ابزارها عکاسی

چرا باید از لنز زوم در عکاسی طبیعت استفاده کرد؟

زمانی که درباره طبیعت می‌اندیشید، شاید در ابتدا تصور کنید که یک لنز با زاویه واید برای این کار مناسب بوده چرا که همه وسعت منظره روبه رو را در بر می‌گیرد. در این مقاله خواهیم دید که چرا به لنز زوم به هنگام عکاسی از طبیعت نیاز دارید.

استفاده از لنز زوم در عکاسی طبیعت

 

برای آنکه بهتر بفهمید چرا لنز زوم در عکاسی از طبیعت کارآمد است، ابتدا باید با مفهوم پرسپکتیو و چگونگی انتقال حس به بیننده، آشنا می‌شویم.

چه عاملی پرسپکتیو را تعیین می‌کند؟

در کتاب The Camera بار‌ها به این جمله اشاره شده است که «پرسپکتیو تابع فاصله دوربین تا سوژه است». برخی به اشتباه اینطور تصور می‌کنند که پرسپکتیو توسط  فاصله کانونی مشخص می‌گردد، اما در واقعیت تنها عاملی که پرسپکتیو را تعیین می‌کند، جایی است که دوربین قرار گرفته است.

حداقل دو قانون برای پرسکتیو وجود دارد که عبارتند از:

۱. هرچه به سوژه نزدیک می‌شوید، در کادر بزرگتر ظاهر می‌شود. (که بدیهی است)

۲. هر چه به سمت چشم انداز حرکت کنید، سوژه‌هایی که نزدیک‌ترند نسبت به سوژه‌های دورتر سریع تر بزرگ نمایی می‌شوند. (که خیلی بدیهی نبود)

قانون دوم همان قانونی است که عموما فراموش می‌شود. این موضوع به خوبی در عکس زیر به تصویر کشیده شده است. نگاهی به آن بیاندازید.

telephoto-example

این عکس در فاصله حدودا ۳۰ متری از تخته سنگ‌های موجود در پیش‌نما، گرفته شده است. در نتیجه سوژه اصلی در این عکس کوه موجود در پس زمینه که مایل‌ها دورتر قرار گرفته، است.

حال تصویر زیر را که از فاصله ۱۵ متری  تخته سنگ‌ها گرفته شده است، نگاه کنید:

telephoto-landscape

در این عکس، دیگر کوه جایگاه اصلی خود را از دست داده است و تخته سنگ‌ها ناخودآگاه تبدیل به سوژه اصلی شده اند. حسی که این عکس منتقل می‌کند، به شدت با تصویر قبلی متفاوت است. پرسپکتیوی که برای منظره خود انتخاب می‌کنید، روی حسی که می‌خواهید تصویر شما منعکس کند، اثر می‌گذارد.

نکته: شاید متوجه تفاوت شرایط نوری بین دو تصویر بالا شده باشید. تصویر اول ۱۵ دقیقه قبل از طلوع آفتاب و دیگری ۱۵ دقیقه بعد از طلوع گرفته شده است. شرایط نوری می‌تواند در چند میلی ثانیه تغییر پیدا کند، بنابراین از زمان نهایت استفاده را کرده و آماده باشید تا تصویر خوب را در زمان مناسب ثبت کنید.

چرا باید با لنز زوم عکس بگیریم؟

از آنجایی که پرسپکتیو تنها توسط محل دوربین تعیین می‌شود، شاید دریابید که چرا اکثر پرسپکتیوهای جذاب از فاصله‌های دور دیده می‌شوند. بنابراین برای پر کردن کادر با این پرسپکتیو نیاز لنزی با فاصله کانونی بیشتر دارید تا بتوانید روی سوژه زوم کنید.

برای مثال تصویر اول با لنز ۷۰ میلیمتری (با مبدل ۱،۶ x ) گرفته شده است. اگر همان عکس را با زوم ۴۰ میلیمتر بگیریم، دیگر کادر به همان اندازه پر نمی‌شود و باعث می‌شود اشیا غیر ضروری زیادی در کادر قرار گیرند.

تصویر دوم در فاصله ۴۰ میلیمیتری گرفته شده است که این فاصله کانونی کم به دلیل نزدیک بودن یه صخره‌های جلوی سوژه، ضروری بود. بنابراین این نکته را می‌توان آموخت که به همراه بردن یک لنز واید، به شما اجازه می‌دهد که پرسپکتیو‌هایی با محدوده واید بگیرید!

بهترین لنز زوم برای عکاسی از طبیعت کدام است؟

N_AF-S_70-200_28_VR_II_04_XL

بدون شک همیشه بر سر این موضوع بین عکاسان حرفه ای بحثی وجود داشته است، اما تجربه ثابت کرده اکثر عکاس‌ها لنز ۷۰ -۲۰۰ میلیمتری را پیشنهاد می‌کنند.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]