۱۰ راه برای افزایش درآمد معمارها

معمار، برای با موفقیت به پایان بردن یک پروژه، در قبال تصمیم‌های مختلف و تاثیرگذاری که می‌گیرد، مسئولیت‌هایی بر عهده دارد. انجام پروژه‌ها از زمان شروع و طرح‌ریزی تا هنگامی که به اتمام می‌رسند، ماه‌ها زمان می‌برد و به توجه و تمرکز شبانه روزی نیاز دارد.

ساعت‌ها و یا حتی روزها طول می‌کشد تا معمار پس از بررسی و امتحان طرح‌های متفاوت، به ایده و مفهوم جدیدی برسد و بتواند پایه و اساس یک ساختمان با معماری جدید را شکل ‌دهد. احساسات و عواطف شخصی، وابستگی و تهعد، در هیچ حرفه دیگری به اندازه معماری دخیل نیست. معمار زمان و تلاش زیادی به طراحی و ساخت یک پروژه اختصاص می‌دهد که درک آن برای افراد ناآشنا به این حرفه چندان آسان نیست.

32877245_Subscription_S

یکی از ملزومات اخذ مجوز برای معمار‌ها این است که بدانند در قبال سلامتی، امنیت و رفاه تمام کارمندان مسئول هستند و مانند هر کسب و کار کوچک دیگر، باید هزینه‌های عملیاتی لازم برای آب و برق، خدمات حرفه‌ای، مشاوره‌ای، بیمه و سایر مخارج جانبی را بپردازند. همچنین باید بیمه مسئولیت حرفه‌ای را هم در نظر بگیرند و سالانه بابت آن نیز هزینه‌ جداگانه‌ای پرداخت کنند.

در نهایت باید به سود اشاره کرد. هر تجارتی از جمله‌ شرکت‌های معماری برای ادامه فعالیت خود باید سوددهی داشته باشند. برای موفقیت در این حرفه، به درآمدی نیاز است که جوابگوی تمام هزینه‌ها و حقوق کارمندان باشد و علاوه بر این، بتواند هزینه لازم برای سرمایه گذاری جدید را نیز پوشش دهد.

مدیران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های کوچک ساخت و ساز برای به حداقل رساندن نیازمندی‌ها و فعالیت در آن شرایط تلاش می‌کنند. به عبارت دیگر، معمارها، در نقش مالکان کسب و کار، معمولا به سود فکر نمی‌کنند و به همین دلیل به اندازه کافی درآمد ندارند!

بسیاری از آنها برای رسیدن به آرزوهای خود بی‌وقفه تلاش می‌کنند و برای دستیابی به موفقیت، از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند. همین نکته  آنها را سزاوار افزایش درآمد می‌کند. در این مطلب ۱۰ روش برای افزایش درآمد معمارها بیان می‌کنیم که البته برخی از آنها قابل بسط دادن به سایر مشاغل نیز هستند:

خدمات اضافه

تمام قراردادهای معماری باید بخشی به نام «خدمات اضافه» داشته باشند. در این قسمت خدماتی به مشتریان داده می‌شود که در بندهای اصلی قرارداد نیستند؛ اما در صورت نیاز، مشتری‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند.

آیا شما هم مانند بسیازی از معماران، در قبال خدمات اضافه‌ای که ارائه می‌دهید پولی دریافت نمی‌کنید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، پس وقت آن رسیده که در رویه کاری‌تان تغییراتی دهید. در اکثر قراردادهای معماری، خدماتی از قبیل نظرسنجی شرایط موجود، طراحی داخلی، طراحی آشپزخانه، مدل‌سازی سه بعدی، تصویرسازی، روکار سیمانی و ارزیابی به عنوان خدمات اضافه‌ای ذکر می‌شوند که مشتریان برای آنها باید هزینه جداگانه پرداخت کنند؛ خوب است شما هم حین نوشتن قرارداد این نکات مربوط به خدمات اضافی را مدنظر قرار دهید.

خدمات ساخت و ساز

تعداد زیادی از مشتریان آینده‌نگر در رابطه با خدمات ساخت و ساز سوال می‌پرسند و می‌خواهند بدانند که آیا معماران در ساخت ساختمان‌ها نیز مشارکت می‌کنند یا خیر. افراد زیادی به این پرسش جواب مثبت می‌دهند و این تصور را در ‌‌ذهن می‌پرورانند که ساختمان‌سازی هم جزو وظایف معماران است و عده‌ای دیگر تمایل دارند که این چنین باشد. بنابراین بعضی از شرکت‌های معماری بخشی به عنوان خدمات مدیریتی ساخت و ساز را ایجاد کردند. با انجام این کار، پروژه‌هایی که از این خدمات استفاده می‌کنند نسبت به سایر پروژه‌ها دو برابر درامد دارند.

با این حال تمام مشتریان بسته به پروژه مورد نظر، نیاز به استفاده از این خدمات ندارند. در صورتی که مشتری و پروژه، سازگار به نظر برسند، خدمات ساخت و ساز طوری به مشتری پیشنهاد می‌شود که معمار، نقش مشاور را برعهده داشته باشد نه پیمانکار. تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. اما تفاوت اساسی در قراردادی است که بین مالک و پیمانکار نوشته می‌شود. اگر معمار نقش مشاور را داشته باشد، قرارداد بین مالک و پیمانکار نوشته می‌شود. یعنی مسئولیت مدیریت هزینه‌ها، ترتیب‌دهی، برنامه‌ریزی و پرداخت‌ها بر دوش معمار است و او هیچ‌گونه تعهدی در رابطه با ساخت‌ و ساز ندارد. کارهای مربوط به ساخت ساختمان جزو وظایف پیمانکار تعریف می‌شود. در این حال معمار یکی از نمایندگان مشتری محسوب می‌شود که مسئولیتی در قبال کارهای ساختمانی ندارد.

اگر معمار نقش پیمانکار را داشته باشد، مالک مستقیما با معمار قرارداد می‌بندد و خدمات ساخت و ساز نیز دریافت می‌کند. با این قرارداد مسئولیت ساخت ساختمان، استخدام پیمانکاران و سایر وظایف مرتبط به عهده‌ معمار است. لغت سایر وظایف، بیمه مسئولیت را هم پوشش می‌دهد که نتیجه آن افزایش هزینه‌های شرکت معماری است.

انتخابی از لوازم و کارهای تکمیلی

در طول پیشرفت هر پروژه، مشتریان با فهرستی به نام «لیست خرید» رو به رو می‌شوند. آنها در این لیست با لوازم مورد نیاز، اطلاعات مربوط به آنها و فروشندگانی که معمار می‌شناسد و اطمینان دارد، آشنا می‌شوند. همزمان با خرید لوازم توسط مشتری، پروژه هم پیش می‌رود. معمار نیز باید همیشه برای حمایت و راهنمایی مشتری و پاسخ به سوالات او در رابطه با لوازم مناسب، آمادگی داشته باشد.

در صورتی که مشتری فرصت یا امکان خرید لوازم نداشته باشد، شرکت می‌تواند خدمات اضافه را به او پیشنهاد کند و مسئولیت تهیه لوازم و محصولات را برعهده بگیرد.

مشتریان با یکدیگر فرق دارند و بنا بر سلیقه خود انتخاب متفاوتی خواهند داشت. به همین دلیل بهتر است با پیشنهاد چندین روش مختلف، آنها را راضی و خوشحال نگه داشت و به شرکت برای انجام درست وظایف و خدمات کمک کرد.

خرید و تحویل

پس از انتخاب مناسب اثاث و لوازم مورد نیاز، بهتر است اسناد، مشخصه و ویژگی‌های مربوط به آنها در «اسناد ساخت و ساز» بگذارید. اسناد ساخت و ساز شامل تمام نقشه‌ها و طرح‌ها، مشخصات و اسناد اجرایی است که برای ساخت استفاده می‌شوند و مشتری با مراجعه به آنها در جریان روند کار قرار می‌گیرد. خرید این لوازم مسئولیت پیمانکار است اما مالک نیز می‌تواند تهیه وسایل و مبلمان را در زمان مناسب برعهده بگیرد.

اکثر شرکت‌های معماری به عنوان حسن نیت، خدمات خرید و تحویل را برای مشتریان فراهم می‌کنند. این خدمات زمان‌بر، جزو وظایف معمار نیستند و بیشتر فعالیتی اضافه بر سازمان محسوب می‌شوند که می‌توان بابت انجام آنها مبلغ بیشتری دریافت کرد. با این حال، مشتریان اطمینان پیدا می‌کنند که لوازم درست و مناسب خریداری شده است.

فروش محصولات

روش دیگری وجود دارد که جایگزین خدمات خرید و فروش باشد. با استفاده از آن می‌توانید محصولات را با تخفیف در قیمت تجاری آنها خریداری کنید. در مرحله بعد قیمت آنها را تا جایی بالا ببرید که زمان و تلاش شما را برای تهیه آنها جبران کند. این قیمت باید مقداری سود را تامین کند و برای مشتریان به همان قیمت خرده‌فروشی حساب شود.

در اکثر پروژه‌ها از محصولاتی مثل لوازم نورپردازی، لوازم لوله‌کشی، مبلمان، لوازم جانبی و کاشی‌ها و سنگ‌ها استفاده می‌شود. چه کسی بهتر از خود شرکت معماری می‌تواند این محصولات را به فروش برساند؟

15373259-House-of-the-money-for-the-architectural-drawing-Stock-Photo-construction

هزینه‌های قابل بازپرداخت

اکثر شرکت‌های معماری در قراردادهای خدماتی خود، هزینه‌های پرداختی را مشخص می‌کنند که به معمار بازگردانده خواهد شد و معمار می‌تواند برای آنها تقاضای جبران خسارت هم داشته باشد. هزینه‌های پرداختی همان هزینه‌هایی هستند که به طور اتفاقی پیش می‌آیند و خود معمار آنها را پرداخت می‌کند. بسیاری از معماری این هزینه‌ها را به درستی ثبت نمی‌کنند و اطلاع دقیقی از مقدار آنها ندارند؛ در نتیجه مقدار درست این هزینه‌ها به آنها برگردانده نمی‌شود.

به خاطر بسپارید که به این هزینه‌ها توجه داشته باشید و آنها را ثبت کنید.

کاهش هزینه‌های زائد

این مورد شاید آسان‌ترین راه برای افزایش درآمد باشد. زیرا نیاز به انجام فعالیت جداگانه‌ای ندارد و همچنین لازم نیست برای پرداخت پول توسط مشتری منتظر ماند.

ابتدا تمام هزینه‌هایی که شرکت خرج می‌کند را به خوبی ارزیابی کنید. در مرحله بعد فهرستی تهیه کرده و هزینه‌ها را در سه گروه «ضروری»، «غیرضروری» و « زائد» دسته ‌بندی کنید. حال تنها به اندازه‌ای که واقعا نیاز است خرج کنید و هزینه‌های اضافی را حذف کنید. با این کار هر ماه پول بیشتری نگهداری می‌کنید.

با کمک وبسایت درآمد کسب کنید

اکثر شرکت‌های معماری وبسایت‌ مخصوص به خود را دارند و برای افزایش بازاریابی از آن استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی هستند که بدون پول و مشتری از صفر شروع می‌کنند اما با کمک وبسایت به پیشرفت خود سرعت داده و جایگاه مناسبی می‌یابند.

بیشتر شرکت‌ها اطلاعات تماس، بیوگرافی شرکت و توضیحاتی در رابطه با سابقه کارها و فعالیت‌های شرکت را در وبسایت می‌گذارند.

در کنار این دست اطلاعات پایه، می‌توانید بخش‌های مختلف و جذاب دیگری نیز به سایت اضافه کرده و از آنها کمک بگیرید. به عنوان مثال فروش کتاب‌های الکترونیک پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد. افزودن صفحاتی برای تبلیغ اجناس و محصولات هم می‌تواند برای بازدیدکنندگان و هم برای شما مفید باشد. لینک این صفحات را در مطالب مرتبط با آن محصولات بگذارید. ثبت نام در سرویس Google Adsense (برنامه تبلیغاتی شرکت گوگل) و تبلیغ داشتن روی وبسایت نیز راه دیگری برای افزایش درآمد معمارها است. یک طراحی درست و ارائه مناسب محتوای مورد نیاز مشتری، وب‌سایت را به منبع درآمد خوبی برای شرکت تبدیل می‌کند.

هر چه میزان بازدید سایت بالاتر رود، به همان نسبت درآمدزایی افزایش می‌یابد. به روز رسانی مداوم سایت و افزودن نکات و اطلاعات اضافی، بیشتر شدن تعداد بازدیدکننده‌های سایت را به دنبال دارد. ساخت وبلاگ و قرار دادن موضوعات جالب مرتبط با جاویژه بازارها (niche market) در آن، به افزایش بازدید و اعتماد آنان کمک می‌کند. (هدف از بازاریابی جاویژه تمرکز کردن بر برآورده کردن یک کالا یا خدمت برای بخش کوچکی از بازار است که کالاها یا خدمات موجود نتوانسته‌اند نیاز آن بخش را به خوبی برآورده سازند.)

اعتماد مردم، منجر به فروش بیشتر محصولات از طریق سایت می‌شود و شاید حتی دریچه‌ای برای آشنایی بیشتر مشتریان با خدمات معماری به وجود آورد.

افزایش حجم کار

با توجه به کاهش سرعت و رکود در اقتصاد، معمارهای زیادی برای رقابت بیشتر حق‌الزحمه خود را کاهش داده‌اند. این کار می‌تواند باعث شود آنها را پروژه را به دست بیاورند، اما اگر کارمزد آنها پاسخگوی مخارج و سود لازم نباشد، در طولانی مدت قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود.

پایین آوردن حق‌الزحمه انتخاب شماست، اما پیش از آن مطمئن شوید که حجم کار را افزایش می‌دهید و پروژه را به سرعت تمام می‌کنید. همچنین به خاطر بسپارید که وقتی مبلغ پایینی به ازای هر پروژه دریافت می‌کنید، باید پروژه‌های بیشتری قبول کنید تا از عهده هزینه‌ها برآمده و سود لازم را کسب کنید.

بالا بردن دستمزد

راه جایگزین برای افزایش حجم، بالا بردن کارمزد است. با افزایش زمان روی طراحی، توسعه بیشتر اسناد و خدمت به مشتریان در طول انجام کار و اطلاع دادن به آنها از روند کار، ارزش کار خود را بالا ببرید. این روش به شما اجازه می‌دهد کار کمتری قبول کنید و برای هر کدام زمان بیشتری اختصاص دهید.

همانطور که از موارد ذکر شده مشخص است، اکثر معماران زمان و سعی و تلاش خود را وقف پروژه‌ها می‌کنند. به کار خود بها داده و می‌خواهند طراحی‌های آنان استعداد معماری‌شان را منعکس کند.

تنها مشکلی که بسیاری با آن روبه رو هستند این است که دستمزد آنها با میزان کار و زحمت‌شان همخوانی ندارد و نشان دهنده تلاش و سرمایه گذاری آنها برای هر پروژه نیست.

هزینه‌های خود را محاسبه کنید، ارزش زمان و تلاش خود را در نظر بگیرید و میزان سودی که به نظرتان مناسب است را هم به آن اضافه کنید. حال به همان اندازه برای کار خود دستمزد بگیرید. خدماتی که شما به عنوان معمار ارائه می‌کنید ارزش بالایی دارد. دستمزد خود را (معقول) بالا ببرید. به عنوان یک معمار، استحقاق درآمد بیشتر را دارید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]