طراحی خودرو طراحی صنعتی

نقش پرینت سه بعدی در روند طراحی خودروسازی فورد

فورد یکی از شرکت‌هایی است که برای سرعت بخشیدن به مراحل پیشرفت محصول و افزایش تعداد طرح‌ها و در نتیجه بالا رفتن کیفیت نهایی، در حال توسعه فناوری‌های مرتبط با مدل‌سازی سریع است. توجه فورد به پرینت سه بعدی محصولات به سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد، همان سالی که این شرکت سومین پرینتر سه بعدی ساخته شده تا آن زمان را خریداری کرد و از آن تاریخ به بعد پانصد هزار قطعه را به تولید رساند.
از میان پروژه‌های اخیر این شرکت پرینت سه بعدی در ساخت فورد GT و مدل Mondeo Vignale نقش کلیدی را ایفا کرده است. در روند توسعه فورد GT این فناوری جهت پیشبرد مراحل طراحی مدخل چند راهه موتور، فرمان و ساختار درهای سبک وزنی به کار رفته است که به سمت بالا باز می‌شوند. برای ساخت مدل Mondeo Vignale پرینت سه بعدی کمک کرد تا صدها طرح متفاوت به طور سریع مدل‌سازی شوند. طراحی منحصر به فرد شبکه شش گوشه در جلوی این خودرو و تزئینات بیرونی، چرخ‌های ساخته شده از آلیاژ نیکل و اگزوز آن، حاصل توسعه این طرح‌ها با پرینت سه بعدی بوده است.

روش‌های سنتی مدل‌سازی، لوازم مخصوصی نیاز داشت و بسیار زمان‌بر بود، در حالی که اکنون قطعات خودرو ظرف چند ساعت و با هزینه بسیار کمتر در شرکت فورد مدل‌سازی می‌شوند. این شرایط امکان روی آوردن به تجربه‌های بیشتر و خلاقیت‌های جسورانه را فراهم می‌کند. فورد همچنین برای مشتریانی که پرینتر شخصی دارند اولین سایت فروش و اشتراک‌گذاری فایل‌های سه بعدی خودرو را افتتاح کرده است.

استفاده از پرینت سه بعدی در روند طراحی

3D-Printing-at-Ford-Grille-02-720x540-w600اولین مرحله برای طراحی وسیله نقلیه‌ای که بتوان در زندگی واقعی از آن استفاده کرد اسکچ‌هایی است که توسط دیزاینرهای شرکت ارائه می‌شوند. سپس مدل‌سازان به وسیله خمیر کِلِی (Clay) نمونه‌ای از طرح‌های منتخب را در مقیاس کوچک می‌سازند. پس از آن برای ارزیابی نسبت‌ها و تکمیل طرح، نمونه‌ای از خودرو در سایز اصلی مدل‌سازی می‌شود. هم‌زمان با این مراحل مدل‌های دیجیتالی طرح نیز به وسیله نرم‌افزارهای مرتبط ساخته می‌شوند. هر دو روش مدل‌سازی موازی با هم پیش می‌روند تا از مزایا و نقاط قوت هر دو برای بالا بردن کیفیت کار استفاده شود.

3D-Printing-at-Ford-Bruno-Alves-01-720x479-w600زمانی که بعضی قسمت‌ها در حال ساخت با خمیر کِلِی هستند نیاز است تا جزئیات و قطعات پیچیده‌تر به صورت دیجیتالی طراحی و پرینت شوند. اینجا است که تیم‌های مدل‌سازی سریع فورد واقع در مرکز فنی Dunton انگلیس، همچنین پایگاه دیگر آنها در آلمان وارد عمل می‌شوند.

نمونه‌سازی سریع موجب ارزیابی دقیق طرح‌ها و انتخاب بهترین تکنیک تولید قطعه‌ای می‌شود که طراحان و مهندسان روی آن کار کرده‌اند. برای پرینت سه بعدی که نوعی نمونه‌سازی سریع است به نرم‌افزاری نیاز داریم که قطعه را به طور مجازی به لایه‌های نازک با ضخامت برگ کاغذ برش بزند تا این برش‌ها در پرینتر به وسیله مواد مختلف مانند پلاستیک، فلز یا ماسه لایه به لایه روی هم قرار بگیرند و مدل را شکل دهند. بعد از فرم گرفتن قطعه و برداشتن قسمت‌های اضافی می‌توان مدل را صیقل داد و رنگ زد. پس از این مرحله مدل نمونه برای فرستادن به استودیو طراحی یا انجام آزمایش‌های لازم آماده است.

تکنولوژی ساخت مدل با رزین مایع

Terminator-II-Carbon3D-Printing-w600

فورد برای انجام تحقیق در مورد آینده نمونه‌سازی سریع و فرصت‌های ممکن برای صنایع کوچک، با شرکت Carbon3D آمریکا همکاری می‌کند. انتظار می‌رود این مشارکت منجر به ساخت رزین‌هایی شود که در برابر تحمل بار، حرارت زیاد و لرزش‌های شدیدی که هنگام آزمایش خودرو به وجود می‌آید مقاوم باشند.

تکنولوژی ساخت مدل با رزین مایع (CLIP) روشی است که پیش از این مشابه آن را در صنعت سینما برای خلق جلوه‌های ویژه فیلم ترمیناتور ۲ دیده‌ایم. در این روش قطعه با نوعی رزین شکل می‌گیرد که تنها به وسیله اشعه ماورا بنفش سفت می‌شود. این روش ۲۵ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از پرینت به روش لایه گذاری است. قطعات ساخته شده به روش رزین مایع خواص مکانیکی دارند که کاربردشان برای فورد بسیار مهم است.

3D-Printing-at-Ford-Sandro-Piroddi-720x479-w600

سرپرست تیم فناوری فورد در اروپا، Sandro Piroddi، می‌گوید: «تکنولوژی پرینت سه بعدی نحوه طراحی و توسعه وسایل نقلیه را به کلی دگرگون کرده است. ما اکنون این امکان را داریم که در یافتن راه‌حل‌های بالقوه خلاق‌تر عمل کنیم و این برای خریداران به این معنا است که خودروهای ما بیش از پیش همگام با آخرین راهکارهای طراحی و فناوری دنیا پیش‌ می‌روند. پرینت سه بعدی طی این ۲۵ سال رشد سریعی داشته است و در حال حاضر سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت است و راه‌های جدیدی را برای صنعت خودروسازی آینده باز می‌کند.»

0

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]