طراحی صنعتی عکاسی فرش معماری هنرهای تجسمی

پیش از امضای یک قرارداد بین‌المللی این نکات را بخاطر بسپارید

بیشتر گالری‌های هنر در طول سال در نمایشگاه‌های هنری فراوانی شرکت می‌کنند که بسیاری از آنها همچون نمایشگاه Art Basel سوییس یا Hong International Art، بین‌المللی هستند. نمایشگاه‌های بین‌المللی راهی عالی برای مطرح کردن گالری در سطح جهانی و بدست آوردن مشتری‌های جدید است. البته باید بخاطر بسپارید که چنین برنامه‌های هزینه‌های سنگینی نیز تحمیل می‌کنند. علاوه بر هزینه‌های برگزاری نمایشگاه، اشتباه در نگارش قرارداد نیز ممکن است بسیار گران تمام شود.

همه ما خوب می‌دانیم که قرارداد، وقتی پای پول و سابقه یک برنامه که توسط کارفرمایی دیگر کنترل می‌شود، یک عامل حیاتی در نظر گرفته می‌شود. این قرارداد است که قوانین را بین برگزارکنندگان و سرمایه‌گذاران تعیین و تبیین می‌کند. اگر مشکل یا اختلاف نظری پیش آید، دادگاه برای تصمیم‌گیری به قرارداد مراجعه می‌کند. به همین دلیل یک قرارداد ضعیف می‌تواند هزینه‌های بسیاری را بر برگزارکنندگان تحمیل کند.

dsc_0090-w600

یک قسمت قرارداد که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت بخش forum selection clauses است که از آن گاهی به «انتخاب قانون» هم یاد می‌شود. این قسمت که ظاهرا بی‌اهمیت است، بیان می‌کند که کدام کشور برای برگزاری دادگاه انتخاب شود. شاید گفته شود که گروهی که آزرده خاطر شده حق آن را دارد که کشور برگزاری دادگاه را انتخاب کند؛ اما فراموش نکنید که گروه متهم تا وقتی که جرم آنها ثابت نشده است، بیگناه شناخته می‌شوند. اگر این قسمت از قرارداد به طور دقیق و صریح مشخص نشود، قوانین پیشفرض اعمال خواهند شد که این قوانین در هر کشور متفاوت است.

برای نمونه اگر یک گالری از کشور آمریکا با یک نمایشگاه هنری در هنگ کنگ اختلاف نظر پیدا کند، برای آنکه دادگاه در کشور هنگ کنگ برگزار شود، لازم است که گالری آمریکایی یک وکیل بین‌المللی که از قوانین هنگ کنگ آگاهی دارد، استخدام کند؛ و این وکیل نیز به یک مشاور محلی نیاز دارد. در شرایطی شاید نیاز شود که صاحبان گالری به هنگ کنگ پرواز کنند تا برخی مسائل را رفع و رجوع کنند. همه این مخارج برای یک اختلاف نظر بسیار گران است. اما اگر در قسمت «انتخاب قانون» کشور مورد نظر برای رسیدگی به اختلافات را انتخاب کرده بودند، بسیار کم هزینه‌تر و ساده‌تر به نتیجه می‌رسیدند.

نمایشگاه بین‌المللی هنر - استانبول ۲۰۱۵

نمایشگاه بین‌المللی هنر – استانبول ۲۰۱۵

هر آنچه در این قسمت ثبت شود بر قوانین پیشفرض برتری می‌یابد. اما در بسیاری از اوقات این قسمت نادیده گرفته می‌شود که در صورت بروز اتفاق‌های از پیش دیده نشده، ممکن است دردسرهایی را همراه داشته باشد.

بسیاری از نمایشگاه‌های بزرگ و شناخته شده قوانینی دارند که تغییر آن مشکل و تقریبا غیر ممکن است و حتی امکان چانه زنی به شما به عنوان صاحب گالری را نمی‌دهند. در چنین شرایطی تنها راهکاری که می‌توانید برای جلوگیری از ضرر و زیاد داشته باشید این است که از امضای قرارداد سر باز زنید. البته برای صاحبان چنین نمایشگاه‌هایی مهم نخواهد بود زیرا همیشه گالری‌های دیگری هستند که به قوانین و خواسته‌های آنها تن دهند. اما برای نمایشگاه‌های کوچک و یا آنهایی که به تازگی کار را شروع کرده‌اند و در پی کسب نام هستند، همیشه این امکان وجود دارد که برای تعیین کشور محل دعوی مذاکراتی انجام داد.

قرارداد بین‌المللی و انتخاب قانون: اصول پایه

درباره مبحث «انتخاب قانون مفصل صحبت کردیم. وقتی یک قراردادی را دریافت می‌کنید، معمولا قسمت انتخاب قانون به نفع کسی است که قرارداد را نگارش کرده. وکیل‌ها تلاش می‌کنند تا این حق انتخاب‌ را برای مشتری‌هایشان به دست آورند. اگر طرف دیگر قرارداد توجه خاصی به تغییرات این قسمت نداشته باشد آنگاه شما برنده‌اید. به همین دلیل مهم است که اصول پایه و ابتدایی برای بستن قرارداد را بشناسید؛ بخصوص وقتی با کسی قرارداد می‌بندید که در کشور دیگری قرار دارد.

شفاف و موکد بنویسید

قسمت انتخاب قانون را با دقت بخوانید. این قسمت تنها در صورتی اجباری است که در متن قرارداد ذکر شده باشد. اما باید در زبانی که برای نوشتن قرارداد در این قسمت و سایر قسمت‌ها استفاده می‌شود، دقت کرد. متن قرارداد را نباید به گونه‌ای نوشت که ایجاد شبهه کند. مثلا اگر نوشته شود طرفین دعوا «می‌توانند» اختلاف نظر را در کشور X مظرح کنند، آنگاه دچار دردسر شده‌اید. باید شفاف نوشته شود و به جای «می‌توانند» از «باید» یا «لازم است» استفاده کنید. در غیر این صورت علاوه بر موضوع دعوا، این نداشتن شفافیت نیز منجر به بروز مشکلات و تحمیل هزینه‌های جدید می‌شود.

faf-w600

دقت کنید که محلی که شما برای دادگاه در قسمت انتخاب قانون، تعیین می‌کنید، اختیار قانونی برای بررسی مشکلات مرتبط با مساله مورد نظر شما را داشته باشد. انتخاب محل مناسب برای دادگاه و توافق هر دو طرف قرارداد، اهمیت زیادی دارد.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]