بنا و نما عکاسی معماری

نگاهی به معماری ایتالیا در تزئین گنبدها و بهره‌وری از نور طبیعی

شهر رُم ایتالیا با صدها کلیسا، بخش بزرگی از تاریخ معماری در ساخت و تزئین گنبدها را در خود جای داده است. نمای داخلی این گنبدها، مورد توجه عکاسی به نام Jakob Straub قرار گرفته و او را به عکسبرداری از سقف گنبد این کلیساهای باستانی، ترغیب کرده است. برای Elias Torres، نورپردازی در محیط، از فاکتورهای قابل توجه در معماری این بناهای تاریخی به حساب می‌آید.

در ادامه با نمونه‌هایی جذاب از این بناها آشنا شوید.

به عقیده الیاس تورس، شیوه کار معماران این بناها، در کنار جذب نور به داخل ساختمان، نمای بیرونی جذابی نیز خلق کرده است. او به تحلیل و تحقیق در مورد نور پردازی طبیعی از بالای بنا به داخل پرداخته است. تورس، با استناد به عکس‌ها و طرح‌های بسیاری که در کتابش Zenithal Light، تصویر شده‌اند، اشاره کرده که در میان نمونه‌های متعدد ساختمان‌ها، معماری داخلی بنا در بسیاری از فرهنگ‌ها تمایل به ایجاد نقطه‌ای درخشان و مدور در سقف اکثر بناها را نشان می‌دهد؛ احتمالا دلیل بروز این مساله، الهام گرفتن از وجود خورشید در آسمان است.

پانتئون، ۱۲۶ میلادی، رم. عکس از Jakob Straub

معبد پانتئون، ۱۲۶ میلادی، رم. عکس از Jakob Straub

معبد پانتئون در رُم -که حدود سال ۱۲۶ میلادی ساخته شده- از جمله بناهای بدون پنجره در معماری ایتالیا است که درون آن با نور طبیعی از سقف روشن می‌شود. حفره‌ای با قطر ۹ متر در سقف، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این حفره در طول روز به طرز باشکوهی نور را روی زمین معبد می‌گستراند. سقف گنبد در ابتدا با رنگ آبی و ستاره‌های طلایی روی آن تزئین شده بود اما امروز رنگ‌آمیزی سقف یک دست است و بازی نور و سایه‌ها در آن، ایجاد جذابیت می‌کند.

ورزشگاه پلازیتو دیلا، ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۸ میلادی، رُم. عکس از Jakob Straub

ورزشگاه پالازتو دلو اسپورت ، ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۸ میلادی، رُم. عکس از Jakob Straub

بعد از حدود دو هزار سال، زمانی که Pier Luigi Nervi و Annibale Vitellozzi گنبدی برای ساختمان ورزشگاه پلازیتو دیلا ساختند، در آن پنجره‌ای به آسمان تعبیه کردند. دایره مرکزی این گنبد، برای ورود نور تعبیه شده و نقش فانوسی در میانه بنا را بازی می‌کند. به علاوه، طرح‌های سقف گنبد نیز همانند طرح‌هایی که به طور معمول در اطراف خورشید طراحی می‌شوند، ایجاد شده و بارقه‌های نور ورودی را جذاب‌تر و درخشان‌تر جلوه می‌دهند.

کلیسای سن‌برناردو آله‌ترمه، ۱۵۹۸، رُم. عکس از Jakob Straub

کلیسایسان برنادینو الا ترمه، سال ۱۵۹۸، رُم. عکس از Jakob Straub

سقف گنبد کلیسای San Bernardo alle Terme بسیار شبیه گنبد پانتئون است. با اینکه در مرکز این گنبد، نور مستقیمی از آسمان به داخل ساختمان وارد نمی‌شود، اما پنجره‌هایی در آن تعبیه شده که اجازه ورود نور غیرمستقیم را به فضای داخلی بنا می‌دهند. در سقف، ۹ حلقه مدور و هم‌اندازه در مرکز گنبد طراحی شده که نمای پرسپکتیو جذابی را ایجاد کرده که در کنار بازی سایه و نور روی برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های این طرح‌ها، زیبایی‌ای دوچندان به آن بخشیده است.

ساختمان Casa Madre dei Mutilati، سال ۱۹۲۴-۱۹۳۶، رُم. عکس از Jakob Straub

گنبد کلیسای کازا مادره دِی موتیالتی، سال ۱۹۲۴-۱۹۳۶، رُم. عکس از Jakob Straub

بر خلاف پانتئون، سقف گنبد Casa Madre dei Mutilati نور مرکزی را به درون هدایت نمی‌کند بلکه سقف طوری طراحی شده که در میان انحناها، شیشه‌هایی مات و لوزی‌شکل، ورودی نور به داخل بنا هستند. سقف گنبد این بنا بیشتر به شکل یک گل به نظر میرسد که با زیبایی، ظرافت و دقت ساخته شده است.

San Teodoro al Palatino، سال ۱۷۰۳ تا ۱۷۰۵. عکس از Jakob Straub

کلیسای سان تئودورو ال پالاتینو، سال ۱۷۰۳ تا ۱۷۰۵. عکس از Jakob Straub

در گنبد کلیسای San Teodoro al Palatino، نمادی روحانی در مرکز و حاشیه‌های گنبد به چشم می‌آید. سقف آبی گنبد، نماد آسمان صاف در روز است. رنگ آبی تیره‌تر در کلیسای San Giocchino (تصویر زیر) نمایانگر آسمان شب است که ستاره‌هایی طلایی رنگ در آن دیده می‌شود.

کلیسای San Gioacchino، سال ۱۸۹۱-۱۸۹۸، رُم. عکس از Jakob Straub

سقف کلیسای سان جوکینو، سال ۱۸۹۱-۱۸۹۸، رُم. عکس از Jakob Straub

در سقف گنبد این کلیسا همانند گنبد کلیسای قدیمی‌تر Santa Maria di Loreto (تصویر زیر) مظاهر مذهبی و روحانی بیشتر و ظریف‌تری نسبت به سایر گنبدها به چشم می‌آید. فرشته‌ها و قدیس‌ها روی ابرها مشغول استراحت هستد و پس‌زمینه‌ای طلایی تصویر آنها را احاطه کرده است. به علاوه سقف هشت گوشه گنبد کلیسای San Gioacchino با پنجره‌هایی که ورودی نور هستند، جذابیت بصری زیاد و قدرت بالایی در جذب نور خورشید دارد.

Santa Maria di Loreto، سال ۱۵۰۷ تا ۱۵۸۲، رُم. عکس از Jakob Straub

کلیسای سانتا ماریا دی لورتو، سال ۱۵۰۷ تا ۱۵۸۲، رُم. عکس از Jakob Straub

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]