هنر و جامعه

ارتباط هنر و تبلیغات

رابطه بین هنر و تبلیغات معمولا خصمانه نشان داده شده است. اما هنرهای زیبا در قرن ۲۰ میلادی فاصله بین هنر و تبلیغات را کم کرده. در طی ۲۵ سال گذشته این رابطه تحت تغییرات و پیچیدگی‌های بسیاری قرار گرفته است. هنرمندان نقش چشمگیری در زیبایی و خلاقیت بیلبردهای تبلیغاتی داشته‌اند که بسیاری از آنها جلوه‌هایی از زیبایی‌های هنر معاصر است.

Dave Alsobrooks طراح و هنرمند موفق در منطقه کالیفرنیا و یکی از شرکای پروژه Paragraph، درباره ارتباط هنر و تبلیغات می‌گوید:«از وقتی هنر را به خاطر مسائل کاری در کارهای تبلیغاتی ادغام کردم، بهتر از قبل توانستم پیامم را به مخاطب برسانم.»

WWFZebra-1024x723-w600

در حالیکه عده‌ای ممکن است بر این باور باشند که تبلیغات فقط شکلی از هنر است که برای فروش محصولات طراحی شده است، عده‌ای دیگر این ارتباط را بسیار پیچیده‌تر می‌بینند. در بریتانیا، تبلیغات و بازارات به همراه هنر یک شاخه جدید به نام «صنعت خلاقیت» را به وجود آورده اند. تبلیغات سال‌هاست که برای هنرمندان راهی برای دستیابی به پول به حساب می‌آید.

اما در کنار ارتباط هنر و برندهای بزرگ که نسبتا خوب به نظر می‌رسد، همچنان ناسازگاری‌هایی بین دنیای هنر و تبلیغات وجود دارد. تبلیغات سال‌هاست که تصاویر فرهنگی را درو کرده و آنها را برای اهداف خود به هر شکلی که مد نظر دارد، دوباره به نمایش گذاشته است. یک نمونه از این استفاده‌های غیراخلاقی تبلیغات از فرهنگ و هنر که به تازگی دیده شده است، استفاده از تصویر مجسمه داود اثر میکل آنژ برای تبلیغ اسلحه در آمریکا است.

استفاده تبلیغاتی از مجسمه داود که در فلورانس ایتالیا قرار دارد.

استفاده تبلیغاتی از مجسمه داود که در فلورانس ایتالیا قرار دارد.

خصومت بین هنر و تبلیغات تنها به دلیل تلاش برای استفاده ابزاری ار برخی از تصاویر نیست، به امکان استفاده از فضاهای عمومی در شهرها نیز مربوط می‌شود. هنر خیابانی و عمومی باید برای دیدن شدن و مورد تنجه قرارگرفتن با جریان تبلیغات رقابت کند. این روزها هیچ فضایی باقی نمانده که از تبلیغات در امان باشد. همه ما در هر روز بیش از هزار تبلیغ را به شکل‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. در حالیکه باید به همان اندازه فضاهایی برای به نمایش دادن هنر اختصاص داده شود.

10

3 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]