طراحی جواهرات طراحی صنعتی

الماس سیاه و کاربرد آن در طراحی جواهرات

وقتی به الماس فکر می‌کنید چه تصویری در ذهنتان شکل می‌گیرد؟ جواهری براق با تلالویی درخشان؟ الماس سیاه سنگی است که به تازگی در جواهرفروشی‌ها زیاد دیده می‌شود اما با تعریفی که قبلا از الماس در ذهن داشتیم متفاوت است. در ادامه با هزارویک بوم همراه شوید و در مورد این سنگ جذاب و زیبا بیشتر بخوانید.black diamond background-bfiK-w600پیش از این در مورد عنصر پالادیم و ویژگی‌های آن نوشتیم، همچنین تفاوت گوهر زیرکن و زیرکنیای مکعبی و نوع شباهت آنها با الماس را بررسی کردیم. این بار قصد داریم در ادامه مطالب طراحی جواهرات با الماس سیاه و خصوصیات آن، همچنین کاربرد این سنگ آشنا شویم.

الماس سیاه چه طور به دست می‌آید؟

الماس‌ها هنگام شکل‌گیری به طور طبیعی شفاف هستند و ته‌مایه زرد کم رنک دارند اما وجود کمی ناخالصی در آنها می‌تواند بر این فرآیند تاثیر بگذارد و شکل سنگ را تغییر دهد. ساختار شیمیایی الماس سیاه درست همانند نوع سفید آن است اما وجود گرافیت در این سنگ، رنگ آن را به سیاه تبدیل می‌کند. الماس سیاه به دلیل داشتن ساختار چندبلوری، تلالو ندارد. این ساختار باعث می‌شود نور به جای شکست، جذب شود و ظاهر الماس را مات کند.

الماس سیاه طبیعی و مصنوعی

natural-diamond-vs-black-diamond-w600همان‌طور که امروزه الماس‌های رنگی علی‌رغم کمیاب بودن آنها در طبیعت در فروشگاه‌ها زیاد دیده می‌شوند، بیشتر الماس‌های سیاه نیز به صورت مصنوعی تهیه شده و به بازار عرضه می‌شوند. معمولا الماس‌های سفیدی که کیفیت پایینی دارند در برابر حرارت و پرتوافکنی قرار می‌گیرند تا رنگ آنها تیره شود. در نتیجه بیشتر الماس‌های سیاهی که در بازار دیده می‌شوند به طور طبیعی به این رنگ در نیامده‌اند؛ اما نکته جالب اینجا است که الماس سیاه چه به صورت طبیعی شکل بگیرد یا به طور مصنوعی تیره شود ترکیبات شیمیایی یکسانی دارد.

کیفیت الماس سیاه چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

product_1_2014_09_04_15_14_37-w600کیفیت برش این نوع الماس را نمی‌توان به روش‌های سنتی ارزیابی کرد. برش، معیار سنجش درخشندگی الماس است در حالی که نوع سیاه آن تلالو و درخشندگی ندارد. به دلیل اشباع ناخالصی‌ها، شکست‌ها و شکاف‌ها برش زدن الماس سیاه دشوار است و پس از تراش خوردن حفره‌های ریز بسیاری در سطح آنها پدید می‌آید.

قیمت الماس سیاه به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از نوع سفید آن است، زیرا بیشتر آنها به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند اما نوع طبیعی آن کمیاب و قیمتی است. در نتیجه بهتر است این الماس از فروشگاه‌های معتبر و قابل اعتماد تهیه شود.black-diamond-engagement-ring-w600این سنگ زیبا با اینکه کمی غیر معمول به نظر می‌رسد اما تضادی جذاب در طراحی جواهر ایجاد می‌کند. هرچند عقیق نیز می‌تواند چنین جذابیتی را به نمایش بگذارد اما الماس از نظر دوام و ماندگاری بی‌مانند است. ظاهر درجه یک الماس سیاه موجب افزایش محبوبیت آن میان طراحان مد شده است. قرارگیری طلای سفید، پالادیم و نقره در کنار این سنگ متفاوت، ترکیب باشکوهی را به وجود می‌آورد. طراحان جواهرات گران‌قیمت، قطعات زیبایی را با استفاده از این سنگ ساخته‌اند که نمونه‌های آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.

اگر به طراحی جواهرات، سنگ‌ها و عناصر تزئینی علاقه‌مند هستید در آینده با هزارویک بوم همراه شوید تا مطالب بیشتری را در این زمینه بخوانیم.

10

2 دیدگاه

  • سلام زحمت کشیدین که مطالبی رو جمع اوری کردین و تو سایتتون نوشتین. ولی اطلاعاتتون در مورد الماس سیاه کاملا اشتباه هست. الماس سیاه و سفید ساختارشون کاملا متفاوته و اصلا شبیه به هم نیست. الماس سفید از یه تک بلور بزرگ ساخته شده ولی الماس سیاه از میلیون ها بلور الماس ریز ساخته شده به همین دلیل بسیار متخلخل هست. الماس سفید سخت ترین مواد شناخته شده توی طبیعت هست و الماس سیاه از الماس سفید سخت تر هست.
    لطفا اطلاعات درست رو بزارین تو سایتتون بازم ممنون از زحمتاتون

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]