گرافیک هنرهای تجسمی

چند پیشنهاد برای طراحی لوگوی بی‌نقص

طراحی لوگو یک شغل وسوسه‌انگیز است. اما قوانینی برای طراحی یک لوگوی بی‌نقص وجود دارد که با بررسی کافی متوجه می‌شوید در لوگوهای معروف و محبوب همه این قوانین به نحوی رعایت شده‌اند. این قوانین ممکن است به نظر ساده باشند، ولی این تصور که طراحی لوگو کار ساده‌ای است را برای همیشه از خود دور کنید.

البته زمانی که از قوانین حرف می‌زنیم منظور ما دستوالعمل اجرا نیست. در طراحی لوگو هیچ قانون خاصی وجود ندارد. تنها شما باید راه درست انجام دادن آن را بیاموزید. آنچه ممکن است به شما کمک کند تا در این راه به سمت جلو قدم بردارید، استفاده از تجربیات دیگر طراحان است. سایت هزارویک‌بوم در این مطلب مجموعه‌ای از پیش‌نیازها برای طراحی یک لوگوی حرفه‌ای، بر مبنای سخنانی از طراحان باتجربه، جمع‌آوری کرده است.

۱. صحت کار خود را آزمایش کنید

اولین موردی که در هنگام طراحی لوگوی جدید و یا پروژه برندسازی باید به آن توجه کنید، یک واکنش صحیح اولیه و زیباشناسانه است. از خودتان بپرسید: از پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید لذت می‌برید؟

اگر جواب منفی است و یا اگر توضیحات زیادی لازم است تا کار را توجیه‌پذیر سازد، پس پروژه شما برایتان لذت‌بخش نیست. اما اگر از همان ابتدا به نظرتان جالب، هوشمندانه و خوش ساخت می‌آید، پس حداقل به آن علاقمند هستید.

۲. آیا کاربردی است؟

خود را با این سوالات بازخواست کنید: طرحتان چگونه به کار می‌آید؛ در زمینه‌های متفاوت چگونه ممکن است به کار آید؟ طرح را با نسخه قدیم خود و شرکت‌های مشابه مقایسه کنید. در این مقایسه‌ها سربلند بیرون می‌آید و یا سرشکسته می‌شود؟

airbnb_logo_detail

لوگوی Air BnB می‌تواند مثال جالبی باشد. آنها در روند کار و طراحی خود مطمئن بوده‌اند. با توجه به اینکه امروزه بیشتر آیکن‌ها گرفته شده‌اند. علامت تیک نماد شرکت نایکی (Nike) و سیب نماد شرکت اپل است. بنابراین موفقیت در پیدا کردن نمادی کوچک که بتواند آیکن شرکتی به بزرگی Air BnB باشد بسیار تاثیرگذار بود.

۳. لوگوهای خوب دارای معنا هستند

در قدم بعدی، به تمامی بخش‌های توضیحات موجود برای مشتری یا طراح نگاهی بیاندازید. اگر ایده خوب باشد، شما بعد از خواندن توضیحاتی که آنها به شما ارائه داده‌اند، با خود می‌گویید بله، طراحی معنی‌دار است. زمانی که لوگویی خوب باشد، معنای آن مستقیم و واضح است و یک توضیح قدرتمند و ساده در پس خود دارد.

یک لوگو شامل یک برند و بازتابی از هدف یا پیام آن برند است. لوگو به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد بلکه دربردارنده یک سیستم یکپارچه برای نمایش هویت یک برند است. لوگو با دیگر عناصر طراحی مانند تایپوگرافی، رنگ، عکس و لحن بیان است که معنا پیدا می کند. این همان چیزی است که تفاوت تعیین هویت و خود هویت را مشخص می کند.

کسی نمی تواند منکر این حقیقت شود که لوگوی ITV دارای شخصیت است.

کسی نمی تواند منکر این حقیقت شود که لوگوی ITV دارای شخصیت است.

یک لوگوی بی‌نقص نمی‌تواند وجود داشته باشد مگر اینکه با محتوای خوبی همراه باشد. یک لوگو تنها زمانی می‌تواند به تمامیت خود برسد که مخاطبینش رابطه محکمی با محتوای برند، شخصیت و لحن لوگو داشته باشند. اگر این رابطه به اندازه کافی قوی باشد، لوگو به اندازه‌ای مورد استقبال و محبوبیت قرار می گیرد که پیش از هرگز درکار خود ندیده‌اید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی لوگو

۴. جسور باشید

رایج‌ترین دامی که پروژه‌های هویت تجاری در آن می‌افتند، چیست؟ گاهی یک پروژه به چشم نمی‌آید. نه طراح و نه مشتری فاقد این جسارت هستند که ارائه دهنده کاری متفاوت باشند و یا اگر تصمیم به تقلید گرفته‌اند، توانایی اجرای خوب آن را ندارند.

google

لوگوی جدید گوگل در سال ۲۰۱۵ خارق‌العاده بود. نه تنها در علامت‌بخشی به کلمه گوگل زیاده‌روی نشده است، بلکه وقتی شما به آن نگاه می‌کنید می‌توانید کل سیستم و اهداف گوگل را در پس آن ببینید.

گوگل به عنوان یک شرکت غول‌آسا جهش بزرگی برداشته است. پیش گرفتن مسیری کاملا متفاوت اما به نوعی هماهنگ با ذات همیشگی خود. کاری این چنینی را باید بدون در نظر گرفتن بدخواهان انجام داد.

۵. طراحی ساده داشته باشید

keep-it-simple-logo

یک ترکیب ساده بی‌انتها راز جاودانگی هر طراحی است. این قانون را به خاطر داشته باشید که هر چه از فریب‌ها و دام‌های مرسوم بیشتر در طراحی خود استفاده کنید، عمر لوگو را کوتاه‌تر خواهید کرد.

یک لوگوی خوب باید منحصر به فرد و دارای یک پیام صریح و ساده باشد. باید شخصیت داشته باشد و در وجود بیننده واکنش ایجاد کند. اگر نمی توانید پیام طرحی را به ساگی بیان کنید، بهتر است آن را بیان نکنید.

اگر لوگوی شما ساده نباشد و در طراحی خود به جزییات زیادی پرداخته باشید، طرح شما یک طرح مبهم و نامفهوم می شود. طراحی شما باید چنان سلیس و گویا باشد، که به راحتی در ذهن بماند. همچنین باید برای استفاده بر روی کارت و به صورت سیاه و سفید نیز مناسب و خوانا باشد.

بیشتر بخوانید: اسرار برندهای بزرگ در طراحی لوگو

۶. قدمی به عقب بردارید

در نهایت، کلیدی‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است: هنگامی که شما پروژه خود را برای اولین بار ارائه می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که خودتان قبلا به آن از جایگاه سوم شخص نگاه کرده‌اید.

ممکن است همه چیز برای شما توجیه‌پذیر باشد چرا که در تمامی روند ساخت مشارکت داشته‌اید. طراحان و سفارش‌دهنگان هر یک در طول روند نقش خود را ایفا می‌کنند و فراموش می‌کنند قدمی به عقب بردارند و کار خود را از زاویه دید دیگران ببینند. قدمی به عقب بردارید و از خود بپرسید: آیا همه چیز درست است؟ آیا طرح، کاربردی است؟ گاهی می‌توانید از نگاه فردی که طراح نیست به لوگو نگاه کنید. آیا پیام مورد نظر را از طرح برداشت می کنید؟

۷. به مقیاس و تایپوگرافی لوگو توجه کنید

یک لوگوی بی‌نقص، در عین ظرافت و هوشمندی گیرایی بصری دارد. این گیرایی همواره با تایپوگرافی مناسب و قابل توجهی همراه است. مهم‌تر از همه اینها، یک لوگوی خوب حتی اگر در اندازه ده میلی متر در ده متر باشد باز هم تحسین شما را برمی‌انگیزد. اگر لوگوی خود را دوبعدی طراحی کنید معمولا در اندازه و سایز با مشکل خاصی روبرو نمی شوید.

سادگی لوگوی جدید مجله NME به درستی مقیاس آن کمک کرده است.

سادگی لوگوی جدید مجله NME به درستی مقیاس آن کمک کرده است.

در کنار رعایت مقیاس لوگو، طراحی شما باید نافذ، خلاقانه، منحصر به فرد و خاص باشد. برای داشتن این مشخصات در یک طراحی هیچ قانون خاصی وجود ندارد. تنها باید همه چیز را به بهترین نحو با هم مرتبط کنید.

تایپوگرافی خاص Cadbury به ماندگاری آن در ذهن کمک می کند.

تایپوگرافی خاص Cadbury به ماندگاری آن در ذهن کمک می کند.

استفاده از تایپوگرافی سفارشی و منحصر به فرد لوگوی شما را به یک طرح خاص تبدیل می کند. از آنجایی که فرد دیگری از این تایپوگرافی استفاده نکرده است، طرح شما لحن مخصوص به خود را پیدا می کند. این کار ممکن است برای شما هزینه اضافی در بر داشته باشد، ولی به شما اطمینان می‌دهیم ارزش این هزینه را خواهد داشت.

19

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]