نقاشی هنرهای تجسمی

استفاده از تکنیک Notan در نقاشی

واژه Notan ممکن است حتی برای برخی از نقاشان و هنرمندان نیز ناآشنا باشد. ولی پس از آشنایی با آن در می‌یابید تا چه اندازه استفاده از این تکنیک به شما کمک می‌کند در نقاشی خود به اصول طراحی (تعادل، یکپارچگی، ریتم و حرکت) برسید. نوتان (Notan) یک مفهوم طراحی ژاپنی است که به محل و تعادل روشنی و تاریکی در یک تصویر می‌پردازد.

این تکنیک در اواخر قرن هجدهم میلادی توسط Arthur Wesley Dow نقاش و معلم مشهور آمریکایی، به هنرمندان آمریکایی معرفی شد. با وجودی که این تکنیک بالغ بر صد سال پیش به دنیای هنر وارد شده است با این حال امروزه به یکی از ساختارهای اساسی در ترکیب‌بندی و استفاده از رنگ در تصویرسازی، چاپ و هنرهای زیبا در آمریکا تبدیل شده است.

این تکنیک بر مبنای یک اصل چینی به نام Yin-Yang است که بیان می‌کند آن چیزهایی که در نگاه شما تضاد به حساب می‌آید در واقع مکمل‌هایی هستند که در دنیای طبیعت با هم در ارتباط و به هم وابسته هستند.

notan-degas

هر یک از آنها بدون دیگری مفهوم ندارد. مفهوم روشنایی بدون تاریکی و تاریکی بدون روشنایی قابل فهم و تعریف نیست. در نوتان شما نمی‌توانید یک شکل سفید داشته باشید مگر اینکه شکل‌های تیره‌ای آن را ساخته باشند. دو تضاد می‌توانند متمم هم نیز باشند. به این معنی که روشنایی کمتر به مفهوم حضور تیرگی بیشتر است و بالعکس.

نوتان مشابه مفهوم فضای مثبت و منفی است.  فضای منفی فضای داخل و اطراف یک شی است. در فضای دوبعدی اشکال منفی و مثبت مانند تکه‌های یک پازل پیچیده کنار هم قرار می‌گیرند. یکی توصیف کننده لبه‌های دیگری است. هر یک از اشکال روشن و یا تیره می‌تواند در تصویرغالب باشد.

تعادل و یکپارچگی

تکنیک نوتان (Notan) تصویر شما را به دو پرده رنگ سیاه و سفید ساده‌سازی می‌کند. این ساده‌سازی، فرم‌ها را مسطح می‌کند. کار کردن با تنها دو پرده رنگ، به شما اجازه می‌دهد شما به جای گیج شدن با دیگر عناصر از جمله رنگ، خط و بافت، بیشتر روی ترکیب‌بندی نقاشی متمرکز شوید. هم چنین به شما کمک می‌کند وجود یا عدم وجود تعادل بین اجزای تصویر را راحت‌تر تشخیص دهید.

Photo 6 Jun 2012 20-48

درست مانند آنچه در Yin-Yang مطرح است، در تکنیک نوتان نیز حتی یک نقطه روشنی یا تیرگی بیشتر در اشکال بزرگتر با رنگ متضاد، می‌تواند تمام تعادل ترکیب‌بندی را تغییر دهد.

ریتم و حرکت

شما می‌توانید حس ریتم و حرکت را با استفاده از روشنی و تیرگی در نقاشی خود القا کنید. می‌توانید با این تکنیک به خوبی نشان دهید اشکال شما افقی هستند یا عمودی، هندسی هستند یا ارگانیک، سخت و ساکن هستند یا انعطاف پذیر و در جریان. خطوط مورب بیشتر حس تحرک و انرژی را القا می‌کنند. خطوط افقی و عمودی انتقال‌دهنده حس سکون و پایداری هستند.

زمانی که به یک تصویر سیاه و سفید نگاه می‌کنید لبه‌ها اهمیت پیدا می‌کنند.

AriLapCat-Notan

با استفاده از تکنیک نوتان، اشکال تیره و روشن و مرزها و لبه‌های مابین آنها ساختار و پایه‌های نقاشی شما را می‌سازند و بستری برای اجرای دیگر عناصر طراحی در نقاشی فراهم می‌کنند. اگر ساختار تنالیته درستی بر نقاشی شما حاکم باشد شما به راحتی هارمونی و تعادل را در نقاشی خواهید داشت.

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]