخت. از جمله این اهداف طراحی گرافیک رابط کاربری و طراحی پرینترهای لیزری بود.

333

طراحی و توسعه محصولات در دوران حاضر

امروزه برای توسعه طرح‌های مبتکرانه همچنان از روش بوش استفاده می‌شود اما تأکید زیادی بر وارد کردن نظر کاربران و خریداران به چرخه طراحی وجود دارد. تأکید مفاهیمی همچون تفکر طراحی (Design Thinking) بر این است که محصولات برای رفع مشکلات به وجود می‌آیند و بر اساس چنین اصلی چرخه طراحی مفهومی محصولات شکل می‌گیرد.

تفکر طراحی شامل چهار مؤلفه است که در زیر می‌خوانید.

۱. درک شرایط کاربر: تجسم شرایط استفاده از محصول و پی بردن به زوایای مختلف آن.

۲. همکاری: توجه به نظرات گوناگونی که از منابع مختلف دریافت می‌شوند و استفاده از آنها در جهت بررسی هوشمندانه مسئله و یافتن راه‌حل بهتر.

۳. تفکر تعاملی: در نظر گرفتن زوایای مختلف مسئله و در صورت لزوم رد کردن هرگونه سازش و مسامحه در روند تولید که ممکن است کارایی محصول را به خطر بیاندازد.

۴. تجربه‌گرایی: استفاده از تفکر خلاقانه جهت رفع مشکلات بزرگ‌تر و در نظر گرفتن عکس‌العمل کاربر از تجربه این حس خوشایند.

اگر روش‌های مدل‌سازی کنونی و وجود اینترنت را در کنار تفکر طراحی در نظر بگیریم خواهیم دید که طراحی مفهومی محصولات به سمتی می‌رود که هرکس می‌تواند با خلق وسایل مبتکرانه نحوه تعامل مردم با دنیای پیرامونشان را تغییر دهد.

444

طراحی مفهومی محصولات در آینده

مسیرهای زیادی برای شکل دادن به آینده طراحی محصول وجود دارد که دو مورد آن را در ادامه می‌خوانیم.

۱. بستری همچون اینترنت امکان ایجاد ارتباط با گستره بیشتری از مخاطبان، همچون مشتریان و طراحان را فراهم می‌کند. برای مثال شرکت Quirky با این ایده ساخته شده است که با معرفی ایده‌ها، میان افراد مبتکر و شرکت‌های بزرگ ارتباط برقرار سازد تا ایده‌های منتخب به تولید برسند. انجمن‌های سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌ها نیز نمونه دیگری از تأثیر اینترنت بر مسیر توسعه محصولات است.

۲. پرینت سه بعدی این امکان را در اختیار طراحان می‌گذارد که طرح مفهومی خود را در مراحل اولیه با روشی اقتصادی‌ مدل‌سازی کنند. شرکت‌هایی مانند Shapeways برای آن دسته طراحانی که می‌خواهند از این مرحله نیز فراتر روند امکانی را فراهم کرده‌اند که محصولات طراحی شده را بر حسب تقاضا به صورت سفارشی تولید کرده و به فروش برسانند.

555

چنین روش‌هایی طراحی محصول به شیوه دموکراتیک را به وجود می‌آورند، به نحوی که خلق محصولات مفهومی به اصل خود بازمی‌گردند و دوباره مخترعان می‌توانند به صورت انفرادی و یا همراه با گروهی کوچک ایده‌های خارق‌العاده را به مرحله اجرا برسانند.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]