عکاسی

اختصارات لنزهای نیکون

نامگذاری‌های لنز نیکون گاهی می‌تواند گیج کننده باشد، زیرا نیکون از حروف اختصاری برای شناسایی اجزای مختلف لنز استفاده کرده است. دانستن این که هر یک از این حروف بیانگر چه مطلبی هستند، مخصوصا در هنگام ارزیابی و خرید لنز، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. نیکون سال‌های زیادی است که لنز تولید می‌کند و در طول زمان به دلیل تغییرات تکنولوژی برخی از این حروف اختصاری حذف شده و یا تغییر کرده اند. در ادامه به بررسی و شناخت این اختصارات لنزهای نیکون می‌پردازیم.

AF فکوس خودکار – لنز به طور خودکار می‌تواند از طریق دوربین فکوس کند
AF-D فکوس خودکار با اطلاعات فاصله – مشابه AF است با این تفاوت که اطلاعات مزبوط به فاصله میان سوژه و لنز را می‌تواند تخمین زده و به دوربین گزارش کند. اطلاعات فاصله می‌تواند برای اندازه گیری نور مفید واقع شود. حرف D را در ادامه ببینید. در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
AF-I فکوس خودکار با موتور فکوس یکپارچه – در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
AI_P فکوس دستی لنزها با پردازنده داخلی که اطلاعات را برای اندازه گیری نور به دوربین انتقال می‌دهد. در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
AF-S فکوس خودکار با موتور موج خاموش – این لنزها دارای موتور داخلی هستند که در دوربین‌هایی که موتور داخلی ندارند مانند D۴۰/D۴۰x ،D۶، و سری D۳۰۰۰ و D۵۰۰۰، کارایی زیادی دارند.
AI نشاندهنده فهرست سازی خودکار است. این علامت در لنزهای بسیار قدیمی با تنظیم‌های دستی دیده میشد. بنابراین دیگر در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
AI-P فکوس دستی لنزهای AI با یک تراشه برای انتقال اطلاعات به دوربین. در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
AI-S لنزهای با فکوس دستی که در دوربین‌هایی که دارای حالت‌های برنامه ریزی (P) و اولویت شاتر (S) دیده می‌شوند. در این لنزها، دیافراگم بطور مستقیم از طریق دوربین تنظیم می‌شود. در لنزهای جدید به کار برده نمی‌شود.
ASP لنزهایی که دارای حداقل یک المان آسپریکال (کروی) هستند تا کما و سایر انحراف‌های لنز را اصلاح کند. گاهی به AS نیز نشان داده می‌شود.
CRC لنزهای اصلاح محدوده نزدیک که برای فکوس در فاصله‌های نزدیک بهینه شده اند.
D این لنزها اطلاعات مربوط به فاصله سوژه از دوربین را به آن مخابره می‌کنند
DC گزینه کنترل عدم فکوس که برای شکل دادن بوکه به کار می‌رود که در عکاسی پرتره کاربرد چشم‌گیری دارد.
ED عناصر شیشه ای با پراکندگی نوری بسیار پایین که در داخل لنزها قرار دارد و از پراکندگی نور هنگام ورود به لنز جلوگیری می‌کنند. بیشتر لنزهای جدید نیکون مجهز به این عنصر هستند که باعث می‌شود عکس‌ها شارپ‌تر با کج‌نمایی رنگی کمتر حاصل شوند.
FL این حرف اختصاری در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. نشان می‌دهد که لنز دارای عنصر فلوریت است که عملکردی بهتر از عناصر شیشه‌ای ED را نتیجه می‌دهند. لنزهای Nikon 800mm f/5.6 VR و Nikon 400mm f/2.8E Vr از نمونه این لنزها هستند.
G اگر شما بر روی لنز بعد از دیافراگم حرف G را مشاهده کردید، مانند  Nikon 50mm Af-s f/1.4G، بدین معناست که لنز مانند نمونه‌های قدیمی دارای حلقه دریچه دیافراگم نیست. تمام لنزهای جدید نیکون G هستند زیرا حلقه دیافراگم تنها در لنزهای قدیمی برای تنظیم دستی فکوس مورد نیاز بود.
IF فکوس داخلی بدون حرکت یا تغییر اندازه دادن بدنه لنز و تنها با جابه جا کردن برخی عناصر داخل بدنه لنز، امکان تغییر سریع فکوس را فراهم می‌کند. بسیاری از لنزهای جدید نیکون همچون Nikon 18-200 f/3.5-5.6G VR II و Nikon 70-200 f/2.5G VR II دارای این خصیصه هستند. لنزهای IF نسبت به بقیه فکوس سریع تری دارند.
Micro چیزی مشابه ماکرو که برای عکاسی از نزدیک طراحی شده است.
N بیانگر پوشش نانوکریستال است و همیشه با یک برچسب طلایی بالای لنزهای نیکون یافت می‌شود.
PC-E کنترل پرسپکتیو با دیافراگم الکترونیکی – به لنز امکان عکاسی تیلت شیفت برای اضافه کردن جلوه‌های ویژه را می‌دهد.
RF فکوس عقب – فکوس با استفاده از حرکت عنصر پشتی داخل لنز صورت می‌گیرد. Nikon 24mm f1/4 از نمونه لنزهای RF است.
SIC پوشش بسیار منسجم – این لنزها رنگ‌ها را بهتر نمایش می‌دهند و با نور و سایه معضل کمتری دارند.
SWM موتور موج خاموش امکان فکوس خودکار بی‌صدا و سوییج کردن سریع بین دو حالت خودکار و دستی فکوس را فراهم می‌کند. برای تنظیم دستی فکوس کافی است که حلقه فکوس را بچرخانید و نیازی به تغییر حالت فکوس وجود ندارد.
VR کاهش لرزش استفاده از دوربین در شرایط نور کم بدون نیاز به سه پایه را ممکن می‌سازد. سنسورهای حرکتی خاص داخل لنز لرزش دست را تشخیص داده و آن را با حرکت دادن لنز در جهت مخالف جبران می‌کنند.
FX معادل فریم کامل در فیلم ۳۵ میلیمتری است. حروف FX ،CX و DX سایز سنسور دیجیتال را تعیین می‌کنند.
DX اگر لنز دارای این حروف اختصاری باشد یعنی لنز به طور خاص برای دوربین‌های APS-C DX مانند دوربین‌های D3000/D5000/D90/D300 بهینه شده است. این لنزها در دوربین‌های فول فریم قابل استفاده هستند اما با نصف رزولوشن.
CX نیکون دارای یک سیستم بدون آینه (میرورلس) است که Nikon 1 نامیده می‌شود و سنسوری کوچکتر از DX دارد. البته ممکن است CX بر روی لنز نوشته نشده باشد اما آن را می‌توانید در مشخصات لنز بیابید. اگر نام لنز با عبارت 1Nikkor آغاز شود مانند Nikon 1 V1/V2/J1/J2 یعنی لنز برای دوربین‌های CX بهینه شده است. لنزهای CX بر روی دوربین‌های دیگر قابل استفاده نیستند.

مثال

Nikon-24mm-f1.4G-ED-300x300

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید نام لنز AF-S Nikkor 24mm a:1.4G ED است که نشان می‌دهد یک لنز ثالت ۲۴ میلیمیتری نیکون است. حداکثر بازی دریچه دیافراگم آن ۱،۴ و دارای فکوس خودکاری داخلی با موتور موج خاموش (AF-S) و بدون حلقه دیافراگم (G) است. شیشه با پراکندگی نوری بسیار پایین (ED) نیز در آن تعبیه شده. حرف N در گوشه لنز یعنی دارای پوشش کریستالی نانو است.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]