سینما عکاسی

درباره کیفیت تصویر ۴k بیشتر بدانیم

فرقی نمی‌کند که امکان فیلمبرداری ۴k در تلفن هوشمند یا دوربین شما گنجانده شده یا نه، امروزه این نوع تصاویر از اهمیت بالایی برخوردار اند. با کیفیت ۴ برابر بالا‌تر نسبت به Full HD، چنین تصاویری جزئیات را بهتر نمایش داده و امکان استفاده از افکت‌های بیشتر و زیبا‌تر را به همراه استخراج تصاویر ثابت و چشمگیر از ویدیو‌ها امکان پذیر می‌سازد. اما واقعا ۴k چیست و چه فایده‌ای برای کاربران و تولید کنندگان محتوای تصویری دارد؟ در ادامه با هزار‌و‌یک‌بوم همراه باشید.

هم‌اکنون دو نوع استاندارد مختلف ۴k در ابزارهای موجود در بازار دیده می‌شود: نسخه سینمایی که با نام DCI نیز شناخته می‌شود و Ultra HD. نسخه اولیه از کیفیت عمودی بالا‌تری بهره می‌برد اما در بیشتر دوربین‌ها وجود ندارد. Ultra HD اما به علت رعایت نسبت تصویر ۱۶:۹ در تلویزیون و صفحه نمایش‌ها بیشتر مورد پسند سازندگان واقع شده و در دستگاه‌های مختلفی پشتیبانی می‌شود.

برای مشاهده محتوا با این کیفیت، نیاز به صفحه نمایشی مخصوص خواهید داشت. در صورت عدم دسترسی، نگران نباشید؛ همواره می‌توانید با کاهش کیفیت تصاویر، آن‌ها را در صفحه نمایش‌های معمولی نیز مشاهده کنید. این کار که به اصطلاح Downscaling گفته می‌شود، به ایجاد تصاویری HD با کیفیت و جزئیات بیشتر می‌انجامد.

اما این قابلیت استخراج تصاویر ثابت ِ با کیفیت از ویدیو‌های ۴k است که بیشتر از همه چیز ما را جذب خود می‌کند. ساخت تصاویر دیجیتالی به این شیوه چیز جدیدی نیست اما باید بدانید هر فریم ۴K، کیفیتی معادل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل یا به عبارت دیگر، ۸.۳ مگاپیکسل دارد. برای مقایسه، تصاویر استخراج شده از فیلم‌های Full HD کیفیتی نزدیک به ۲ مگاپیکسل دارند. برای کیفیت بیشتر، همه این تصاویر با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه ثبت می‌شوند.

ایده آل به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما سرعت متوسط شاتر برای فیلمبرداری بسیار پایین‌تر از سرعت لازم برای عکاسی است. این موضوع برخی مواقع باعث تار شدن اجسام در حال حرکت پس از استخراج تصاویر می‌شود. نکته منفی دیگر استخراح تصویر با نسبت ۱۶:۹ است که پس از تبدیل به ۴:۳ باعث از بین رفتن برخی جزئیات می‌شود. هرچند لازم به ذکر است که برخی کمپانی‌ها مانند پاناسونیک، تدابیری را نیز برای حل این مشکلات اندیشیده‌اند.

در همین حال، برخی دوربین‌ها پشتیبانی از کیفیت ۸k، چهار برابر بیشتر از ۴k، و فریم‌هایی با کیفیت ۳۳.۲ مگاپیکسل را نیز شروع کرده‌اند.

کیفیت فیلمبرداری ۴K چیست؟

365098-hdmi-4k-comparison-ultra-hd

استاندارد (۶۴۰ در ۴۸۰)

کیفیت نسخه استاندارد با اینکه بسیار پایین‌تر از ۴k واقعی است، اما حجم کمی دارد و برای ویدیو‌های آنلاین و DVD ایده آل محسوب می‌شود. VGA استاندارد کیفیتی معادل ۶۴۰ در ۴۸۰ با نسبت تصویر ۴:۳ و DVDها از کیفیتی معادل ۷۲۰ در ۵۷۶/۴۸۰ بهره می‌برند.

HD (کیفیت ۱۲۸۰ در ۷۲۰)

کیفیت HD، از ۷۲۰ ستون عمودی به همراه نسبت تصویر ۱۶:۹ بهره می‌برد. با وجود جایگزینی با ۱۰۸۰P، برخی دوربین‌ها همچنان از کیفیت ۷۲۰P پشتیبانی به عمل می‌آورند. این کیفیت بیشتر مواقع برای ثبت تصاویر با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه (حرکت آهسته) به کار می‌رود.

Full HD (کیفیت ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰)

این کیفیت دو نوع استاندارد دارد: ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p. هر دو از ۱۰۸۰ ستون عمودی و نسبت ۱۶:۹ بهره می‌برند. تفاوت اصلی، در نحوه ثبت و نمایش تصویر است: مورد دوم (که در بلوری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد) تصاویری نرم‌تر به نمایش می‌گذارد و معمولا با نام Full HD شناخته می‌شود.

۴k HD (کیفیت ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰)

برخلاف HD و Full HD که با کیفیت ستون‌های عمودی شناخته می‌شوند، ۴k روی ستون‌های افقی تاکید دارد که در محدوده ۴۰۰ پیکسل قرار دارند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، دو فرمت سینمایی و Ultra HD برای کیفیت شناخته شده هستند. نسبت تصویر ۱۶:۹ با بیشتر صفحه‌ها سازگار است و نسبت ۱.۸۵:۱ بیشتر برای پرده‌های بزرگ سینما به کار می‌رود.

مزایای ویدیوی ۴K

What_is_4K_advantages

با اینکه ویدیوی ۴k موجی جدید در دنیای دیجیتال محسوب می‌شود، برخی افراد سرمایه‌گذای روی نمایشگر‌های با این کیفیت را آغاز کرده‌اند. با این وجود بسیاری از ما در نهایت تصاویر فشرده شده را با کیفیت Full HD دریافت و مشاهده خواهیم کرد.

با کیفیتی چهار برابر بالا‌تر نسبت به ۱۰۸۰p، فیلمسازان و تدوینگر‌ها آزادی بیشتری برای ویرایش تصاویر بدون از دست دادن کیفیت و جزئیات خواهند داشت. چنین مزایایی در مواردی مانند مستند‌های عرصه حیات وحش، که امکان نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد، واقعا کاربردی خواهند بود. بزرگ‌ترین نکته منفی استفاده از این کیفیت، حجم بسیار بالای آن است.

قابلیت‌های کلیدی ۴K

What_is_4k_video_options

الگوی Zebra

به لطف این الگو، ناحیه‌هایی از صفحه که ممکن است بیش از حد نورانی رندر شوند مشخص می‌شوند و کاربر می‌توانید نسبت به تنظیم نوردهی (اکسپوژر) اقدام کند.

Clean HDMI

دوربین‌هایی که از این نوع خروجی بهره می‌برند به شما این امکان را خواهند داد که بدون مزاحمت منو‌ها و دیگر موارد مشابه، تصاویر را در صفحه نمایش دیگری مشاهده و ضبط کنید.

مشاهده نقاط فکوس شده

فکوس دستی در بسیاری از دوربین‌ها، تنها قابلیت موجود است؛ اما به لطف این قابلیت در برخی دوربین‌های ۴k، کار‌ها بسیار آسان‌تر از پیش شده است. Focus peaking نقاط فکوس شده را به صورت متمایز نمایش داده و انتخاب و انجام تنظیمات را راحت می‌کند.

پشتیبانی از کارت‌های حافظه

برخی دوربین‌ها از کارت‌های حافظه با ظرفیت و سرعت بالا پشتیبانی به عمل می‌آورند اما بعضی دیگر، حتما باید به دستگاه‌های متفرقه برای شروع کار متصل شوند.

صدا

میکروفون‌های داخلی برای کار‌های حرفه‌ای کیفیت مناسبی ندارند. درگاه ورودی میکروفون به شما اجازه می‌دهد با اتصال میکروفون‌های خارجی، کیفیت صدای بهتری در اختیار داشته باشید و با اتصال هدفون، کیفیت صدا را بررسی و کنترل کنید.

صفحات نمایش

وجود صفحات نمایش مختلف با قابلیت چرخش و جابجایی، ضبط ویدیو در موقعیت‌های مختلف بسیار آسان‌تر می‌کند.

نحوه استفاده از ۴k برای تصاویر ثابت

استخراج تصاویر ثابت از ویدیو‌های ۴K کاری بسیار آسان است: فیلم را روی کامپیوتر پخش کنید، پس از رسیدن به سکانس مورد نظر و نگاه داشتن ویدیو، از آن اسکرین شات بگیرید؛ به همین سادگی!

لازم به ذکر است که پاناسونیک در برخی مدل‌ها، از جمله LX100، GH4، GX8 و سری Lumix، پا را یک قدم فرا‌تر گذاشته و چند قابلیت مخصوص را به این کار اختصاص داده است. امکان تنظیم نوردهی و نسبت طول به عرض تصویر نیز در این قابلیت‌ها فراهم شده است.

حالت ۴k Burst

ثبت تصاویر ۸ مگاپیسکلی با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه تا مدت ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه. حالت دیگری نیز مشابه این مورد وجود دارد، با این تفاوت که شروع و پایان آن در کنترل کاربر است.

حالت ۴k pre-burst

این قابلیت اختصاصی پاناسونیک، به ثبت تصاویر با کیفیت ۸ مگاپیکسل، ۱ ثانیه پیش از فشردن شاتر توسط کاربر و ۱ ثانیه بعد از آن می‌پردازد. نتیجه ویدیویی ۲ ثانیه‌ای با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه خواهد بود.

47

یک دیدگاه

  • بیشتر مطالب شما رو دنبال می کنم
    بسیار عالی و کاربردی
    خسته نباشید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]