طراحی صنعتی معماری نقاشی هنرهای تجسمی

دلایلی بر اهمیت یادگیری تئوری رنگ

رنگ، نقشی حیاتی در پروژه های موفق طراحی برعهده دارد، با این حال یافتن پالت مناسب برای یک پروژه کاری بسیار سخت و البته هوشمندانه است. یادگیری تئوری رنگ‌ راهی مناسب جهت به کارگیری صحیح و بی نقص این عنصر در طراحی‌ است.

چه دلایلی برای یادگیری تئوری رنگ وجود دارد؟

811715992_1938407150187114020

اگر از شناخت این عنصر مهم طراحی طفره می‌روید، باید بدانید که این سرسختی سرانجام برایتان گران تمام می‌شود. دلایل زیادی برای یادگیری بیشتر در مورد رنگ‌ها وجود دارد، اما شاید علل زیر بتوانند نظر شما را تغییر دهند:

دلیل اول: تقریبا تمامی پروژه‌های طراحی با انتخاب مجموعه‌ای از رنگ‌ها برای اجرای پروژه آغاز می‌شوند. در طی مراحل هر لحظه که به عقب برگردید، سایه روشن‌هایی از رنگ‌های انتخاب شده می‌توانند در ساخت ترکیبی کاملا جدید برای بهبود جلوه کار کمکتان کند. طراحان معمولا به دنبال یافتن ترکیب‌های الهام‌بخش از رنگ‌ها هستند که کاری بسیار سخت و حساس است. شما باید آگاهی خوبی نسبت به احساساتی که رنگ‌ها ایجاد می‌کنند داشته باشید و بدانید ترکیب آنها در هر بخش از پروژه‌تان، چه معنی تازه‌ای ایجاد می‌کند.

Nature_Clouds__The_Spectrum_of_the_Sky_028513_-w600

دلیل دوم: رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف معانی متفاوتی دارند. این مساله گاهی حتی در پروژه‌های بین المللی طراحان خوب و مشهور هم مشکل‌ساز می‌شود. اما با آگاهی از معنی رنگ‌ها در فرهنگ‌های متفاوت، می‌توان تا حدود زیادی از بروز این مشکلات پیشگیری کرد. ترکیبات رنگی در فرهنگ‌ها و حتی زبان‌های مختلف حس و معنی مشابهی را برای مردم آن نواحی تداعی نمی‌کند. پیتر دروکر سردبیر سایت housebeautiful در این باره می‌گوید:

«رنگ اسرارآمیز و ناشناخته است. نگاه دوباره به آن هرگز حس مشابهی القا نمی‌کند. هیچ دو نفری نیستند که چیزی را دقیقا مثل هم ببینند یا برداشت احساسی مشابهی داشته باشند. من یک بار با کشتی کروز به چین رفتم. هشتصد نفر از ما در حالی که سفید پوشیده بودیم از کشتی پیاده شدیم. زیرا سفید رنگ جشن و شادی است و به ما حس کشتی سواری می‌داد. غافل از اینکه این رنگ در چین به معنای سوگواری است و ما در آن حالت غیرعادی به نظر می‌رسیدیم.»

Cenote-Ik-Kil-Yucatan-Mexico-5582-w600

دلیل سوم: برای عمق دادن به یک پروژه و اجرای بهتر آن مواردی همچون ایده یابی، الهام گرفتن و تکمیل ملزومات کار برای روح بخشیدن به طرح اهمیت زیادی دارند. توانایی یافتن منابع الهام بخش می‌تواند انگیزه کافی برای انجام کار متوالی در یک پروژه را به شما بدهد. برای رسیدن به این نقطه، آشنایی با اصول تئوری رنگ و آگاهی از جزئیات آن اهمیت ویژه دارد.

در آینده مطالب بیشتری در رابطه با شناخت تئوری رنگ‌ها، اصول انتخاب ترکیب‌های رنگی، شناخت بهتر معانی رنگ در فرهنگ‌های مختلف و نحوه کاربرد این عنصر مهم حین اجرای پروژه‌ها را در هزار و یک بوم خواهید خواند.

10

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]