دکوراسیون معماری

سه اصل مهم در طراحی داخلی

در یک چیدمان ایده‌آل کارایی تنها خصوصیت مثبت به حساب نمی‌آید، بلکه یک طراحی خوب باید حس و حال و هویت خانواده‌ای که در آن خانه زندگی می‌کند را نیز بازتاب دهد. توجه به این سه اصل یعنی کارایی، حس و حال و هویت است که میزان موفقیت یک چیدمان را تعیین می‌کند.

GH2010-119_04-living-room-plant-4079_s3x4.jpg.rend.hgtvcom.616.822

قبل از رنگ آمیزی و چینش دوباره وسائل خانه، مدت زمانی را به تفکر درباره خصوصیات کلی خانواده و سبک زندگی خود اختصاص دهید. تماشای مجله‌های طراحی داخلی و الهام گرفتن از ایده‌های موجود در آنها کافی نیست. سعی کنید در خانه خود به دنبال چیزهایی باشید که احساسات خوب را در شما برمی‌انگیزند. کشف کنید که چه رنگ‌هایی حس و حال‌تان را بهتر می‌کنند. این کار نقطه شروع مناسبی برای چیدمان جدید، مطلوب، موثر و برنامه‌ریزی شده محل زندگیتان خواهد بود.

کارایی در طراحی داخلی

دکوراسیون باید چیزی فراتر از جذابیت بصری برای بیننده باشد، مد نظر قرار دادن کارایی مسئله بسیار مهمی است. در ادامه برای بررسی نکات اصولی آن با ما همراه شوید.

Specialty-Count-Castle-Interior-Design-living-room-striped-sofa-purple-chair-web-1024x760

نقطه تمرکز: گاهی در اتاق‌ها به طور طبیعی نقطه تمرکز وجود دارد. منظور از نقطه تمرکز، جایی است که بیش از سایر نقاط و پیش از هر چیز، توجه بیننده را جلب می‌کند. شومینه، پنجره‌ای با منظره‌ای جذاب و یا حتی یک کتابخانه کوچک، هر کدام از اینها می‌توانند نقاط تمرکز در یک فضا به حساب آیند. اگر اتاقی که قصد طراحی آن را دارید فاقد چنین نقاطی است، سعی کنید با کمک گرفتن از یک نقاشی جذاب یا استفاده از یک فرش خوش‌رنگ چنین چیزی را در اتاق ایجاد کنید.

مبلمان و وسایل: مبلمان و وسایل مورد استفاده در طراحی اتاق، برنامه شما برای تعیین کاربری آن را نشان می‌دهند. اگر فکر می‌کنید بعضی از وسایل با نوع کاربری مد نظر شما هماهنگ نیستند و یا در فضای اتاق بسیار بزرگ یا کوچک به نظر می‌آیند، بهتر است وسایلی متناسب‌تر را انتخاب کنید.

interior-design-scenic-the-elements-and-principles-of-interior-design-what-are-the-elements-and-principles-of-interior-design-the-elements-and-principles-of-interior-design-explain-about-the-eleme

نورپردازی: انتخاب نور و شکل نورپردازی اتاق می‌تواند جلوه بصری و کاربردی آن را به طور کامل تغییر دهد. هر کاری نیاز به شکل متفاوتی از نور و نورپردازی دارد. استفاده از لامپی که تمام اتاق را روشن کند، نور موضعی یا آباژور و همچنین نورهای مخفی و غیرمستقیم، همه جلوه‌ها و کاربردهای متفاوتی را در محیط هر بخش از خانه به نمایش می‌گذارند. به عنوان مثال نور غیرمستقیم برای محیط‌هایی که در آنها مکالمات بیشتری بین اعضا صورت می‌گیرد، مناسب‌تر است. نور مستقیم و موضعی نیز می‌تواند جزئیات، بافت‌ها و رنگ اتاق را بهتر نمایش دهد و یا حتی در برخی چیدمان‌ها یک نقطه تمرکز به حساب آید.

0l2cmzs4a0xacr3p

چیدمان وسایل: سعی کنید اتاق مورد نظر خود را قبل از چیدمان بر روی کاغذ بیاورید. جای کلید و پریزهای برق و تلفن، دریچه‌های تهویه، پنجره‌ها، درها و … را در نظر داشته باشید. فضای اتاق را با اندازه وسایل تطابق دهید و با توجه به آن، وسایلی که می‌خواهید در اتاق بچینید را یک بار روی کاغذ و در سطح اتاق ترسیم کنید. همچنین به نقاط تمرکز و یا ایجاد آنها در اتاق توجه ویژه داشته باشید. حتی اگر فکر می‌کنید وسیله‌ای را برای گوشه‌ای از اتاق نیاز دارید که هم‌اکنون در اختیارتان نیست، آن را تجسم کرده و روی کاغذ رسم کنید. در نهایت به ابعاد وسایل اتاق و ایجاد تعادل بین آنها به هنگام چیدمان نیز دقت کنید.

ایجاد حس و حال در طراحی

احساسی که دیدن یک اتاق در ما ایجاد می‌کند به انتخاب رنگ، شکل ظاهری، وسایل اتاق و میزان و حالت الگوهای رنگی استفاده شده در آن بستگی دارد. تفکر در مورد اینکه می‌خواهیم هر اتاق چه حسی در ما ایجاد کند،‌ می‌تواند بسیار جذاب باشد. به منظور ایجاد حس مورد نظر نیز می‌توان از موضوعات خاص الهام گرفت. اما در الهام گرفتن و ایجاد ظاهر مناسب عوامل مهمی را باید مد نظر قرار داد.

CI-Phillips-Collections_white-vase-table_s3x4.jpg.rend.hgtvcom.1280.1707

نقاط الهام‌بخش: ساده‌ترین راه برای آغاز کار، توجه به منبع الهام است. طرح یک رومیزی، رنگ یک لباس یا حتی تصاویر یک مجله می‌توانند نقاط شروع خوبی باشند. سعی کنید نقطه الهام مناسب و معقول را کشف و انتخاب کنید. نکته مهم این است که با تماشای چیزی که از آن الهام می‌گیرید، احساسات خوب در شما برانگیخته شود. سپس با توجه به آن می‌توانید در مورد ظاهر کلی، رنگ‌ها، بافت‌ها و الگوهای مورد نظرتان بهتر تصمیم بگیرید.

موضوع: نقطه الهام‌بخش خود را تحلیل کرده و سعی کنید با توسعه آن، یک نام مناسب برای موضوع و ظاهر مورد نظرتان انتخاب کنید. برای مثال یک کوسن سوزن‌دوزی شده با طرح‌هایی از گیاهان در یک زمینه تیره -در جایگاه نقطه الهام‌بخش- می‌تواند نامی چون باغچه گیاه‌شناسی به خود بگیرد. سعی کنید به موضوع خود توضیحات بیشتر اضافه کنید و آن را با ایده‌های مرتبطی که به ذهنتان می‌رسد، شاخ و برگ دهید. برای مثال استفاده از کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌هایی از گیاهان، خطوط راه‌راه، استفاده از رنگ‌های سبز و طرح‌های گل‌دار، مبلمان و پرده‌هایی با طرح‌های مرتبط، وسایل چوبی با رنگ تیره و … می‌توانند در موضوع مورد بحث بگنجند و در آن حس ایجاد کنند.

رنگ‌های راهنما: رنگ‌ها همیشه مهمترین بخش یک موضوع طراحی هستند. بیشتر اوقات، رنگ‌ها مهمترین چیزی هستند که در الگوها، وسایل و سایر موارد مرتبط با طراحی در یک موضوع به چشم می‌آیند. انتخاب سه رنگ در آنچه نقطه الهام‌بخش شما بوده، حالت ایده‌آل است. رنگ غالب به ترتیب برای دیوارها، فرش و پارچه‌ها (پرده یا رومبلی) مناسب‌تر است. رنگ دوم برای رومبلی یا سایر ابزارهای اتاق مطلوب است، و وظیفه رنگ سوم، بخشیدن انرژی و ایجاد هیجان در سایر نقاط اتاق است.

interior-design-elegant-elements-and-principles-of-design-clothing-what-are-the-elements-and-principles-of-interior-design-the-elements-and-principles-of-interior-design-explain-about-the-element

الگوها: طرح‌های شطرنجی، راه‌راه، گل‌دار و .. تنها تعدادی محدود از نمونه الگوهایی هستند که می‌توانند در طراحی موضوع مورد نظر شما به کارتان بیایند. همچنین ترکیب این طرح‌ها نیز می‌تواند نتیجه‌ای مطلوب در پی داشته باشد. اما رعایت این سه نکته در مورد انتخاب الگوها ضروری است:
۱. سعی کنید در الگوها از رنگ زمینه طراحی‌تان بهره ببرید.
۲. از یک‌دست بودن رنگ الگوها در تمام وسایل و بخش‌ها اطمینان حاصل کنید.
۳. مقیاس و اندازه الگوهای مورد استفاده را یکدست و متناسب در نظر بگیرید.

بافت‌ها: کمک گرفتن از بافت‌های بسیار نرم، درخشان یا زمخت می‌تواند حس و حال متفاوتی را در طراحی ایجاد کند. سعی کنید از جذاب‌ترین بافت‌ها برای ایجاد حس بهتر بهره بگیرید. حتی یک الگو نیز می‌تواند بافت‌هایی را در خود داشته باشد و یا تصاویر و پوسترهای چند بعدی که به دیزاین ما عمق می‌بخشند.

Home-Renovation-Ideas-6

وسایل و مبلمان: وسایل اتاق علاوه بر کارایی نقش مهمی در تاکید بر تِم انتخابی شما دارند. ممکن است برخی وسایل اتاق کاملا کاربردی به نظر برسند اما ظاهر، سبک و رنگ آنها، هارمونی کافی با سایر بخش‌ها یا تم مورد نظر را نداشته باشد. در این صورت می‌توانید با تغییر ظاهر، رنگ‌آمیزی، استفاده از کاورها و یا حتی یک رومیزی یا هر چیز دیگر، آن را با سایر وسایل و اجزا، هماهنگ کنید. در غیر این صورت حذف چنین وسیله‌ای از چیدمان کلی اتاق مورد نظر، بهترین کار است.

هویت در طراحی داخلی

CI-CompanyC_rug-Vine-Willow_s3x4.jpg.rend.hgtvcom.1280.1707

پس از انجام  مراحل بالا وقت آن است که امضای شخصی خود را بر روی اثر ثبت کنید. می‌توانید از نکات زیر برای انجام این بخش کمک بگیرید:

استفاده از لوازم جانبی: قاب‌عکس، گلدان، کوسن و فرش‌ها از موارد مهم در یک چیدمان به حساب می‌آیند. در کل، این موارد تم طراحی شما را پشتیبانی می‌کنند، اما می‌توانید در موردشان انعطاف بیشتری به خرج دهید. یک قاب عکس آنتیک می‌تواند به اتاقی که با طراحی‌عادی و معاصر چیده شده است جلوه‌ای شگفت‌انگیز بدهد. لوازم جانبی هر اتاق می‌توانند دیوارها، طاقچه شومینه، وسایل اتاق، میزها و حتی سطح زمین را جلوه تازه و یکتا ببخشند. عکس‌ها، نقاشی‌ها و کوسن‌ها نیز می‌توانند مهمترین لوازم جانبی هویت بخش به حساب آیند.

استفاده از اشیاء و موارد غیرمتعارف و عجیب: استفاده از چنین وسایلی اختیاری است و نوع آن به سبک طراحی شما بستگی دارند، اما می‌توانند هویت‌بخشی به طرح شما را متحول کنند. برای مثال استفاده از آینه و شمعدان عروسی در تاقچه‌ها یا بالای شومینه می‌تواند نمادی خاص، غیرمنتظره و البته جالب از هویت‌ به حساب آید.

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]