طراحی صنعتی طراحی محصول

ارتباط طراحی محصول و استراتژی کسب و کار

در مطالب قبل خواندیم که چگونه طراحان می‌توانند کارآفرینان فوق العاده‌ای باشند و نمونه‌های واقعی آنها را دیدیم. همچنین از اهمیت طراحی در کارآفرینی و روش‌های آن گفتیم. این بار قصد داریم ضمن بررسی ارتباط بین دیزاین و استراتژی کسب و کار شرکت‌ها، لزوم به کارگیری طراحی در جهت ارزش آفرینی محصولات را بازبینی کنیم.

 لازمه رقابت در یک بازار بزرگ آزاد که شرکت‌های معتبر چند ملیتی در آن فعال هستند، طراحی و توسعه محصولات جدید و نوآورانه است. از این طریق می‌توان با جذب مشتریان و راضی نگه داشتن آنها سهمی از بازار را به دست آورد. از این رو باید گفت طراحی سریع و تاثیرگذار محصولات جدید و ایجاد بازار فروش برای آنها، دو عامل حیاتی در استراتژی شرکت‌های تجاری هستند که اجرای صحیح و به موقع آنها شرکت را در مسیر سوددهی قرار می‌دهد.

طراحی محصولsketching

روند توسعه محصول دارای سه مرحله است و بازار فروش ملزومات و شرایط هر مرحله را تعیین می‌کند. ابتدا یک تیم طراحی پروتوتایپ (نمونه اولیه) محصول مورد نظر را می‌سازد و بعد از آن مهندسان تولید در مورد نحوه ساخت آن تصمیم‌گیری می‌کنند. برای این کار ایده‌های نوآورانه طراحان برای ارزیابی‌های اولیه در قالب یک کانسپت وارد بازار می‌شوند. در صورتی که بازخورد فروشندگان و مشتریان حاکی از آن بود که ایده مورد نظر قابلیت فروش در بازار را دارد، محصولی با همان خصوصیات ظاهری و ویژگی‌های عملکردی طراحی شده و برای آزمایش به بازار فرستاده می‌شود و اگر محصول این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد تولیدکنندگان شروع به شناسایی گزینه‌های مرتبط با توسعه محصول، امکان ایجاد ارزش‌های‌ افزوده و امکانات جانبی می‌کنند.

پس از بررسی و ارزیابی، بهترین گزینه‌ها انتخاب شده و آزمایش می‌شوند. محک زدن صحیح بازار در مراحل اولیه منجر به طراحی دقیق، با جزئیات و آماده‌سازی طرحی کامل برای ساخت و تولید می‌شود. درپی انجام مناسب این مراحل، نمونه اولیه‌ای کاملا مشابه با محصول اصلی ساخته شده و به تایید نهایی می‌رسد.

این روندی است که برای طراحی و توسعه یک محصول طی می‌شود، اما جایگاه آن در راهبردهای تجاری یک شرکت یا سازمان کجاست؟ تاثیر طراحی بر ارائه خدمات یا محصول مورد نظر چیست؟ و چرا برخی موسسات معتبر شرکت‌های طراحی صنعتی را به خدمت می‌گیرند؟

استراتژی کسب و کار
business-strategy-w600

برنامه‌ای که برای سوددهی عملیات شرکت طرح‌ریزی می‌شود استراتژی کسب و کار آن را مشخص می‌کند. این استراتژی باید حفظ مشتریان اصلی محصول را از طریق توسعه و به روزرسانی، تغییر یا تلفیق (افزودن ابزارها و تولیدات مکمل) و تعدیل قیمت‌ و هزینه‌ها تضمین کند. استراتژی بازتاب تصمیماتی است که منجر به موفقیت محصول در بازار فروش و یا شکست آن می‌شود. بدین ترتیب می‌توان گفت راهبردهای تجاری از مهمترین عوامل تعیین کننده سرنوشت یک شرکت یا سازمان هستند.

طراحی محصول و استراتژیcustomer-service-w600

مشتریان تصمیمات خود مبنی بر انتخاب و خرید یک محصول را بر اساس قیمت، کیفیت و طراحی آن می‌گیرند. درنتیجه استراتژی طراحی محصول که عاملی تعیین کننده در فروش آن است عنصر کلیدی برای طرح‌ریزی راهبردهای تجاری سازمان محسوب می‌شود. بدین ترتیب راهبردها باید به نحوی تعریف شوند که خصوصیات ظاهری، ویژگی‌ها و عملکرد محصول یا خدمات مورد نظر در مسیر بازگشت سرمایه و سپس سوددهی قرار گیرند.

دیزاین وسیله‌ای برای پاسخگویی به درخواست مشتریان برای طراحی و توسعه محصولات جدید و متنوع است. بنابراین می‌توان آن را نقطه تمرکز استراتژی کسب و کار دانست.

پیاده‌سازی و اجراlightbulb-w600

بعضی مشتریان به دنبال خرید محصولاتی هستند که به روش‌های متداول و سنتی طراحی و تولید می‌شوند، محصولاتی ایمن، ساده، با کاربرد آسان که محافظت و نگهداری زیادی لازم نداشته باشند. به‌علاوه کیفیت مطلوب، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش.

بعضی دیگر از مشتریان ملاحظات زیست محیطی لحاظ شده در مراحل قبل و بعد از تولید را نیز مد نظر قرار می‌دهند. برای مثال رواج استفاده از ظروف یکبار مصرف سلولزی به جای ظروف پلاستیکی می‌تواند نمونه بارز این مورد باشد، به نحوی که ملاحظات زیست محیطی و بهداشتی ارزش بیشتری برای مصرف‌کنندگان یافته‌اند و انتخاب آنها برای خرید، مواد و متریال تولید را تغییر داده است. عملکرد و دوام محصول نیز دو عامل مهم دیگر برای تصمیم‌گیری خریداران هستند.

در نظر گرفتن ترجیحات مشتریان، نقاط کلیدی توسعه محصول را در اختیار طراحان قرار می‌دهد. در این میان تولید‌کننده‌ای می‌تواند سهم مناسبی از بازار را به دست آورد که نکات کلیدی به دست آمده از بازخورد مشتریان  را در هر دو بخش استراتژی طراحی و استراتژی کسب و کار خود لحاظ کند.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]