طراحی صنعتی

فرم و کاربرد آن در طراحی (قسمت سوم)

در قسمت‌های قبل، از نحوه شکل‌گرفتن فرم‌های مختلف با سه روش اتصال سطوح به یکدیگر گفتیم و نمونه‌ای از هرکدام را که در طبیعت یا مصنوعات ساخت دست بشر وجود دارند مثال زدیم. در ادامه این بحث می‌خوانیم که چگونه با تلفیق این سه روش فرم‌های جدیدتری پدید می‌آیند و در طراحی محصولات واقعی به کار گرفته می‌شوند.

جدول تناوبی فرم

بهتر است مطلب را با این پرسش آغاز کنیم که آیا طراحی دارای ساختاری صرفا شهودی و بدون دلیل و منطق است یا ریشه در اصولی جهانی دارد؟ آیا می‌توان یک متد ارزیابی علمی برای آن تعریف کرد و مفهوم ارتباط بین فرم‌ها را سازمان داد؟8ContinuityTable-no-header-w600-w600

شرکت طراحی Alchemy Labs برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها جدولی را طراحی کرده و اطلاعات موجود را در آن به تصویر کشیده است. از طریق این جدول می‌توان الگوهای به وجود آمده را با نمونه‌های عینی مقایسه کرد. به عنوان مثال، هواپیمایF-22 Raptor یکی از آخرین جنگنده‌های نیروی هوایی ایالات متحده را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. تکنولوژی‌های مدرن به کار رفته در ساخت و ایرودینامیک بودن بدنه، از طریق کنتراست بین خطوط  محیطی گوشه‌دار و منحنی‌های به کار رفته در سطوح به خوبی نمایش داده شده‌اند. تلفیق دو روش اتصال سطوح که در بعضی نقاط با شکست‌های موضعی همراه بوده و بعضی دیگر با انحنا به یکدیگر رسیده‌اند، از لحاظ بصری فرمی پیچیده، سخت و ترسناک را پدید می‌آورند.9blended-w600همین روش برای طراحی لامبورگینی مدل Reventon نیز به کار رفته اما خطوط «اریگامی شکل» روی سطوح ظاهری تهدید آمیز، در عین حال دقت و صراحتی مرموز به آن بخشیده است.

پاوربوک (PowerBook) اپل طیف دیگری از این تلفیق را به نمایش می‌گذارد. ظاهری مینیمال به سبک باهاوس که سطوح آن به طرز ماهرانه‌ای با چند فیلت ظریف به هم رسیده‌اند. نتیجه آن ایجاد زبانی بصری است که محصول را وسیله‌ای پیچیده، دقیق و در عین حال آسان برای استفاده، معرفی می‌کند.10powerbook-w600دلیل وفاداری مشتریان اپل، داشتن توجه ویژه این برند به همین جزئیات است. تجربه استفاده از محصولاتی که با این ظرافت طراحی شده‌اند در ذهن کاربر باقی می‌ماند. الزام و تعهد آنها برای به کار بردن چنین هنر و مهارتی نشان دهنده اهمیت بالای رضایت کاربران برای این برند نسبت به رقابت‌جویی در بازار است.

در طراحی مک بوک پرو (MacBook Pro) نیز همان تقارن و طرح مینیمالیستی را شاهد هستیم که با انحنایی زیبا در نمای جانبی آن تکمیل شده است. چنین فرمی، ظاهر مک بوک را به نوعی کمال در بیان دقت و ظرافت رسانده است. کیفیت شاسی بدنه نشان دهنده دقیق‌ترین روند ساختی است که امروزه در تولید لب‌تاپ‌ها شاهد هستیم.11macbook-w600در تصاویر بالا مقایسه ظاهری این دو محصول را مشاهده می‌کنید. پاوربوک سال ۲۰۰۱ که به نسبت مک بوک سال ۲۰۰۸ کمی ساده‌تر به نظر می‌رسد.

مهم نیست که تا چه حد بر فرم‌شناسی تسلط داریم، اگر احساسات خود را به عنوان بعدی از وجودمان نشناسیم و به آن احترام نگذاریم، نیمی از موارد را از دست داده‌ایم. توسعه محصول به روشی نیاز دارد که از طریق آگاهی به اصل طبیعت، نگاه دقیق به آفرینش و ارزیابی هر دو بعد منطقی و احساسی، هماهنگی بیشتری بین کاربر و محصول ایجاد کند.12balance (2)-w600-w600جدول تناوبی فرم هدف مشخصی دارد: خلق مدلی برای درک تجربی فرم‌های سه بعدی. برای تعریف ویژگی‌های ناملموس دیزاین و سنجش مفاهیم احساسی و همچنین آگاهی یافتن نسبت به بعضی انتخاب‌های ناخودآگاهمان نیاز است همه وجوه فرم را با هم در نظر بگیریم و آن را آگاهانه بررسی کنیم. چنین جدول ساده و در عین حال توسعه پذیری بین ذهن و احساس ما ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین می‌توانیم برای ارزش‌های حقیقی دیزاین چارچوبی مشخص به وجود آوریم و از روند تفکرات منطقی خود برای باز کردن گره‌های موجود استفاده کنیم.

 

فرم و کاربرد آن در طراحی (قسمت اول)

فرم و کاربرد آن در طراحی (قسمت دوم)

 

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]