دکوراسیون معماری

۱۰ نکته برای موفقیت در طراحی داخلی

هر حرفه‌ نکاتی دارد که دانستن آنها ضروری است. چه بهتر که این نکات را از زبان افراد موفق در آن رشته بشنویم. سوفی کنران، طراح داخلی انگلیسی، از افراد شناخته شده این حوزه است که جایزه‌های متعددی برنده شده. در ادامه این مطلب نکاتی که از دید او برای ارائه یک طراحی داخلی و دکوراسیون جذاب حائز اهمیت هستند را می‌خوانیم.

او دختر طراح و رستوران‌دار معروف Sir Terence Conran و خواهر Jasper Conran طراح مد است. درباره خودش چنین می‌گوید: «گاهی احساس می‌کنم طراح بودن در DNA من وجود دارد.»

_78220827_conran1

از سنین پایین شروع کنید و ببینید چه چیزی شما را هیجان زده می‌کند

بچه که بودم یک خانه عروسکی داشتم، آن را تزئین، مبلمان و حتی کاغذ دیواری می‌کردم. بنابراین، به نوعی از همان سنین کودکی برای مشتریان بی‌جان خودم (عروسک‌ها)، کار طراحی داخلی را شروع کرده بودم!

حدودا هشت ساله بودم که نقل مکان کردیم. خانواده‌ام مدرسه‌ای قدیمی و مخروبه را خریده بودند و چند سال بعد را به تعمیر و بازسازی آن گذراندیم. شاید بتوانم بگویم که به نوعی در سایت ساخت و ساز زندگی می‌کردیم و همین موضوع به من امکان داد تا همه چیز را به چشم ببینم و به خوبی درک کنم. همه چیز به نظرم بسیار هیجان‌انگیز می‌آمد و فکر می‌کنم احتمالا همان تجربه بود که باعث علاقه اولیه من به طراحی داخلی شد.

به خود باور داشته باشید

پس از امتحان جامع، مدرسه را ترک کردم زیرا نتیجه آن خوب نبود و نمره‌هایم به حد نساب نرسیده بودند. بعد از یک سال دوباره شرکت کردم و این بار نتیجه رضایت بخش بود. بسیار مهم است که به خود باور داشته و همواره یادآوری کنید همه چیز درست خواهد شد.

در مدرسه ناموفق بودم و به دانشگاه نرفته بودم. این موضوع باعث شده بود که برای انجام هیچ کاری اعتماد به نفس نداشته باشم. همچنین حس خوبی نسبت به خودم و توانایی‌هایم نداشتم. در خواندن و نوشتن کاملا ضعیف عمل کرده بودم و همه چیز به جز هنر، نوعی نبرد و کشمکش تلقی می‌شد.

با این وجود همیشه طراحی را دوست داشتم. به همین دلیل هم می‌خواهم به شما بگویم که در زندگی آن کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید. اگر چیزی یا موضوعی توجه شما را جلب می‌کند و برای آن زمان کافی بگذارید، مطمئن باشید که دیر یا زود آن را یاد خواهید گرفت. کافیست که به اندازه کافی برای آن تلاش کنید.

ریاضیات خود را تقویت کنید. طراحی داخلی تنها به انتخاب پرده‌های زیبا محدود نمی‌شود

_78220950_conran2

در حال حاضر رقابت شدیدی در جریان است. من همیشه به مردم برای ادامه تحصیل انگیزه می‌دهم و آنها را تشویق می‌کنم که هر چه می‌توانند به یادگیری ادامه دهند. فکر می‌کنم که تحصیلات به نوعی برتری و قدرت را نشان می‌دهد، جدیت و عزم خاصی را در انجام کارها ثابت می‌کند و تفکرات ذهنی را سامان می‌دهد. با اینکه من خودم به آن عمل نکردم، اما عقیده دارم تحصیلات خیلی خوب و مفید است.

آشنایی با مفاهیم پایه‌ای و اولیه در مبحث طراحی داخلی معماری بسیار موثر و کارآمد است. همچنین یادگیری طراحی نقشه مقیاس‌دار و ریاضیات هم به کار می‌آید. فراموش نکنید که دکوراسیون و طراحی داخلی فقط انتخاب پرده‌ها و محصولات زیبا و دوست‌داشتنی نیست!

کارآموزی را فراموش نکنید

پس از ترک مدرسه، کارآموز کلاه‌دوزی شدم. در آن زمان واقعا می‌خواستم کلاه درست کنم. الان که به گذشته نگاه می‌کنم، شرکت در آن دوره، خیلی خوب و مفید بود. یادگیری یک مهارت، توانایی کار گروهی و شناخت اجناس مناسب هر فصل اهمیت بسیار زیادی دارند.

من همیشه کار کردن به عنوان کارآموز را به مردم توصیه می‌کنم. دوره کارآموزی، فرصت آشنایی با صنعتی که می‌خواهید وارد آن شوید، را در اختیارتان می‌گذارد. به کمک آن شناخت بهتری نسبت به صنعتی که قصد ملحق شدن به آن را دارید، دست پیدا خواهید کرد. کار را از ابتدا شروع کرده، با همه چیز از پایه آشنا می‌شوید و به تدریج استعداد شگفت انگیزی که در آن حیطه کاری دارید، خودنمایی خواهد کرد.

من خیلی خوش‌شانس هستم که در زمینه مورد علاقه‌ام کار می‌کنم. هیچ‌وقت کاری را قبول نمی‌کنم که برایم سخت یا ناخوشایند باشد. فکر می‌کنم نقش همکاران و افرادی که در کار با آنها روبه‌رو می‌شوید مهم است.

بودجه را هدر ندهید

صرف پول و پرداخت هزینه‌های گزاف، گزینه اصلی و مهم برای طراحی خوب و جذاب برای یک اتاق نیست. زمان‌بندی و محدودیت‌های بودجه مشکل‌ترین قسمتی هستند که باید به خوبی مدیریت شوند و بیش از هر چیزی در کیفیت و روند کار تاثیرگذارند. مردم تمایل به خرج مقدار زیادی پول ندارند و در صورتی که شما هزینه بالایی نسبت به مقدار بودجه تحمیل کنید، به وضوح موجبات ناراحتی آنها را فراهم می‌آورید.

پیشنهاد من این است که از مجلات و کتاب‌های متفاوتی استفاده کنید و ایده‌های جالبی که از آنها به دست می‌آورید در کنار هم قرار دهید تا قابل دیدن، مقایسه و انتخاب باشند. از کاشی‌ها گرفته تا مبلمان، همه را نسبت به هم بسنجید و ببینید در صورت استفاده همزمان به چه جلوه‌ای می‌رسید. استفاده از کاغذ، همیشه بهترین نقطه برای شروع کار است.

شجاع باشید

_78220678_conran3

مدت‌ها پیش، دیوارهای اولین آپارتمانم در لندن را زرد و آبی رنگ زدم. فکر می‌کردم به کار بردن این دو رنگ با هم ایده خوبی باشد، اما این چنین نبود و زشت و زننده شد! آن زمان ۲۰ سالم بود، شجاع بودم و فکر می‌کردم با این کارم خانه خوب و شگفت‌انگیز می‌شود.

استفاده از دو رنگ آبی و زرد برای دیوارهای اتاق نشیمن فکر خوبی نبود و اثر جالبی هم روی خانه نداشت. اما ایده‌های دیگری بودند که امتحان آنها نتیجه رضایت بخشی داشت. هنگامی که پول شخص دیگری را خرج می‌کنید: همیشه این احتمال را می‌دهید که در مدیریت آن دچار اشتباه شوید، اما شجاع باشید و امتحان کنید. در غیر این صورت همه ما مجبور به زندگی در دنیایی خاکستری خواهیم بود!

رسیدن به کمال را هدف قرار ندهید

برای زیبایی، لازم نیست که همه چیز عالی و کامل باشد. اگر وارد اتاقی کاملا بدون نقص شوید، احساس راحتی نخواهید داشت. محیط داخلی خانه یک فضای انتزاعی نیست، بلکه با افراد خانه و حس و حال آنها، رابطه‌ها و باورهایشان، خانواده، دوستان و پیشینه زندگی آنها در ارتباط است.

در زمان کودکی‌ام، هر سال تابستان به فرانسه سفر می‌کردیم و در لیموژ که به خاطر پرسلان‌هایش (محصولات سرامیکی شیشه‌ای و سفید که به دو شکل لعابدار و بدون لعاب برای مصارف فنی بکار می‌روند) معروف است، توقف می‌کردیم. مادرم همیشه اصرار داشت که لحظاتی را برای خرید از کارخانه اختصاص دهیم. همه آنها لق و خم‌شده بودند زیرا با شرایط صحیح در کوره قرار نگرفته بودند. با این حال، به نظر من زیبا و منحصر به فرد به نظر می‌رسیدند.

تاثیر همان بازدیدهای کوتاه مدت بر من به حدی زیاد بود که مجموعه Portmeirion را با الهام از آن ساختم. اگر همه چیز بیش از حد کامل باشد، آن شخصیت خاص و منحصر به فرد به وجود نمی‌آید. هر چه بیشتر برای رسیدن به کمال و بی نقصی تلاش کنید، از آن دورتر می‌شوید. رسیدن به کمال هدف مناسبی نیست؛ به جای آن سعی کنید محیطی آرامش‌بخش به وجود آورید. به نظر من این مهم‌تر است.

از هر چیزی الهام بگیرید و مشتریان خود را بشناسید

من از همه چیز و همه جا ایده می‌گیرم. کتاب‌ها، مجلات، اینترنت، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و حتی البته آشنایانم، همه منبعی برای ایده‌ها یا الهام‌های من هستند.

گاهی مانند زندگی در خانواده‌ای است که همه اعضای آن پزشک هستند.. ما زمان زیادی را با هم می‌گذرانیم، از موارد مشابهی الهام می‌گیریم و درباره کار با یکدیگر صحبت می‌کنیم.

اشتیاق برای پیشرفت در بین یک جمع، می‌تواند مسری باشد و حتی شاید اینطور بنظر برسد که این هیجان و تلاش برای داشتن ایده‌های نو و خلاق بخشی از DNA است. حمایت و اعتماد خانواده در رسیدن به موفقیت نقشی کلیدی دارد.

لازم است به این فکر کنید که اتاق چه احساسی به شما می‌دهد. این همان چیزی است که طراحان داخلی موفق در نظر می‌گیرند. طراحی داخلی مربوط به ایجاد حس در محیط است. بنابراین، سعی کنید باید با افرادی که خانه را برای‌شان آماده می‌کنید، ارتباط برقرار کنید و درباره خصوصیات‌شان بدانید. باید با نحوه مدیریت زندگی آنها آشنا شوید، بدانید بیش‌ترین استفاده را از کدام اتاق دارند و از آن برای چه کاری استفاده می‌کنند.

زمان کافی برای رنگ و نورپردازی بگذارید

هنگامی که نوبت رنگ‌آمیزی می‌رسد، به اندازه کافی وقت بگذارید تا تصمیم درستی بگیرید. ابتدا رنگ‌های مورد نظر را روی قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید و در ساعت‌های مختلفی از روز به آن نگاه کنید. انتخاب رنگ مناسب، غریزی است و به اثری که روی شخص می‌گذارد، بستگی دارد. همیشه اول همه چیز را امتحان کنید و بعد تصمیم قطعی بگیرید.

توجه به نورپردازی هم خیلی مهم است؛ زیرا بر حس و حال افراد تاثیر می‌گذارد. من دوست دارم از تعداد زیادی منبع نور متفاوت استفاده کنم. لامپ‌های توکار که پایین دیوارها نزدیک به کف نصب می‌شوند و لامپ‌های سقفی؛ و می‌خواهم از کلیدهای برق مختلف و دیمرها استفاده کنم و روی تمام آنها کنترل داشته باشم.

کارایی و جوی که در اتاق ایجاد می‌شود، مهم‌ترین مواردی هستند که باید به آنها دقت کرد. ساختار ساختمان، پوشش کف، مبلمان و نورپردازی، همگی در طراحی دکوراسیون نقش دارند. سعی کنید تصمیم عجولانه‌ای نگیرید، روش‌های مختلفی را امتحان کنید، هرکدام که به نظرتان بهتر است را استفاده کرده و بقیه را حذف کنید. به همان نسبت که زمان بیشتری روی انتخاب‌هایتان می‌گذارید، در تصمیم‌گیری اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و مطمئن‌تر عمل می‌کنید.

همدل باشید و به احساسی که اتاق در شما ایجاد می‌کند فکر کنید

باید بتوانید با مشتری همدل باشید و احساس آنها را درک کنید. طراح داخلی بودن معانی متفاوتی دارد. برای درک آن لازم است تا حدودی مانند پرستار و روان‌شناس آنها باشید، به خوبی حس آنها را بفهمید و با مشتریان خود همراه باشید.

وقتی چیزی که طراحی کرده‌اید مورد پسند مشتری‌تان واقع می‌شود، بهترین پاداش را دریافت کرده‌اید. هیچ احساسی بالاتر از این نیست.

20

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]