عکاسی

۱۱ نکته کارآمد در عکاسی از طبیعت

اگر عکاس حرفه‌ای نباشید و دوربین DSLR خریداری کرده باشید، احتمالا در ابتدای کار به سمت عکاسی از طبیعت جذب می‌شوید. طبیعت علاوه بر تنوع و زیبایی‌هایش به دلیل در دسترس بودن شرایط بهتری برای عکاسی مخصوصا در ابتدای کار فراهم می‌کند. خوب است که برای داشتن عکس‌هایی بهتر و زیباتر نکاتی کلیدی را مدنظر قرار دهید. در ادامه ۱۱ نکته کارآمد در عکاسی از طبیعت را با هم دنبال می‌کنیم.

۱- افزایش عمق میدان

شاید زمانی پیش بیاید که بخواهید در عکاسی از طبیعت با موضوع عمق میدان (در مطلب دریچه دیافراگم درباره عمق میدان بیشتر بخوانید) کمی حرفه‌ای‌تر برخورد کنید. راحت‌ترین راه برای انجام این کار انتخاب دیافراگم کوچک (مقدار بالا) برای ایجاد عمق میدان در تصاویر است.

به خاطر داشته باشید که دیافراگم پائین‌تر یعنی نور کمتری به سنسور تصویر می‌رسد، بدین معنی که شما باید یا ISO را افزایش داده یا سرعت شاتر را کاهش دهید.

نکته: البته زمان‌هایی نیز وجود دارد که می‌توان با عمق میدانی کمتر در تنظیمات عکاسی از طبیعت، عکس‌های بهتری ثبت کرد.

۲- استفاده از سه پایه

برای اطمینان از ثابت ماندن دوربین که به دلیل سرعت شاتر پایین که برای جبران دیافراگم کوچک‌تر انتخاب کرده اید، لازم است از یک سه پایه استفاده کنید. در واقع حتی اگر بخواهید با سرعت شاتر بالا عم عکس بگیرید، استفاده از سه پایه کارآمد است. همچنین نصب شاتر سیمی یا بی‌سیم در ساکن ماندن دوربین کمک زیادی می‌کند.

۳- یافتن نقاط کانونی

تمام عکس‌ها به نقطه کانونی نیاز دارند و عکاسی از طبیعت نیز از این قاعده مستثنی نیست. عکس‌های طبیعت بدون نقطه کانونی، باعث می‌شوند عکس خالی به نظر بیایند و چشمان بیننده دائم به دنبال نقطه‌ای برای متمرکز شدن باشد، و نتیجه آن که به سرعت از عکس رد می‌شوند.

نقاط کانونی به اشکال متفاوت در منظره حضور دارند و می‌توانند یک ساختمان یا یک بنا، درخت قابل توجه، تخته سنگ یا صخره و … باشد.

فقط به این فکر نکنید که نقطه کانونی چه چیز باید باشد، توجه داشته باشد که محل قرار دادن آن نیز مهم است. قانون یک سوم شاید در اینجا کاربرد فراوانی داشته باشد.

۴- قرار دادن پیش‌نمای مناسب

یک عامل که عکس شما را می‌تواند متمایز کند، اندیشیدن درباره منظره جلوی عکس یا پیش نماست. می‌توانید نقاط مطلوب عکس‌تان را در پیش نما تعبیه کنید. با انجام این کار، حس عمیقی را در مقابل چشمان بیننده ایجاد می‌کنید.

۵- در نظر گرفتن آسمان

عامل مهم دیگر در عکاسی از طبیعت، آسمان است. اکثر منظره‌ها معمولا یکی از دو عنصر آسمان و پیش‌نما را به طور غالب دارا هستد. زمانی که آسمانی خسته کننده و نه چندان جالب است، در صورتی که پیش‌نما جذابی دارید، آسمان را در قسمت یک سوم بالایی قرار دهید. در صورتی که آسمان کامل، خیره کننده و دارای ابرهای جالب با رنگ‌های متفاوت است، خط عمود را پائین‌تر گرفته تا وسعت بیشتری از آسمان در تصویر قرار گیرد.

با استفاده از برخی فیلترهای پلاریزه می‌توان آسمان‌هایی بی‌نظیر در تصویر خلق کرد.

۶- خطوط

یکی از سوال هایی که  در زمان عکاسی از طبیعت باید از خود بپرسید این است که «عکس در مقابل چشم‌ها چگونه دیده می‌شوند». راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد (همانند پیش‌نما)، اما بهترین راه فعال کردن «خطوط» تصویر است تا هدایت گر چشم به سمت سوژه باشد.

خطوط به تصاویر عمق، اندازه می‌بخشند و می‌توانند نقطه قوت عکس‌ به شمار روند.

۷- ثبت حرکت

وقتی درباره عکاسی از طبیعت سخن به میان می‌آید، اکثر مردم یک محیط آرام، بی سر وصدا و بدون حرکت را تصور می‌کنند؛ در حالی که مناظر به این شکل نیستند و برای نشان دادن این حرکات در تصویر، بایستی سناریو، بازی و یک نقطه هیجان انگیز در آن خلق کرد. برای مثال وزش باد لا به لای درختان، موج‌ها در دریا، ریزش آب از آبشارها، پرواز پرنده‌ها و حرکت ابرها همه نمونه‌هایی از حرکت هستند که به تصویر جلوه ای خاص می‌بخشند.

ثبت این لحظات بدین مفهوم است که باید سرعت شاتر پایین داشته باشید که باعث می‌شود نور زیادی به سنسور دوربین وارد شود و به همین دلیل باید دریچه دیافراگم را بسته تر کنید و یا از فیلتر‌های مناسب استفاده کنید. برای این منظور پیشنهاد می‌شود که در هنگام غروب یا طلوع خورشید و یا زمان‌هایی که نور کمتری وجود دارد، عکاسی کنید.

۸- کار با شرایط آب و هوایی مختلف

جذابیت یک صحنه به طور مستقیم به شرایط آب و هوایی در هر لحظه از روز بستگی دارد. در نتیجه انتخاب زمان مناسب برای ثبت تصویر مهم است. اکثر عکاسان تازه کار بر این باورند که یک روز آفتابی بهترین زمان برای عکاسی است، حال آن که یک روز ابری که احتمال بارش باران را دارد، فرصت‌های بهتری برای خلق تصاویری با حالت واقعی‌تر ایجاد می‌کند. شرایط آب و هوایی مختلف مانند طوفان، باد، مه، ابر‌های دراماتیک، تابش خورشید از آسمانی تاریک، رنگین کمان، طلوع و غروب و … امکان ثبت عکس‌های بهتری نسبت به یک روز آفتابی، به شما می‌دهد.

۹- نقش ساعات طلایی در عکاسی از طبیعت

تجربه ثابت کرده که عکاسی در زمان طلوع و غروب، به دلیل نور مناسب، منجر به ثبت منظره فوق العاده‌ای می‌شود. دلایل متعددی برای انتخاب این زمان مطرح شده است. مهم‌ترین دلیل این است که در این ساعات، که به ساعات طلایی عکاسی شناخته می‌شوند، زاویه تابش آفتاب و اثر آن روی منظره است، یک بافت و الگو جالب و زنده‌ای ایجاد می‌کند.

۱۰- خط افق را در نظر بگیرید

یک نکته قدیمی اما مفید و کارآمد در هنگام عکاسی این است که خط افق را مبنای کار خود قرار دهید.

آیا تصویر صاف است؟ با اینکه هنگام ویراش می‌توان تصویر را صاف کرد، اما اگر هنگام ثبت عکس دقت لازم را برای رعایت زاویه عکس کرده باشید آنگاه نیاز کمتری به پردازش‌های بعدی برای اصلاح این موضوع خواهید داشت.

جای خط افق در ترکیب بندی تصویر کجاست؟ محل طبیعی قرار گرفتم خط طبیعی در محدوده یک از دو خط افقی است. اگر تصویر را به کمک دو خط افقی و موازی به سه قسمت تقسیم کنیم. محل قرار گرفتن خط افق در امتداد یکی از این دو خط است. این همان قانون یک سوم است. بنا بر این قانون عموما خط افق در مرکز صفحه قرار نمی‌گیرد اما این بدان معنی نیست که هرگز خلاف قاعده نباید عمل کرد. گاهی می‌توان با شکستن اصول عکس‌های زیبایی ثبت کرد.

۱۱- تغییر زاویه دید

رانندگی می‌کنید، یک منظره توجه شما را به خود جلب می‌کند، از ماشین پیاده شده، دوربین را برداشته، و روشن می‌کنید. سپس به سمت منظره‌ای که دیده اید حرکت می‌کنید و با نزدیک کردن دوربین به چشمانتان آماده عکس گرفتن می‌شوید. به سمت چپ و راست حرکت می‌کنید چند عکس می‌گیرید. آنگاه کمی تغییر زاویه می‌دهید، زوم می‌کنید و باز عکس می‌گیرید. در پایان به خودروتان برمی‌گردید و به راه خود ادامه می‌دهید تا منظره بعدی توجه شما را به خودش جلب کند.

تقریبا همه ما تجربه‌ای مشابه داشته ایم و بر خلاف انتظار آنچه ثبت می‌کنیم تصاویر خارق‌العاده‌ای نخواهد بود.

برای عکس‌هایی که ثبت می‌کنید زمان بیشتری صرف کنید، در واقع دنبال بهترین زاویه دید باشید تا بتوانید آنچه پیش روی‌تان قرار دارد به بهترین نحو به تصویر بکشید. این کار در ابتدا باعث می‌شود تصاویر زیادی از یک منظره ثبت کنید تا کم کم راه یافتن بهترین نقطه دید را پیدا کنید.

پیدا کردن یک زاویه دید مناسب می‌تواند به ثبت عکس‌های زیبا و منحصر به فرد به شما یاری رساند.

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]