بنا و نما دکوراسیون معماری

توجه به حس و حال یک بنا چگونه به افزایش کیفیت طراحی آن کمک می‌کند؟

معانی نهفته در یک بنا می‌توانند ارزش آن را در قالب یک تجدید خاطره یا خلق یک ایده در افراد نمایان کنند. از آنجا که فضاها، کاتالیزور خلق تجربیات هستند، توجه طراحان به آنچه طرحشان قرار است به افراد منتقل کند، امری با اهمیت و عاقلانه است.

در ادامه نکته‌هایی را در همین رابطه مطالعه کنید.

07_157

در معماری، تجربه حضور در یک بنا و معنی‌ای که از آن برداشت می‌شود، دو مفهوم مرتبط هستند. تجربه به دریافت معانی منجر ی‌شود و معانی به تجربه ارزش می‌بخشند. با این توضیح، پس خود معماری چه نقشی در این میان بازی می‌کند؟ طرح یک معمار، چگونه می‌تواند ارزش واقعی را به یک بنا ببخشد.

محیط‌ها و فضاها، مثل داستان‌ها و روایات هستند. آنها شروع، بخش اصلی و پایان دارند. همانطور که کنار هم قرار دادن این سه در یک داستان می‌تواند نقاط اوج آن را بسازد و یا موجب حس پیش‌بینی در شنونده شود، این مورد در بنا و محیط هم اتفاق می‌افتد. محیط‌ها، ساکنان و بازدیدکنندگان را راهنمایی می‌کنند که با کمک معماری، داستان فضایی که در آن حضور دارند را دریابند.

3c2bb7d928bfe75b2f87cfae3667ab10

معانی نهفته در داستان‌های بنا، تجربیات متفاوتی را در ساکنان آن القا می‌کند. این چیزی است که یک ساختمان ساده را از یک معماری شاعرانه متمایز می‌کند. بنابراین می‌توانید از خود در مورد طرح خود سوال کنید که: در این طرح چه داستانی قرار است نقل شود؟ و آیا این داستان بر تجربه‌ای که قصد انتقالش را دارم، تاثیری خواهد گذاشت؟

داستانی که شما سعی دارید از بنای نهایی که شما طرح زده‌اید بازگو شود، تجربه‌ای‌ست که ساکنان بنا تجربه خواهند کرد. اما چه می‌شود اگر ساکنان چیزی متفاوت از آنچه شما خواسته‌اید از داستان و فضای بنای شما تفسیر کرده و تجربه‌ای متفاوت دریافت کنند؟

02

اغلب اوقات، تجربیات سابق و خاطرات ساکنان بر دریافتشان از معانی مد نظر طراح، تاثیر می‌گذارد. ساکنان یک بنا، با کنار هم قرار دادن خاطرات در کنار یک ذهن باز و کنجکاو، می‌توانند نه‌تنها تصویری دیگر از داستان بنای شما در ذهن خود بسازند، بلکه می‌توانند معانی و تجربیات متفاوت و عمیق‌تری را نیز دریابند.

در واقع تجربه حضور در یک بنا باید بتواند روح و خاطرات بازدیدکنننده را وارد بازی کند و موجب یادگیری چیزهای تازه و حتی خلق ایده‌های جدید در او شود.

داستان طرح خود را پیدا کنید

در این رابطه، اگر -در جایگاه یک معمار- مشغول کار روی یک پروژه هستید، از خود بپرسید: نتیجه نهایی چه داستانی را بیان می‌کند و قرار است چه داستانی را نقل نماید؟ معانی نهفته در آن چگونه به خلق یک تجربه بهتر منجر خواهد شد؟

Top-TMW-Technical-Museum-Entrance-Design-by-Querkraft-Architects-Architecture-Interior

این سوالات و سوالات مشابه می‌تواند به ادامه کار طراحی، خط و مشی مشخص‌تر و بهتری داده و معانی‌ای که قصد انتقالشان از طریق بنا به ساکنان و بازدیدکنندگان را داشته‌اید، بهتر منتقل کند.

داستان طرح خود را پیدا کنید. این داستان چگونه قرار است به هنگام حضور در بنا بازدیدکنندگان را همراهی و راهنمایی کند؟ همیشه در همه محیط‌ها و ساختمان‌ها، عناصر فیزیکی مسیر را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند، اما این عناصر چگونه می‌توانند به عناصری عاطفی، احساسی و هوشمندانه تبدیل شوند؟

با تفکر و پاسخ به این سوالات، می‌توانید نتیجه نهایی از طرح خود را به مرحله‌ای والاتر در آنچه قصد انتقالش را دارید، برسانید و کیفیت طراحی خود را ارتقا دهید.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]