بنا و نما دکوراسیون معماری

نور در معماری؛ نورپردازی پایسته و کاربردی در ساختمان

در مباحث مرتبط با نور در معماری، علاوه ایجاد زیبایی در نمای داخل و خارج بنا، لازم است به جنبه‌های بهبود مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست نیز توجه داشت. نور خورشید می‌تواند بخش اعظمی از نور مورد نیاز را -در طول روز- برای بسیاری از بخش‌های ساختمان تامین کند. اما به واقع چگونه باید در کنار بهبود نورپردازی، به طور همزمان به کیفیت میزان نور و مصرف انرژی توجه داشت؟

در ادامه به نکته‌هایی در همین رابطه اشاره شده است.

۱- یک منبع نوری مطلوب برگزینید.

نور در معماری

انتخاب منبع نوری مناسب نکته‌ای کلیدی در رسیدن به هدف اشاره شده در مقدمه است. هر چه میزان نور خروجی از منبع نوری بیشتر باشد، میزان مصرف انرژی نیز توسط آن منبع بیشتر است. لامپ‌های رشته‌ای با وجود مصرف بالای انرژی، درخشندگی و عمر کافی ندارند؛ در مقابل، لامپ‌های LED با نور سفید، در کنار درخشندگی بسیار بالا در قیاس با لامپ‌های رشته‌ای، مصرف کمتر و عمر بیشتری دارند. بدین‌ترتیب در کنار بهبود کیفی نور، هزینه‌ها را نیز در درازمدت تا حد مطلوبی کاهش می‌دهند.

۲- لامپ کارامد و مناسب انتخاب کنید.

archdaily_art_02_luminaire

ترکیب منابع نور کم‌مصرف و پربازده در حباب یا شیشه‌هایی که به انتشار نور کمک می‌کنند، می‌تواند یک منبع نوری کوچک را به منبعی با حداکثر بازدهی تبدیل کند که فضای یک اتاق بزرگ را پوشش دهد. بهترین ترکیب برای ایجاد تعادل بین کیفیت و پوشش مناسب نور، در این حالت به دست می‌آید. به علاوه، با کمک تکنیک‌های نورپردازی و استفاده از نور غیرمستقیم، می‌توان نور بهتری را در محیط منتشر کرد.

۳- چراغ‌ها را در صورت امکان خاموش یا کم‌نور کنید.

archdaily_art_03_turnoff

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین راه‌ها برای بهبود مصرف انرژی، خاموش کردن لامپ‌های اضافی است. در صورتی که به نور لامپی نیاز ندارید، بهتر است آن را خاموش کنید. همچنین اگر به میزان بالایی از نور نیازمند نیستید، می‌توانید با کمک دیمر، سطح نور و -متعاقبا- مصرف انرژی را کاهش دهید.

۴- از سیستم‌های هوشمند برای کنترل میزان نور بهره ببرید.

archdaily_art_04_lightcontrol

استفاده از سنسورهای کنترل میزان نور بر اساس نور طبیعی یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش مصرف و ایجاد نور متعادل و پایدار در ساختمان است. این سنسورها در طول روز منابع نوری داخل ساختمان را به صورت هوشمند مدیریت می‌کنند. به علاوه با کمک سنسورهای حساس به حرکت، می‌توان روشنایی مکان‌هایی مانند راهروها، گاراژ و همچنین فضاهای خارج از ساختمان را در شب نیز به شکل هوشمندانه و کاربردی مدیریت کرد.

۵- طراحی بخش‌های مختلف ساختمان برای فعالیت‌های قابل برنامه‌ریزی، کاربردی است.

archdaily_art_05_zones

بخش اعظمی از نور و انرژی در محیط‌هایی هدر می‌رود که معمولا نیازی به روشنایی و نور ندارند. بازشناسی مکان‌های کاربردی و فضاهای بزرگی که فقط بخش‌هایی از آنها مورد استفاده اشخاص قرار می‌گیرد، به بهبود مصرف انرژی کمک می‌کند. با دقت در تشخیص مکان‌های کاربردی و جداسازی فضاهای پراهمیت‌تر از مکان‌های عادی و کم‌استفاده، در کنار تصمیم‌گیری برای نوع نورپردازی -مستقیم یا غیرمستقیم- می‌توان سطح انرژی مصرفی را تا حد زیادی کاهش داد و در مصرف انرژی مورد نیاز نیز بهینه‌تر عمل کرد.

۶- از رنگ‌های روشن در سطح دیوار و سقف استفاده کنید.

archdaily_art_06_surface

رنگ‌های روشن برای رنگ دیوار و سقف و حتی وسائل داخل ساختمان در بهبود نور در معماری موثرند. با انعکاس بیشتر نور -طبیعی یا مصنوعی- فضاهای روشن‌تر و بهتری خواهید داشت که نیاز به افزایش کمّی منابع نوری در آنها کاهش میابد. هر چه فضای داخل اتاق‌ها روشن‌تر باشد، انرژی کمتر و روشنایی بیشتری خواهید داشت.

۷- از انعکاس و نشت نور جلوگیری کنید.

archdaily_art_07_darksky

تابش مستقیم و نشت نور به طور قابل ملاحظه‌ای روی کیفیت روشنایی و نهایتا کارایی ساکنان یک ساختمان موثر است. تابش نور خیره‌کننده می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (بر اثر انعکاس از سطوح دیگر) بروز کند. زوایای سطوح و دیوارها با یکدیگر، می‌تواند در بروز این مساله تاثیر بیشتری بگذارد. دقت در انتخاب زوایای دیوارها، توزیع متناسب نور، انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها و انتخاب مناسب منابع نوری، بر بهبود این مورد، موثر است.

به‌علاوه، وجود نورهای مستقیم ممکن است به تماشای یک تابلو که روی آن شیشه قرار دارد یا تماشای صفحه نمایش کامپیوتر تاثیر بگذارد؛ چرا که ممکن است بخشی از تابلو یا مانیتور، به واسطه انعکاس نوری که در دیوار مقابل است، به وضوح دیده نشود.

نور پردازی ورای توجه به انرژی

توجه بیش از حد به بهبود مصرف انرژی ممکن است تاثیرات عجیبی روی پروژه‌های نورپردازی ساختمان بگذارد. در مباحث فنی، کاهش حداکثری مقدار انرژی مصرفی اهمیت زیادی دارد و در آن، برخلاف معماری و طراحی داخلی، به مواردی همچون زیبایی، کاربردپذیری و حتی سلامت افراد توجه چندانی نمی‌شود. اما لازم است در کنار توجه به مصرف انرژی، در بهبود کلی فضای داخلی و سلامت اشخاص و مسائل جانبی مرتبط نیز دقت کرد.

 

تصاویر از gobo.io

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]