طراحی صنعتی

آینده طراحی محصول از زبان سهراب وثوقی

در دنیای امروز محصول تنها جنبه فیزیکی ندارد،‌ بلکه انتظار خریداران برای تجربه محصولی معنادار بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود، در نتیجه چالش بزرگ دیزاینرها این است که چگونه فارغ از ابزار و تکنولوژی موجود تعامل احساسی را وارد طرح‌های خود کنند. در ادامه مطلبی از سهراب وثوقی، طراح مطرح ایرانی‌ـ‌آمریکایی و موسس شرکت زیبادیزاین را در این رابطه می‌خوانیم. 

Sohrab Vossoughi_Portrait for thumbnails-w600حدود سی سال از تاسیس شرکت زیبادیزاین می‌گذرد. سهراب وثوقی مدیر و موسس این شرکت در سال ۲۰۱۴ مقاله‌ای را به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس «زیبا» منتشر کرده و از راهی که این شرکت تاکنون پیموده است می‌نویسد. این طراح برجسته همچنین در مورد آینده طراحی محصول با سه دیزاینر و مدرس پیشرو به گفتگو نشسته و در این مقاله از انتظارات کاربران محصولات آینده می‌گوید. آلان چچینوف (Allan Chochinov) از مدرسه هنرهای بصری نیویورک، اورا اوسلاپاس (Aura Oslapas) از استودیو طراحی A+O و جان جی (ohn Jay) از موسسه Wieden + Kennedy طراحانی هستند که در این گفتگو شرکت داشته‌اند تا نحوه تغییرات ایجاد شده در طراحی محصول طی سال‌هایی که در این زمینه فعالیت داشته‌اند را ارزیابی کنند و نوعی پیش‌بینی هم از مسیر آینده آن داشته باشند.

این چهار طراح از دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی وارد این عرصه شده‌اند و شاهد تغییرات زیادی بوده‌اند. با وجودی که نظرات آنها از جهاتی با یکدیگر متفاوت است اما در این مورد اتفاق نظر دارند که ابزارها به نسبت هدف و مقصودی که در پس آنها نهفته است اهمیت بسیار کمتری دارند. درست است که نرم‌افزارهایی مانند Adobe Creative Suite، نرم‌افزارهای سه‌بعدی و ابزارهای مخصوص رندر، بسیار قدرتمندتر شده‌اند و استفاده از آنها بسیار آسان شده است اما تخصص واقعی طراحان مهارت آنها در کار با نرم‌افزارها نیست بلکه توانایی شناسایی نیازها، خلق مفاهیم و شکل‌دهی دیدگاهی هوشمندانه است. در ادامه پنج موضوع اصلی را که در این گفتگو به آنها اشاره و در مورد جزئیات آنها بحث شده است را می‌خوانیم.

۱. در آینده کمتر محصولی تنها جنبه فیزیکی خواهد داشت.Ziba_Fade (1)-w600

زمانی محصول فقط یک شیء فیزیکی بود اما از اواخر دهه هشتاد میلادی نرم‌افزار، سایت و ابزارهای دیجیتالی دیگر نیز به عنوان محصول شناخته شدند. ما در سال‌های اخیر تقریبا هر چیزی را که برای مشتریان ارزش محسوب می‌شده محصول نامیده‌ایم، از اپلیکیشن و سرمایه‌گذاری مالی تا بانکداری و خدمات اجاره خودرو. قسمتی از این کار کوششی است جهت واقعیت بخشیدن به تفکرات انتزاعی اما در عین حال تغییرات اساسی در ادراک ما به وجود آورده است. گرایش رو به رشد مشتریان جوان‌تر به استفاده از خدمات به جای محصولات در حال تثبیت شدن و جایگزینی شرایط قبلی است. چیزی که امروزه برای ما ارزش محسوب می‌شود خود محصول نیست بلکه تجربه‌ای است که به وجود می‌آورد.

۲. هرچقدر خدمات به سمت دیجیتالی شدن پیش روند، تجربیات دنیای واقعی با ارزش‌تر می‌شوند.digital-w600

علی‌رغم دوره گذار از تولید کالا به خدمات، تعاملات فیزیکی هنوز از ارزش زیادی برخوردارند اما ماهیت این ارزش تغییر کرده است. خیلی از کارهایی که قبلا به محصول احتیاج داشتند (مانند نوار و دستگاه پخش برای تماشای فیلم) یا لازمه آنها جابجایی‌ فیزیکی بود (مانند رفتن به بانک و نقد کردن چک) اکنون از طریق سرویس‌های دیجیتالی انجام می‌شوند و این دستاورد بزرگی در جهت ایجاد سهولت و کارایی است.

چیزی که در دنیای دیجیتالی از قلم افتاده آن بخش‌هایی از دنیای واقعی است که نیازهای احساسی را برآورده می‌کنند. موسیقی یکی از آن مواردی است که به طور گسترده دیجیتالی شده است اما افراد بیشتر از هر زمان دیگری بلیت می‌خرند و به کنسرت می‌روند. راه‌های زیادی برای تحویل گرفتن غذا در منزل وجود دارد اما رستوران‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی هیچ‌گاه به این اندازه از محبوبیت و تنوع برخوردار نبوده‌اند. اکنون چالش طراحان افزودن یا جایگزین کردن مناسب محصولات فیزیکی با نمونه‌های دیجیتالی است اما به نحوی که تجربه‌ها نیز برای معنادار و ارزشمند بودن محصول نزد مردم، بازطراحی شوند.

۳. مشتری‌ها طرح‌های بهتر و کارآمدتری را انتظار دارند.hig-tech-products-w600

زمانی را به یاد آورید که تجهیزات صوتی تازه به بازار آمده بودند و حجم زیادی را اشغال می‌کردند، یا لوازم آشپزخانه‌ای که به دستان آسیب می‌رساندند و یا سایت‌هایی که مدام از کار می‌افتادند و کاربر فکر می‌کرد هیچ مهارتی در استفاده از کامپیوتر ندارد. طی دهه‌های گذشته تحول زیادی در انتظارات ما نسبت به دیزاین به وجود آمده است، مدام منتظر ابزارهای جدید هستیم، وسایل و خدمات دیجیتالی را می‌پسندیم که سریع و بی‌نقص کار کنند و اگر غیر از این باشد به عنوان ضعف طراحی در نظر می‌گیریم.

این همان شرایطی است که باید باشد، شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و آمازون به این علت در صدر حوزه کاری خود قرار گرفته‌اند که عملکرد درستی دارند در حالی که رقبای آنها انتظار دارند کاربران با مسائل پیچیده و بی‌روح کنار بیایند. فروشندگان و شرکت‌های خدماتی مانند اوبر (Uber)، کاستکو (Costco) و ویرجین آتلانتیک (Virgin Atlantic) نشان داده‌اند که ارائه خدمات مناسب محدود به برندهای لوکس و گران‌قیمت نیست. چنین تلاش‌هایی موجب ایجاد یک رنسانس در طراحی محصولات و تجربه کاربران شده است. امروزه در نظر گرفتن نیاز کاربر و انتقال مفاهیم از طریق دیزاین به اندازه عملکرد اصلی محصول اهمیت دارد.

۴. ابزارهای پیشرفته ما را کارآمدتر می‌کنند نه موثرتر.alias-surface-2014-2-w600

زمانی که شرکت «زیبا» شروع به کار کرد کامپیوترها کمیاب و گران بودند. توسعه کانسپت‌ها از طریق اسکچ و پیکرتراشی پیش برده می‌شد و دیزاین نهایی در قالب طرح‌های فنی و رندرهایی که به وسیله ماژیک ترسیم شده بودند به کاربر تحویل داده می‌شد. دفتر زیبا امروز مانند خیلی از استودیوهای دیگر تعداد زیادی کامپیوتر، چاپگر، دستگاه CNC، تبلت و پرینتر سه بعدی دارد. این ابزارهای فنی به طرز عجیبی قدرتمند و انعطاف‌پذیر هستند و در بیشتر مواقع طرز کار با آنها به آسانی یاد گرفته می‌شود. این وسایل به ما امکان می‌دهند کانسپت‌های بیشتری را سریع‌تر و دقیق‌تر از گذشته توسعه دهیم. همچنین می‌توان با استفاده از این امکانات نمونه اولیه‌ای از روش‌های گوناگون استفاده کاربر و تجربه او از محصول را به صورت واقعی خلق کرد.

اما هیچ‌کدام از اینها تضمینی برای موثر یا ارزشمند بودن محصولی که طراحی می‌کنیم نیستند. ابزار بهتر در دستان یک دیزاینر متفکر او را سریع‌تر به راه‌حل‌های مناسب می‌رساند. در عوض دیزاینری که نسبت به مسائل دقیق و حساس نباشد از همین ابزار برای تولید بیشتر طرح‌های بد استفاده می‌کند. در واقع تکنولوژی برای طراحان مانند شمشیر دو لبه است.

۵. مهارت‌های حیاتی دیزاینرها در آینده، به کار بردن معانی و احساسات در طراحی است.rkellenberger-obsideon-1-770x388-w600

با دسترسی آسان به ابزارهای طراحی و بالا رفتن انتظارات، نقش طراح تغییر کرده است. مهارت‌های فنی از ابتدا وجه تمایز اصلی حرفه‌ای‌های خلاق بوده اما همیشه پشت این مهارت درگیر کردن احساسات کاربر در تعامل با محصول وجود داشته است. ما معمولا برای مهارت‌های عینی طراحان ارزش قائلیم اما چیزی که دیزاین را موفق می‌کند زیبایی تصویر یا مدل پیچیده آن نیست بلکه راه رفتن با کفش‌های شخصی است که می‌خواهد از آن محصول استفاده کند و مسئول شرکتی که قرار است آن را به تولید برساند.

این حقیقت امروزه بیش از هر زمان دیگری وجود دارد که پیش بردن جزئیات یک طرح اکنون کار آسانی است، در عوض ارائه یک تجربه معنادار و کامل بسیار سخت است. این کار بدین معنا است که دانایی کارشناسان فنی، تحلیلگران تجاری و محققان را به یک زبان واحد و منسجم ترجمه کنید. همچنین باید از زمان تولید، تا تحویل و نمایش آن به حمایت‌کنندگان تجاری طرح، تمام جوانب تجربه محصول را در نظر داشته باشید. پیگیری این روند کار سختی است، از بعضی جهات بسیار دشوارتر از ارائه اسکچ‌های زیبا است اما برای طراحی محصولاتی که ارتباط عمیق با کاربر برقرار می‌سازند و دنیای آینده را تشکیل می‌دهند تنها راه موجود به نظر می‌رسد.

7

۲ دیدگاه

  • جالب بود ممنون از سایت خوبتون
    اینکه به همه جنبه های هنر توجه شده خیلی خوبه
    از روزی که از طریق سرچ گوگل با سایت شما آشنا شدم
    کلی مطالب مفید در مورد هنر یاد گرفتم
    لطفا با همین کیفیت ادامه بدید

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]