گرافیک نقاشی هنرهای تجسمی

نقاشی دیواری غول‌پیکر

هنگامی که شهردار جرسی سیتی، نقاشی‌های دیواری هنرمند نقاش شپرد فیری را دید، از او درخواست کرد تا نقاشی دیگری در طرف دیگر شهر با ابعاد بسیار بزرگ‌تر از پروژه‌های دیواری قبلی‌اش رسم کند. منطقه مورد نظر، منطقه جذابی به حساب نمی‌آمد اما دیوار ساختمان انتخاب شده به خوبی از نقاط مختلف دیده می‌شد. نتیجه نقاشی‌های دیواری او موج بسیار بزرگی است که پرچم نمادین فعالیت‌های هنری جرسی‌سیتی محسوب می‌شود.

wave-mural_011115_02

فرانک شپرد فیری، هنرمند گرافیست و نقاش دیوارى بسیار شناخته‌شده‌ای است. او متولد سال ۱۹۷۰ در چارلستون، کارولینای جنوبی در آمریکا است. در سال ۱۹۸۸، این هنرمند از کالج هنر ایدیلوایلد در پالم اسپرینگ، کالیفرنیا فارغ التحصیل شد. او مدرک کارشناسی‌اش را در سال ۱۹۹۲ اخذ کرد.

800px-Obeyshepard2

فیری فعالیت هنری‌اش را از طراحی روی تی‌شرت و اسکیت برد آغاز کرد، به عنوان یک هنرجو علاقه‌ خاصی به اسکیت برد داشت. تا آنجا که دیوار انجمن اسکیت‌‌بردسوارن پوشیده از برچسب‌های طراحی او بود. در همان زمان متوجه علاقه‌ شخصی‌اش به فرهنگ هنر خیابانی و جنبش گرافیتی شد.

یکی از اولین تصاویری که مورد استفاده قرار داد اندرآی عظیم الجثه  بود. او این تصویر را در روزنامه پیدا کرد و تصمیم گرفت آن را به خیابان‌ها بیاورد.

eiqxlel2r1earthak0t8

شپرد فیری یکی از تأثیرگذار‌ترین هنرمندان خیابانی این عصر است. آثار او به عنوان اسکرین‌-پرینت، استنسیل، برچسب، ویت پِیست، کلاژ، مجسمه، پوستر، نقاشی و نقاشی دیواری مورد استفاده قرار گرفته است. او بى وقفه در حال جا به جایی در قلمرو‌های متفاوت هنر‌های زیبا، هنر تجاری، هنر خیابانی و حتی هنر سیاسی است و از رنگ‌های سیاه، سفید و قرمز بسیار استفاده می‌کند.

توضیحات: اسکرین پرینت یا سری‌گرافی روشی است برای خلق یک تصویر روی کاغذ، پارچه یا سطوح دیگر به وسیله فشردن جوهر روی پرده‌ایی که بعضی سطوح آن با کاغذ ضخیم پارافین در پوشانده شده. ویت پیست، خمیر گندم یا خمیر آرد، ژل یا مایعی چسبنده است که با آرد گندم یا ذرت و آب ساخته می‌شود و از زمان‌های بسیار دور در هنر‌ها و صنایع هنری مانند صحافی، دکوپاژ، کلاژ، پاپیه ماشه و چسباندن پوستر و نقاشی روی دیوار استفاده می‌شود.

Barack_Obama_Hope_poster

از مشهور‌ترین آثار او می‌توان به تصویر آندراى عظیم الجثه و پوستر پروپاگاندای باراک اوباما اشاره کرد. پرتره بارک اوباما که برنده چند جایزه نیز شده است، توجه همگان را به آثار فیری جلب کرد و برای او شهرت جهانی به ارمغان آورد. آثار شپرد فیری مجموعه‌ای از عناصر گرافیتی، پاپ‌آرت، هنر تجاری و تئوری مارکسیست است. این آثار در گالری‌ها و حتى موزه‌های سراسر دنیا به نمایش درآمده‌اند. او هم اکنون در شهر لوس آنجلس، آمریکا، کار و فعالیت می‌کند.

2

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]