تاریخچه معماری هنرهای تجسمی

کدام فرهنگ‌ها بیشترین تاثیر را بر تاریخ هنر داشته‌اند؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر جامعه‌، هنر است. مفهوم هنر فراتر از آن چیزی است که ما با حواس خود درک می‌کنیم. در طول تاریخ همواره ثابت شده که هنر بازتاب و نمادی فرهنگ و جامعه در آن زمان است. در واقع، فرهنگ‌های مختلف باعث شده‌اند آنچه امروزه به عنوان هنر می‌شناسیم، پدیدار شود. در ادامه این مطلب به معرفی فرهنگ‌هایی که بیشترین تاثیر را بر رشد و توسعه هنر داشته‌اند، می‌پردازیم

یونانیان

در بررسی تاریخ هنر، می‌توان از یونانیان به عنوان موثرترین اقوام در رشد و شکوفایی هنر نام برد. آنها با ارائه یک تعریف روشن و واضح از هنر آن را به پنج بخش اصلی تقسیم کردند: نقاشی، طراحی جواهرات، مجسمه‌سازی، معماری و سفالگری.

Fayum_Portrait_of_a_Boy_(detail)

تصویر پسری از فیوم در قرن دوم میلادی روی چوب. برای کشیدن این اثر از تکنیک‌های انکاستیک استفاده شده است.

نقاشی پانل (نقاشی روی صفحات چوبی) یونانی از نظر نویسندگانی نظیر پلینی و پوسانیاس به عنوان مقبول‌ترین شکل هنر به شمار می‌رود. نقاشی‌های پانل برخلاف سایر سبک‌های نقاشی آن زمان، روی تخته‌های چوبی کشیده می‌شد و همین ویژگی قابلیت تحرک و جابه‌جایی را به آنها داده بود. برای خلق این آثار از تکنیک‌های چسب رنگ و انکاستیک استفاده می‌شد. این نقاشی‌ها معمولا حاوی تصاویری نظیر پرتره و طبیعت بی‌جان بودند. نقاشی روی دیوار نیز مدل دیگری از سبک‌های نقاشی بود که یونانیان به واسطه آن شهرت زیادی کسب کردند.

panel painting in greek

نقاشی پنل یونانی مربوط به ۵۳۰ تا ۵۴۰ سال پیش از میلاد. این اثر هم اکنون در موزه ملی باستان شناسی در آتن نگهداری می‌شود.

ریشه‌های ظهور نقاشی روی دیوار در دوران میسنی و مینوسی مشاهده می‌شود. از معروف‌ترین مثال‌ها برای نقاشی روی دیوار می‌توان به دو اثر «tomb of Persephone» و «Grace of Phillip» اشاره کرد. «tomb of Persephone» در ورجینا، مقدونیه قرار دارد. چند رنگی، فن استفاده از رنگ‌های متفاوت در نقاشی، نیز محصول تفکرات خلاق و تخیل قوی یونانیان است. آنها از نقاشی‌های رنگارنگ برای افزایش ویژگی‌های بصری عمارت‌ها و مجسمه‌های خود را بهره بردند.

Mino

گوشواره بزرگ طلا مربوط به دوره مینوسی‌ها

طراحی جواهرات و زیورآلات در یونان قدمت بسیار زیادی دارد و در اواسط دوره‌ مینوسی‌ها توانست با استفاده از طلای وارداتی، شکل منحصر به فرد خود را بیابد. یونانیان در این زمان عموما مهره‌هایی مخصوص، شبیه به مهره‌های تسبیح، را به کار می‌بردند و با استفاده از آنها و اشکال دیگر طلا مانند طلاهای ورقه‌ای، جواهرات مختلفی می‌ساختند.

با روی کار آمدن میسنی‌ها در حدود ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد، و دسترسی آنها به مقدار بیشتری از طلا، جواهرسازی نیز رشد چشم‌گیری پیدا کرد و به اوج خود رسید. اما با سقوط میسنی‌ها این هنر برای ‌مد‌ت‌ها دوران افول را تجربه کرد. بار دیگر در ۳۰۰ سال پیش از میلاد و با دسترسی یونانیان به معادن طلا، هنر جواهرسازی پا به میدان گذاشت و با به روز کردن مدل‌های قدیمی زیورآلات و افزودن اشکال جدید و پیچیده‌تر به آنها، پیشگام شدن یونانیان در هنر جواهرسازی را در پی داشت. یونانیان از مهارت و تسلط کافی در این هنر برخوردار بودند و آن را به نسل‌های بعدی خود منتتقل کردند.

Ancient Greek Diadem from Pontika (now Ukraina) 300 BC

نیم تاج طلا مربوط به ۳۰۰ سال پیش از میلاد

مجسمه‌سازی و معماری یونان گویای استعداد و مهارت‌شان در هنر است و توانایی آنها را به خوبی نشان می‌دهد. در تاریخ یونان مجسمه سازی برای به تصویر کشیدن شخصیت‌های اساطیری و افراد مهم استفاده می‌شد. معماری یونان به واسطه معابد زیبا و فوق‌العاده‌ آن معروف است که فرهنگ غنی آنها را نشان می‌دهد.

parthenon-athens-P.jpeg

معبد Parthenon در آتن. ساخت این بنا در سال ۴۴۷ پیش از میلاد شروع شد و در سال ۴۳۲ پیش از میلاد به اتمام رسید.

امروزه مفهوم نظام معماری کلاسیک یونانی به وفور توسط معماران معروف مورد استفاده قرار می‌گیرد. (شیوه کلاسیک یکی از سبک‌های باستانی معماری کلاسیک است که توسط تناسبات اجزا و خصوصاً نوع ستون به کار گرفته شده از بقیه شیوه‌ها متمایز می‌شود.) این شیوه‌ها شامل دوریک یا دوریسی، ایونی و کورینتی هستند و هر کدام صفات منحصر به فردی از معماری یونانی را بیان می‌کنند؛ صفاتی که همیشه در ایجاد یکی از مشهورترین شکل‌های هنر یعنی معماری تاثیرگذار بوده‌اند.

paestum-P.jpeg

پاستوم در جنوب ایتالیا

رومیان

رومیان هم به نوبه خود تاثیر زیادی بر هنر داشته‌اند. آنها استعداد هنری خود را در قالب مجسمه‌سازی، ساختمان‌سازی (معماری) و نقاشی نشان دادند و جلوه‌ای هیجانی به نظم و ترتیب موجود در هنر کلاسیک بخشیدند. معماری شاخه‌ای از هنر است که بیشترین تاثیرات خلاقیت رومیان را به خود دیده است.به علت گسترش و توسعه امپراطوری رم، رومیان پیشرفت زیادی در تکنیک‌های نقشه‌کشی، طراحی و شهرسازی داشتند.

roman-forum-P.jpeg

بازمانده‌های بنای Roman Forum در مرکز شهر باستانی رومیان (رم کنونی)

amphitheater-leptis-magna-P.jpeg

آمفی تئاتر در ‌leptis magna واقع در لیبی کنونی

مفاهیم این تکنیک‌ها هنوز هم توسط معماران زیادی به کار می‌رود و از آنها برای یافتن راه‌حل‌های کارامد بر پیشرفت طراحی استفاده می‌شود. مجسمه‌سازی و نقاشی هنرهایی هستند که قوانین هنری آنان تا به امروز از اهمیت بسزایی برخوردار است و کاربرد دارد.

Roman-Wall-Painting-Photo

نقاشی دیواری از رم باستان پس از آتش‌سوزی سال ۶۴ میلادی

ادبیات رومیان نیز تمام مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است. جنبش‌های هنری‌ از دیگر عواملی هستند در طول تاریخ بر هنر تاثیر گذاشته‌اند. برای مثال می‌توان نوکلاسیسیسم، رئالیسم، ایمپرشنیسم، فوویسم، سمبولیسم، کوبیسم، سورئالیسم و سایر جنبش‌ها را نام برد. جنبش‌های هنری دیدگاه‌های جدیدی را معرفی کردند و برای پیشرفت سبک‌های مختلف هنری کمک زیادی بودند.

بیشتر بخوانید: ۱۳۰ سال تاثیر نقاشی‌های پیکاسو بر هنر معماری

roman 1825

تابلوی از زنان روم باستان که جواهراتشان را قبال حمایت از شهر هدیه می‌دهند. اثر Vincenzo Camuccini. این تابلو هم اکنون در موزه گلاسکو در اسکاتلند نگهداری می‌شود.

Albert_Gleizes,_l'Homme_au_Balcon,_1912,_oil_on_canvas,_195.6_x_114.9_cm,_Philadelphia_Museum_of_Art

نقاشی l’Homme au Balcon اثر Albert Gleizes. این نقاشی که در سال ۱۹۱۲ میلادی کشیده هم اکنون در موزه هنر فیلادفیا نگهداری می‌شود.

نقش این جنبش‌ها بر هنر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. می‌توان آنها را عامل اصلی موثر بر شکل‌دهی و تعریف هنر به حساب آورد. فرهنگ‌های مختلفی در پیشرفت مشهورترین رسانه (هنر) برای بیان و توسعه اجتماعی نقش داشته‌اند و رشد و توسعه آن تا به امروز همچنان ادامه دارد.

این فرهنگ‌ها هنر را به چیزی بیشتر از بازی ساده با رنگ‌ها روی کاغذ تبدیل کرده‌اند. امروزه هنر مانند گنجی گران‌بهاست که همه افراد جوامع باید آن را ارج نهند.

4

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]