طراحی صنعتی

اهمیت فرم و عملکرد در دیزاین محصول

احتمالا بارها شنیده‌اید که طراحی موفقیت‌آمیز یک محصول چیزی بیش از جذابیت ظاهری آن است. داشتن فرم و کاراکتر هیجان‌انگیز لزوما به معنای طراحی خوب نیست و عوامل تاثیرگذار دیگری نیز وجود دارند که مهم‌ترین آنها کارایی مطلوب محصول است، به نحوی که کاربر تصور نکند فقط بابت تهیه یک شیء زیبا هزینه‌ای را پرداخت کرده است. اما کدام یک از این دو در طراحی محصول اولویت دارند؟

پیش از این در مورد فرم و کاربردش در طراحی مطالبی را خواندیم و با انواع آن آشنا شدیم، در این مطلب نیز قصد داریم فرم و عملکرد محصول را در کنار یکدیگر برسی کنیم و در مورد میزان اهمیت آنها بنویسیم و مثال‌هایی در این مورد ببینیم، در ادامه با هزارویک بوم همراه شوید.

Modern-Luxury-Sofa-Design-sofa-form-follows-back-w600

تفاوت یک طراح تازه‌کار با طراح حرفه‌ای در این است که شخص باتجربه بین عملکرد و زیبایی محصول ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه عملکرد را به عنوان نقطه شروع دیزاین و خلق شیء زیبایی می‌داند که بدون نقص کار می‌کند. برای تایید این حرف می‌توان محصول موفق‌ترین شرکت‌های حاضر در بازارهای جهانی را در نظر گرفت که با ظاهری زیبا و کارکردی مطلوب، قیمتی قابل قبول دارند. از طرف دیگر تعداد زیادی از تولیدکننده‌های موفق تنها بر سر محصولاتی معامله می‌کنند که طراحی خوبی داشته باشند.

با افزایش دانش دیزاینرها در زمینه روندهای طراحی و شناخت مواد و متریال، آنها توانایی یافتن طرح‌های توجیهی خاص برای محصولات را به دست آورده‌اند، همچنین می‌توانند با دیدن مهم‌ترین عوامل در روند طراحی محصول، فرصت‌های جدیدی را بر اساس یافتن راه‌حل‌های کارآمد مشکلات خلق کنند، به نحوی که زیبایی‌شناسی و جذابیت نیز در آن لحاظ شده باشد.

the_palm_tree_design_martha_mulawa_producent_enix_1-w600

یک طراح حرفه‌ای از ملزومات عملکرد محصول در جهت به وجود آوردن طرحی زیبا و منحصر به فرد استفاده می‌کند، طرحی که برای تولید کننده رضایت‌بخش و برای خریداران خوشایند باشد. البته باید به یاد داشته باشیم که موفقیت بدون تلاش به دست نمی‌آید و طراحی محصول نیز ابتکاری هزینه‌بر است. مطمئنا یک دیزاین خوب بیشتر از یک جعبه مستطیلی شکل ساده بودجه نیاز دارد اما بازگشت سرمایه‌ آن در طولانی مدت ارزشمند است.

دیزاین نوعی سرمایه‌گذاری مبتنی بر زمان است، یک طرح خوب می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند و دوام بیشتری داشته باشد، احتمالا نمی‌خواهید طرح خود را بعد از چند بار تغییر دادن و نرسیدن به نتیجه مطلوب، سرانجام به یک طراح حرفه‌ای بسپارید و در این میان سرمایه خود را برای کار با غیرحرفه‌ای‌ هدر دهید.

image_title_tje7l-w600

نمونه‌های خوبی که می‌توان برای دیزاین مطلوب محصولات مثال زد آیفون، آیپاد، آیپد و آیواچ هستند که طراحی آنها توسط یکی از معروف‌ترین طراحان صنعتی دنیا، جاناتان آیو انجام شده است. این روند از سال ۲۰۰۱ با تولید آیپاد شروع شد، در سال ۲۰۰۷ با ارائه آیفون، سه سال بعد با عرضه آیپد، در سال ۲۰۱۲ با مینی آیپاد و سرانجام با معرفی آیواچ ادامه یافت. طرح همگی آنها کاملا کاربردی و در عین حال جذاب است. قطعا محصولاتی با طراحی مناسب، برندی قدرتمند برای تولید کننده خود می‌سازند و منفعت زیادی را به همراه می‌آورند.

apple

اگر فکر می‌کنید دیزاین خوب هزینه‌بر و گران است شاید بهتر باشد هزینه و ریسک طراحی بد را نیز در نظر بگیرید. مشکل اصلی زمانی آغاز می‌شود که طراحی موجب شکست محصول یا حتی شرکت‌ها ‌شود؛ بنابراین در پاسخ به این پرسش که «آیا طرح یک محصول باید عملکردی بی‌نقص داشته باشد یا ظاهری مطلوب»، باید گفت که در یک طرح موفق به هردو مورد به یک اندازه توجه می‌شود.

6

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]