عکاسی

از دانه برف چطور عکاسی کنیم؟

ماه‌های زمستان عموما برای عکاسی ماکرو جذابیت زیادی ندارد. گل‌ها، حشرات، جزییات موجود در طبیعت همگی ناپدید می‌شوند و تنها یک سوژه باقی می‌ماند و آن دانه برف است. اما از این موجودات ریز که به سرعتی باور نکردی از جلوی چشمانتان محو می‌شوند چطور عکس بگیریم؟

ابزارهای مورد نیاز

اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک دستکش قدیمی سیاه است.

mitten

البته به چیزهای دیگری غیر از دستکش هم نیاز خواهید داشت. اندازه متوسط هر دانه برف ۲ تا ۵ میلیمتر است. پر کردن قاب تصویر توسط این موجودات ریز به بزرگنمایی و نور مناسب نیاز دارد. هر دوربینی این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. برای عکاسی از دانه برف به چیزی ورای عکاسی با بزرگنمایی ۱:۱ فکر کنید.

بزرگنمایی ۱:۱ بیشترین مقداریست که لنزهای ماکرو قادر به فراهم کردن آن هستند. در یک سنسور فول فریم، یک دانه برف ۴ میلیمتری تنها ۲٪ تصویر را پر می‌کند. پس لازم است که به آن بسیار نزدیک‌تر شوید.

اضافه کردن تیوب‌هایی به لنز ماکرو به شما امکان بزرگنمایی ۲:۱ را نیز می‌دهد. این تیوب‌ها بین دوربین و لنز قرار می‌گیرند و تاثیر خوبی بر قدرت فوکوس لنز روی سوژه دارند. این راحت‌ترین راه برای افزایش بزرگنمایی تصویر است؛ هرچند که فیلترهای کلوز-آپ هم گزینه خوب دیگری به شمار می‌روند.

macro-setup

فیلترهای کلوزآٔپ مانند عینک مطالعه دوربین شما هستند و عملکردی شبیه ذره‌بین دارند. بدین ترتیب می‌توانید چندتا از آنها را پشت سرهم قرار دهید تا بزرگ‌نمایی دو چندان به دست آورید. البته این فیلترها در کنارها و لبه‌های تصویر ایجاد اعوجاج می‌کنند اما این موضوع در عکاسی از دانه برف تاثیر خاصی ندارد زیرا به احتمال زیاد شما اطراف سوژه را برش خواهید داد. مشکل دیگری که به واسطه این فیلترها به وجود می‌آید تداخل آنها با فوکوس خودکار بیشتر دوربین‌های DSLR است؛ اما در عکاسی از دانه برف ما با فوکوس دستی کار خواهیم کرد بنابراین این موضوع خللی در کیفیت عکس ما وارد نخواهد کرد.

نورپردازی دانه برف بنظر کمی چالش‌برانگیز است در حالیکه بسیار ساده است: از فلش حلقوی استفاده کنید. فلش‌های حلقوی شاید در تمامی عکاسی‌های ماکرو به دلیلی بازتاب‌های ناخوشآیند در قطرات آب یا چشم حشرات، عملکرد مطلوبی نداشته باشند اما برای عکاسی از دانه برف یک راهکار عالی است.

How-to-Photograph-Snowflakes-3

خب حال که همه ابزارهای مورد نیاز برای عکاسی را فراهم کرده‌اید به آموزش و بررسی روند انجام کار می‌پردازیم.

روند انجام کار

دستکش را در معرض دانه‌های برف قرار دهید و صبر کنید تا روی آن چند دانه برف فرود بیاید. یادتان نرود که نباید دستکش را پوشیده باشید. به دانه‌های برف خوب نگاه کنید و بررسی کنید که آیا در زمره دانه‌های زیبا به شمار می‌روند یا خیر. بسیاری از آنها شبیه توپ‌های کریستالی هستند و زیبایی چندانی ندارد.

سعی کنید که عکاسی از دانه‌ها را در حین بارش برف انجام دهید تا اگر به هر دلیلی عکس‌ خوبی نتوانستید ثبت کنید بتوانید کار را با دانه‌های بعدی تکرار کنید. این دانه‌ها به سرعت آب و تبخیر می‌شوند و یا گوشه‌های تیز آنها تغییر شکل می‌دهد. پس باید حق انتخاب‌های دیگری نیز داشته باشید.

برای آنکه به بهترین نتیجه دست یابید از هر دانه چندین عکس از زاویه‌ها و فاصله‌های مختلف تهیه کنید. این کار امکان پیدا کردن بهترین فوکوس، بهترین نورسنجی و قشنگ‌ترین تصویر را برای شما فراهم می‌کند.

How-to-Photograph-Snowflakes-4

فراموش نکنید که برف زود ذوب می‌شود؛ گاهی حتی پیش از ذوب شدن تبخیر می‌شود و شما فرصت زیادی برای عکاسی نمی‌دهد. پس باید سرعت عمل داشته باشید. اگر عکس‌ها را به موقع و در کمترین زمان ثبت نکنید نتیجه‌ای همچون تصاویر زیر به دست خواهید آورد:

How-to-Photograph-Snowflakes-5

How-to-Photograph-Snowflakes-6

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]