عکاسی هنر و جامعه

تاثیر عکاسی بر جامعه چگونه بوده است؟

عکاسی مدرن در سال ۱۸۳۹ پس از آنکه لویی داگر فرآیند را اختراع کرد، شکل گرفت. از آن زمان تا امروز عکاسی پیشرفت‌های بسیاری داشته است؛ از عکاسی روی فیلم ۳۵ میلیمتری تا عکاسی دیجیتال. این تغییرات بر زندگی فردی و اجتماعی افراد نیز تاثیرات چشم‌گیری داشته که با هم بررسی می‌کنیم. در این مطلب‌می‌خواهیم درباره تاثیر عکاسی بر جامعه و آثار آن نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم.

ابتدا مختصر توضیحی درباره روش عکاسی داگرئوتایپ: این روش تولید عکس یک صفحه نازک نقره را روی صفحه کلفت‌تری از مس لحیم می‌شود. سپس صفحه نقره در تاریکی در تماس با بخار یُد قرار می‌گیرد تا نسبت به نور حساس شود. پس از آماده شدن دوربین به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به صفحه فلزی نور تابانده می‌شود.

محمد محمدزاده تیتکانلو نخستین داگرین معاصر ایران است. او عکاس، داگرئوتیپیست (داگرین)، نقاش، پژوهشگر تاریخ عکاسی و عضو فدراسیون بین‌المللی عکاسی هنری فیاپ، انجمن جهانی داگرین‌ها، مدیر مسئول نشریه عکس خراسان و مدیر فرهنگی انجمن صنفی عکاسان مشهد است.

اما این دانش و تکنولوژی چه تاثیراتی بر زندگی افراد مختلف جامعه داشته است؟ تاثیرات عکاسی بر جامعه فقط به یک حوزه خاص محدود نشده است و نقش تاثیرگذار آن در جنبه‌های مختلفی از زندگی افراد در طول تاریخ به چشم می‌خورد.

خاطره

عکاسی باعث شد ما خاطراتمان را به گونه‌ای دیگر به یاد آوریم. ویژگی آن توانایی بخاطر آوردن بلادرنگ و واقعی اتفاقات است، اتفاق‌هایی که بخشی از واقعیت هستند. امروزه ما به عکس‌ها به عنوان تاییدی بر خاطراتمان نگاه می‌کنیم.

photo_album

تاریخ

عکاسی نقش بزرگی در فهم تاریخ بازی کرده است. عکاس‌ها حقایق و واقعیت‌های جامعه را ضبط و ثبت کرده‌اند. آنها و نتیجه کارشان تاییدی بر غارت‌ها و کشتارهای جنگ‌های داخلی و یا فاجعه‌هایی نظیر هولوکاست بوده است. هرچند که امروز می‌دانیم تصاویر عکاسی شده می‌توانند دستکاری شوند!

807545_XS

اشتغال

یک تاثیر عکاسی بر جامعه که بسیار هم ملموس به نظر می‌رسد، تعداد افرادی‌ست که در این صنعت مشغول به کار شده‌اند، بخصوص بعد از آنکه شرکت کداک فیلم ۳۵ میلیمتری را در سال ۱۹۲۰ معرفی کرد. این نوآوری نیازمند افرادی برای فروش و خدمات مربوط به دوربین و فیلم بود. عکاسی همچنین مشاغلی نظیر گزارش‌گرهای تصویری و ویرایشگرها را نیز به وجود آورد.

167811106_XS

دسترسی

در ابتدای پیدایش عکاسی، این ابزار فقط در دسترس ثروتمندان قرار داشت. گرچه شرکت کداک، که دوربین لحظه‌ای و فیلم ۳۵ میلیمتری را اختراع کرد، توان و امکان عکاسی را در دسترس همگان قرار داد. بدین ترتیب هرکسی توانست با خرید دوربین و فشار یک دکمه، عکاسی را به فراگیرترین شکل هنر تبدیل کند.

 

87469116_XS

علم

توانایی دوربین در ضبط تصویر دنیا به همان شکلی که هست، آن را به ابزاری ارزشمند در تحقیقات علمی تبدیل کرد. از همان روزهای ابتدایی از آن برای مشاهده و ثبت تازه‌ها و مکشوفات علمی و نشان دادن آن به دیگران بهره بردند. مثلا Eadweard Muybridge توانست با ثبت چندین عکس متوالی نشان دهد که اسب در حین دویدن در یک لحظه خاص هر چهار و دست و پایش را از زمین بلند می‌کند. امروزه تکنولوژی عکاسی امکان تصویربرداری از مغز و بدن انسان را میسر ساخته است.

تاثیر عکاسی بر جامعه

 

هنر

می‌توان ادعا کرد که ابداع عکاسی، هنرهای سنتی (نقاشی، تندیس‌گری و حتی ادبیات) را از یوغ به نمایش کشیدن رهایی بخشید. پیشتر از هنر برای به تصویر کشیدن دنیا و بازسازی آن بهره می‌بردند، اما عکاسی این وظیفه را بهتر و سریع‌تر از هنر دیگری عهده دار شده است.

med_03-deermaidll-jpg_thumb[1]-w600

14

یک دیدگاه

 • نقش هنرها در زندگی

  انسان مدرن به لحاظی انسان اھل ھنر است و با ھنرھا زندگی می کند و با آن رابطه مستمری دارد که

  مھمترین این ھنرھا موسیقی و سینماست که امروزه بصورت تلویزیون در خانه ھاست. و کم نیستند خانه

  ھائی که در آن تلویزیون فقط به ھنگام خواب، خاموش است . ھنر مدرن بر جای فکر و ذکر وعبادات

  نشسته است. آیا اینھمه حضور و دخالت ھنرھا در زندگی انسان مدرن براستی حیات و عمل و اندیشه و

  احساسات او را ھم ھنری و لطیف و خلاق نموده است؟ ولی عملاً شاھدیم که ھرچه که گرایش به

  موسیقی و فیلم شدیدتر است خشونت و شقاوت و مصرف پرستی و عقیم شده گی فکری و عملی ھم

  شدیدتر است حتی خود جماعت اھل ھنر و تولید کنندگان ھنری از سائر مردمان در زندگی واقعی خود

  بی ھنرتر و دست و پا چلفتی تر و مصرفی ترند و در رفتار ھم خودخواه تر و جنون آمیز تر عمل می کنند

  ھر چند که این خشونت و شقاوت عموماً ظاھری ملوس دارد ولی در سر بزنگاھھا بناگاه مبدل به اشد

  جنون و جنایت می شود. به ھمین دلیل این جماعت زندگی فاجعه آمیزتری دارند و به عواقبی بس مبتذل

  و فضاحت بار می انجامد.

  این تناقض عظیم به چه معنائی است؟ آنتونی کوئین یکی از سلاطین جھان ھنر در اعترافاتش می گوید

  که در زندگی پس پرده خود تا چه حدی مواجه با حیاتی عقیم و شقی و بیروح بوده است و در اواخر

  عمرش جز حسرت و پوچی حاصلی نداشته است . انسان مدرن تلاش کرده که ھنر را بجای اخلاق و

  مذھب بنشاند و اینست راز واژگونسالاری ھنرمندان مدرن.

  از کتاب ” دایره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی جلد سوم ص ۱۵۹

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]