نقاشی هنرهای تجسمی

کلاژ ؛ برش‌هاى کاغذ و خلق اسطوره

هنرمند تصویرساز مرگانا والاس، با ترکیب مواد تصاویری ترکیبی‌ از اسطوره و قلمروهاى فانتزی خلق می‌کند. این آثار از لایه‌های متفاوت کاغذ برش داده شده و جزئیات افزوده شده به کمک گواش و آبرنگ خلق شده‌اند.

morgana2

مورگانا ساکن ویکتوریا، بریتیش کلمبیا، کانادا است و معروفیتش را مدیون کلاژهای کاغذی‌اش است.

پس از گذراندن دوره مونوتایپ (حروف‌چینی) و کلاس‌های خلق پوستر، این ایده به ذهن این هنرمند رسید که می‌تواند توسط برش‌های کاغذی داستان‌های اسطوره‌هایش را بازگو کند. او به بافت بریده‌های کاغذ، به خصوص بافت‌های خاص مانند نمونه‌های کاغذ دیواری و ترکیب‌بندی آنها بسیار علاقه‌مند است.

آثار او حول قهرمانان زن و دیوهای اسطوره‌ای می‌چرخد. پرچم و درفش‌ و ساز و برگ‌هایى که در اطراف سر و گردن قهرمانانش پیچ و تاب می‌خورند از خصوصیت بارز کارهای او هستند.

morgana03

والاس معمولا از کاغذ لینن ژاپنی به علت بافت خاصش بهره می‌جوید‌.

آنها را با کاغذ گرم بالای کانسن برای نمایش موهای شخصیت‌هایش که معمولا در هوا موج می‌زنند استفاده می‌کند. ابزار مورد استفاده او تیغ‌های بسیار تیز، آبرنگ، گواش و مداد رنگى است. همچنین برای خلق عمق و سایه از ورقه‌های پلاستیکی در زیر کارش استفاده می‌کند.

کلاژ چیست؟

morgana

کلاژ واژه‌ای فرانسوی و به معنی چسباندن است. روشی‌ که برای خلق آثار روی سطوح دیگر در هنر‌های تجسمی به کار می‌‌رود. درواقع، در تکنیک کلاژ با سرهم کردن مواد به کمک ابزار گوناگون، اشکال کنار هم گذاشته می‌‌شوند . تصویر نهائی خلق می‌شود.

کلاژ ممکن است از بریده‌های روزنامه، نوار‌های کاغذی، رنگ، ریزه‌های کاغذ‌های دست ساز، تکه های یک نقاشی‌، عکس یا نوشته تشکیل شده باشد.

همان طور که پیش از این در معرفی سبک هنری کوبیسم در سایت هزارویک بوم خواندید، این شیوه تاریخی‌ چند صدساله دارد اما در ابتدای قرن بیستم ظهوری تازه پیدا کرد و مورد استقبال قرار گرفت. این کلمه اولین بار توسط جورج براک و پابلو پیکاسو در ابتدای قرن بیستم، هنگامی که به بخشی ممتاز از هنر مدرن تبدیل شد، به کار رفت.

می‌‌توانید کارهای بیشتری از مرگانا والاس را در مدرنا گالری وگالری آنلاین او مشاهده کنید.

55

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]