هنر و جامعه

هنردرمانی چیزی بیش از خلق تصاویر زیباست

هر کسی که یک بار قلم را بر کاغذ، ماژیک هایت‌لایت را بر خطی از کتاب و یا دستی را بر خاک رس سفالگری گذاشته باشد به خوبی از قدرت جادویی و آرامش‌بخش آنها آشناست. هنر بیش از آنکه برای سپری کردن زمان باشد، می‌تواند یک گریز، محرک، یا فرصتی برای آسودگی باشد. هنردرمانی را «شکلی از روان درمانی که از رسانه هنر به عنوان اولین وسیله ارتباطی استفاده می‌کند» تعریف می‌کنند و بر اصل قدرت شگفت‌انگیز هنر استوار شده است.

کودکان و بزرگسالان بسیاری هستند که برای ابراز احساسات و بیان حالت‌های مختلف درونی خود نیاز به یک بوم و قلم برای نقاشی دارند. این در حالی است که متاسفانه هنوز بسیاری از مدارس به هنر به عنوان یک فعالیت فوق برنامه و غیر ضروری نگاه می‌کنند. اما به باور منخصصین درمانی، اگر کمی از فضای تحصیلی سنتی فاصبه بگیرند آنگاه توانایی هنر برای تغییر زندگی را بهتر درک خواهند کرد.

m1641_barro

هنردرمانی به چه کسانی کمک می‌کند؟

در یک کلام می‌توان گفت که همه می‌توانند از هنردرمانی بهره ببرند. در دنیایی که راه‌های بسیاری برای برقراری ارتباط و بیان احساسات وجود دارد، هنر نیز یک راه به شمار می‌رود. تفاوت هنردرمانی با دیگر روش‌ها در این است که آنها برای ارتباط‌سازی از زبان و واژه‌ها به عنوان ابزار استفاده می‌کنند، حال آنکه بسیاری قادر به بیان احساسات و حالت‌های درونی‌شان با استفاده از دنیای محدود واژه‌ها نیستند.

یکی از زیبایی‌های هنر به عنوان یک روش درمان این است که فرد می‌تواند احساسش را با استفاده از هر شکلی از هنر بیان کند. به عنوان مثال، نقاشی، مسجمه سازی، عکاسی یا هر شکل دیگری از هنرهای تجسمی می‌تواند ابزاری باشد برای بروز حالت‌هایی که در کلام نمی‌گنجند.

113722870-paintedhands

سربازها

در سال ۲۰۱۰، خانم Melissa Walker با استفاده از روش‌های هنردرمانی سعی کرد به سربازهای بازمانده از جنگ کمک کند تا اثرات ناگواری که جنگ بر ذهن و روان ‌انها گذاشته شده بود، درمان یابد. اما روش درمانی او چه بود؟ او بر این باور بود که این سربازها علاوه بر آنکه به محبت و حضور در جمع عزیزانشان نیاز دارند، به راهی برای تخلیه احساسات فروخورده‌شان نیز نیازمندند. برای این منظور او از ایده‌ای نو استفاده کرد. از سربازها خواست تا ماسک‌هایی که در اختیارشان گذاشته می‌شود را به هر شکلی که می‌خواهند نقاشی یا تزیین کنند.

88451.ngsversion.1425756940303.adapt.676.1

قطعا هدف از هنردرمانی نشان دادن استعداد و مهارت افراد در خلق آثار هنری نیست بلکه فقط راهی برای نشان دادن حس‌ها و حالاتی است که فرد به هر دلیلی نمی‌تواند بیان کند. گاهی این حالات در ناخودآگاه آنها وجود دارند و تنها از طریق هنر به نمایش درآورده می‌شوند.

نمونه‌هایی از ماسک‌های درست شده توسط سربازها:

کودکان با مشکلات ذهنی

کودکان برای بیان و نشان دادن احساساتشان آمادگی بیشتری دارند و راحت‌تر آن را در کارهای هنری نمایش می‌دهند. هنردرمانی به کودکانی که دچار مشکلات ذهنی و عقب ماندگی‌های مغزی هستند کمک می‌کند تا توانایی و قدرت لازم برای بزرگ شدن را پیدا کنند و بهتر بتوانند مهارت‌هایشان را پرورش دهند. خلاقیت‌های ذهنی کودکان هنوز دست نخورده باقی مانده و قدرت تخیل آنها می‌تواند به بهتر شدن روحیه آنها کمک چشمگیری کند. بزرگترها اغلب می‌گویند «من نمی‌توانم نقاشی کنم» که در واقع اهمیت چندانی ندارد زیرا هنردرمانی به محصول نهایی توجهی ندارد و هدف اصلی آن روند انجام کار و تاثیر این فرآیند بر فرد است. خوشبختانه کودکان این حالت نگرانی از نتوانستن را ندارند و به همین دلیل راحت‌تر نقاشی می‌کشند، مجسمه می‌سازند و احساساتشان را نمایش می‌دهند.

art

o-ART-THERAPY-570

افراد مسن دچار آلزایمر و فراموشی

آلزامیر نتیجه اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی فرد تحلیل رفته و قدرت حافظه‌اش کمتر و کمتر شود. اما چطور می‌توان به استفاده از هنر این روند را کند یا متوقف کرد؟ چه فرمی از هنردرمانی برای این منظور مفید واقع می‌شود؟ موسیقی، رقص یا هرگونه تحرک جسمی که منجر به نشان دادن احساسات درونی آنها شود، بافتنی و خیاطی و چنین کارهای هنری نقش شایانی در کم کردن تاثیر آلزایمر بر زندگی افراد مسن دارد.

5609d1901900003000fde9d3

needle-felting-circles-1024x768

بافندگی به افراد مسن و دچار آلزایمر کمک می‌کند

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]