طراحی جواهرات طراحی صنعتی

تفاوت گوهر زیرکن و زیرکنیای مکعبی در طراحی جواهرات

گفته می‌شود که الماس محبوب‌ترین جواهر نزد خانم‌ها است، اما بعضی مواقع به عنصری جدیدتر و یا زیورآلاتی با قیمت پایین‌تر نیاز داریم. عنصری مشابه با همان جواهری که به آن علاقه داشته‌ایم اما به شکلی جدید. در چنین وضعیتی زیرکنیای مکعبی همان جایگزین معروفی است که برای الماس استفاده می‌شود. اگرچه این عنصر به تدریج در حال محبوبیت یافتن میان خریداران است اما گاهی با زیرکن طبیعی اشتباه گرفته می‌شود.

Satellite-w600

گوهر زیرکن

مشخصات زیرکن (zircon) و زیرکنیای مکعبی (Cubic Zirconia) چیست و چطور می‌توان آنها را از هم تشخیص داد؟ شاید شبیه بودن اسامی این دو باعث کمی سردرگمی شود اما در واقع تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

زیرکن یا «زیرکنیوم سلیکات» گوهری طبیعی است که تلالویی زیبا شبیه به الماس دارد و دلیل محبوبیت گسترده آن همین ویژگی است. جواهرات یا سنگ‌های معدنی به دو طریق نور را منعکس می‌کنند، بازتاب درخشان یا مات. در این میان زیرکن به انعکاس درخشان و الماس مانندش معروف است. این گوهر طبیعی به غیر از نوع بی‌رنگ آن (که مشابه الماس است) در رنگ‌های دیگری مانند سبز، ‌قهوه‌ای-طلایی، صورتی، بنفش، سفید، زرد و آبی نیز یافت می‌شود. در این میان رنگ آبی آن بیش از بقیه موارد در جواهرات دیده می‌شود.ZirconSuite#2-w600

رنگ‌های زیرکن طبیعی هستند اما می‌توان برای بهبود آنها و یا بی‌رنگ کردنشان، از حرارت زیاد استفاده کرد. تنها چیزی که زیرکن را از الماس متمایز می‌کند ظاهر تار و بازتاب مضاعف آن است.

از طرف دیگر، زیرکونیای مکعبی که به نام «اکسید زیرکونیم» هم شناخته می‌شود اغلب به عنوان الماس یا کریستال مصنوعی به کار می‌رود. معروفیت این ماده به عنوان جایگزین مصنوعی الماس به سال‌های ۱۹۷۰ باز می‌گردد. ظاهر زیرکونیای مکعبی و خصوصیات فیزیکی آن تا اندازه‌ای شبیه به الماس است اما می‌توان آنها را با چشم غیرمسلح از هم تشخیص داد. این سنگ مصنوعی اغلب بی‌رنگ است ولی در رنگ‌های دیگر نیز یافت می‌شود. این ماده برخلاف الماس که رسانای حرارتی است، عایق حرارتی به شمار می‌رود. این خصوصیت هم یکی دیگر از تفاوت‌های آنها است.diamond-w600با توجه به مطالب ذکر شده می‌توان مهم‌ترین تفاوت‌های زیرکن و زیرکونیای مکعبی را در موارد زیر خلاصه کرد:

۱. زیرکونیای مکعبی ماده‌ای مصنوعی است در حالی که زیرکن سنگی طبیعی است.

۲. زیرکن به علت طبیعی بودن قیمت بیشتری نسبت به زیرکونیای مکعبی دارد.

۳. ارزش زیرکن بستگی به رنگ و میزان اشباع آن دارد. زیرکن آبی به علت محبوبیت رنگ و میزان اشباع زیاد آن ارزش بالایی دارد.

شاید در نگاه اول هردو مورد شبیه هم به نظر برسند اما به غیر از وجود زیرکونیم در ساختار شیمیایی، تفاوت‌های عمده‌ای در آنها وجود دارد.

به هر حال مهم این است که هرکدام زیبایی و کاربرد ویژه خود را دارند و انتخاب آنها توسط خریدار وابسته به اولویت‌ها و سبک زندگی او است.

در همین رابطه پیش از این مطلبی با عنوان «عنصر پالادیوم در طراحی جواهرات» در هزارویک بوم منتشر شده است. اگر به طراحی جواهرات و مقالات این حوزه علاقه دارید در آینده نیز با ما همراه شوید تا مطالب بیشتری در این زمینه بخوانیم.

6

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]