عکاسی عکاسی با موبایل

نکته‌ها و ترفند‌هایی برای عکاسی خیابانی

زمانی بود که فکر می‌کردیم چرا باید دوربین دست بگیریم و در خیابان از افراد کاملا غریبه عکاسی کنیم؟ این کار علاوه بر این که شاید شجاعانه به نظر برسد اما در عین حال کمی عجیب است. حتی ممکن است غیرقانونی هم باشد! پس چرا عده‌ای به آن علاقه دارند؟ خوب که دقت کنید متوجه خواهید شد که درواقع «عده‌ای» به آن علاقه ندارند و همه کسانی که به عکاسی مشغولند به نوعی عکاسی خیابانی می‌کنند؛ حتی اگر به طور تصادفی باشد!

حال اگر می‌خواهید عکاس خیابانی بهتری باشید از این نکات و ترفندها غافل نشوید. عکاسی خیابانی واقعی، با همه مزایا و معایبش، یک هنر جدید و مطرح است. عکاس خیابانی باید کسی باشد که توانایی ثبت یک لحظه‌ را داشته باشد، لحظه‌ای که حاوی یک پیام قدرتمند باشد. هر کسی توانایی چنین کاری را ندارد، اما ناامید نشوید، یک عکس ساده از یک عابر ممکن است در زمانی دیگر عکس خاصی شمرده شود.

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره عکاسی خیابانی با موبایل بدانید

street-photography-geometric1-622x411

پیش از هر چیزی این را به خاطر بسپارید که عکاسی خیابانی ارتباط مستقیمی با فرهنگ و عرف جامعه دارد. مثلا در چین ممکن است مردم از این کار استقبال کنند و حتی از شما بخواهند از آنها عکس بگیرید اما در غرب فرهنگی کاملا متفاوت حکمفرما باشد و مردم عکس‌العمل مثبتی نسبت به دوربین نشان ندهند. دوستانه بودن و لبخند زدن می‌تواند کمک خوبی برای احساس امنیت دادن به سوژه‌ها باشد. اما در عین حال سعی کنید مصنوعی نباشد و یا خود را معصوم جلوه ندهید زیرا چنین کاری عموما به دیگران این حس را می‌دهد که «حتما ریگی به کفش دارید!».

۱. معمول و ساده باشید

برای آنکه عکاسی خیابانی کنید لازم نیست تا چین بروید! کافی است از خانه خارج شوید و اتفاق‌های خیابانی در انتظار شما باشند.

با وجود این که عکاسی خیابانی یک هنر بسیار سرگرم کننده است مواظب باشید که با مرموز و مخفیانه رفتار کردن خوشی آن را زیر سوال نبرید. خیلی معمولی لباس بپوشید چرا که می‌خواهید به میان مردم معمولی بروید. مردم همیشه بر اساس غرایزشان رفتار می‌کنند، اگر شما لباس‌های عجیب یا متفاوت پوشیده باشید و خیلی مرموز با یک دوربین و لنز بزرگ در میان آنها در تکاپو باشید، این احتمال وجود دارد که یا یک نفر با شما درگیر شود و یا با پلیس تماس بگیرد.

به خاطر بسپارید که در بیشتر جاها عکاسی در خیابان و مکان‌های عمومی کاملا قانونی است، اما دقت کنید که نباید از شخصی در حیاط خانه‌اش و یا مکان‌های که به حریم شخصی آنها وارد می‌شود، عکس بگیرید. مثلا عکاسی در دستشویی‌های عمومی، داخل اتاق‌های تعویض لباس و مکان‌هایی مشابه عکاسی ممنوع است. هر چند که عموما عکاس‌های خیابانی این نکات را رعایت می‌کنند.

street-photos-7

سعی نکنید رفتار و منش خاصی را دنبال کنید. کافی است با اعتماد به نفس به سمت کاری که قصد دارید انجام دهید پیش بروید و فراموش نکنید که عکاسی خیابانی، این هنر مدرن، با سرعت زیادی به سمت محبوبیت‌ پیش می‌رود.

۲. تنظیمات حرفه‌ای دوربین را فراموش نکنید

بهترین تنظیم برای دوربین همانی‌ست که با آن بیشتر از همه احساس راحتی می‌کنید. قرار دادن تنظیمات دوربین در حالتی که به آن عادت ندارید نه تنها شما را بلکه سوژه‌هایتان را نیز فراری می‌کند. انتخاب این که در چه حالتی (خودکار، اولویت با سرعت شاتر، دریچه دیافراگم و …) کاملا یک انتخاب شخصی است. برخی افراد ترجیح می‌دهند همه تنظیمات را دستی انجام دهند تا به طور کامل بر دوربین تسلط داشته باشند در حالیکه عده‌ای ترجیح می‌دهند از تنطیمات خودکار استفاده کنند تا بتوانند بیشتر بر ترکیب‌بندی تمرکز کنند.

حالت اولویت با دریچه دیافراگم که در دوربین‌های نیکون با A و در دوربین‌های کانن با Tv یا Av نشان داده می‌شود، به شما این امکان را می‌دهد که از سوژه‌ها و احسام متحرک بهتر عکاسی کنید. برای این منظور کافی‌ست ابتدا تنظیم عمق میدان را یاد بگیرید و به لحظه‌ها را ثبت کنید.

برای آنکه بهترین نور را داشته باشید، ساعات طلایی (پس از طلوع و پیش از غروب آفتاب) بهترین هستند، اما این ساعت‌ها اکثر ما یا خانه هستیم و یا در حال برگشت به خانه‌ایم. پس باید بهترین بهره را بقیه ساعت‌ها ببریم. عکاسی سیاه و سفید یک راه حل برای زمان‌هایی است که نور مناسبی وجود ندارد و این کار کنتراست زیادی به عکس شما اضافه می‌کند و می‌تواند نکاتی که قصد دارید به بیننده را منتقل کنید، پر رنگ‌تر جلوه دهد.

بیشتر بخوانید: عکاسی در نور روز

street-photography-1

عکاسی در نور شب کمی دشوارتر است. برای آنکه مجبور نباشید با نور فلاش کسی را آزاد دهید لازم است هم در تنظیم‌های دوربین دقت کافی داشته باشید و هم کمی خلاقیت به خرج دهید تا عکس‌های متفاوتی ایجاد کنید.

۳. تماس مستقیم چشمی باشد یا خیر؟

این انتخاب کاملا به شخص شما برمی‌گردد. باید در برقرار کردن ارتباط با دیگران پیشرو باشید و بابت این که می‌خواهید عکس آنها را بگیرید بهشان حس خوبی بدهید. این بهترین راه است برای آنکه به افرادی که از عکاسی کردن شما حیرت می‌کنند، دلیل کارتان را توضیح دهید و به آنها احساس امنیت القا کنید.

اگر ارتباط برقرار کردن با افراد برای شما راحت نیست، اشکالی ندارد؛ کافی‌ست به جای آنکه مستقیم به افراد خیره شوید به یک مجسمه، ساختمان یا بنا در پشت سر آنها نگاه کنید تا این طور به نظر برسد که از آن سوژه‌ها عکاسی می‌کنید نه از افراد.

افراد معمولا چنین فرض می‌کنند که آنها سوژه‌های عکاسی عکاس‌ها نیستند. برای خود شما چند بار تا کنون پیش آمده که ناگهان در مقابل دوربین فردی قرار گرفته باشید؟ چنین اتفاق‌هایی زیاد رخ می‌دهد و معمولا باعث آزار و نگرانی شما نخواهد شد.

۴. با دیگران یکی شوید

سعی کنید که شما هم بخشی از اتفاق‌های خیابانی باشید و تنها تماشاگر نباشید. بی‌شک اگر فقط روی یک نیمکت بنشینید و نظاره‌گر باشید هم می‌توانید صحنه‌‌های خوبی شکار کنید اما اگر با دیگران همراه شوید آنگاه عکس‌های واقعی‌تر و از زاویه‌ای متفاوت ثبت خواهید کرد.

Danny_St_5

مثلا آیا در حال شما اتفاق خاصی در حال وقوع است؟ خب می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و دوربین‌تان را برداشته و به میان جمعیت بروید و هر روز عکس‌های مختلفی ثبت کنید. در اطراف قدم بزنید و منتظر اتفاق‌های تازه باشید و فرصت را از دست ندهید.

۵. حواستان به خودتان باشد!

اگر قصد دارید مدت زمان زیادی را برای عکاسی صرف کنید پس حتما به خاطر بسپارید که زیاد گرسنه نمانید و خود را بیش از حد خسته نکنید. این خستگی در عکس‌های شما خودش را به نوعی نمایان خواهد کرد.

۶. تنها یا همراه با دیگران؟

این که دوست داشته باشید تنها برای عکاسی بروید و یا دوستان و اقوامی را همراه خود داشته باشید به انتخاب شخصتی‌تان معطوف می‌شود. همراه داشتن دوستان علاوه بر سرگرم شدن، امکان داشتن یک یا مدل را  نیز برایتان فراهم می‌کند. مثلا گاهی می‌توانید از یکی از دوستانتان بخواهید جلوی دوربین قرار بگیرید و طوری وانمود کنید که از او عکس‌ می‌گیرید در حالیکه سوژه دیگری را مد نظر دارید و بدین ترتیب می‌توانید از سوژه موردنظرتان بی‌دغدغه عکاسی کنید.

۷. بپرسید چرا؟

سوال مهمی که باید از خودتان بپرسید این است که «چرا می‌خواهم عکاسی خیابانی کنم؟» پاسخ به این سوال بسیار مهم است. قبل از آنکه بخواهید در مورد تجهیزات مورد نیاز و چگونگی عکاسی خیابانی سوال کنید برای جوابی برای آن «چرا» یافته باشید.

4 (53)

دلیل عکاسی می‌تواند این باشد که شما می‌خواهید لحظاتی را در خاطرات‌تان ثبت کنید و یا می‌خواهید پیام خاصی را برسانید. مثلا شرایط رقت انگیز یک مکان و یا سخاوت و مهرباتی مردم. شاید هم برای شما عکاسی مثل شکار جواهرات باشد. تنها منتظرید تا لحظه‌های نابی را پیدا کرده و آن را به تصویر بکشید. دلیلش هرچه باشد باید پیش از شروع به کار آن را به خوبی دریافته باشید.

۸. حس تازگی‌تان را حف‍ظ کنید

گاهی با نگاه به عکس بیشتر از سوژه ، درباره عکاس اطلاعات به دست می‌آورید. زاویه نگاه عکاس، هرچقدر هم در پس لنز و دوربین مخفی شده باشد، گاهی نشانه‌هایی از خود برروز می‌دهد.

28

آیا از محیط اطرافتان خسته شده‌اید؟ یکنواخت شده است؟ شک نکنید که عکس‌هایتان نیز ناواضح، تکراری و خسته کننده خواهند بود. پس از شهر بیرون بروید و یا حداقل به محله دیگری در شهرتان بروید و چیزهای کاملا نو را به تصویر بکشید. یکی از محاسن عکاسی خیابانی این است که به شما احازه نمی‌دهد که در جای گرم و نرم و تکراری‌تان فرو روید و در عوض شما را با چالش‌های جدیدی مواجه می‌کند. همین امر باعث می‌شود شما افراد جدیدی را بشناسید و با دنیاهای متفاوتی آشنا شوید.

۹. لذت ببرید

این آخرین نکته‌ای است که باید به خاطر بسپارید. از عکاسی لذت ببرید و به آن به چشم یک سرگرمی نگاه کنید. یادتان باشد که قرار نیست تمام عکس‌هایی که می‌گیرید یک شاهکار هنری باشند پس خودتان را تحت فشار و استرس قرار ندهید. آن وقت حتما نتیجه‌های بهتری خواهید گرفت.

9

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]