بنا و نما معماری

اولین مدرسه با خالص مصرف انرژی صفر در نیویورک

شرکت SOM مدرسه‌ای در نیویورک ساخته که به میزان انرژی مصرفی‌اش، انرژی تولید می‌کند. یعنی خالص مصرف انرژی صفر است. بدین‌ترتیب هزینه‌های مرتبط با مصرف انرژی نیز در این مدرسه به صفر رسیده است. این مدرسه ۴۴۴ نفر ظرفیت و ۶۳۱۷ مترمربع مساخت دارد. این دبستان در استِیتِن آیلند ساخته شده که جزیره‌ای در بخش جنوبی نیویورک است و پنجمین بخش پرجمعیت آن به شمار می‌رود.

در بخشی از محوطه این مدرسه به مساحت ۱٫۴ هکتار، روی سایه‌بان‌های اطراف ورزشگاه، پنل‌های خورشیدی نصب شده که بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز مدرسه را تامین می‌کند.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_936_5

مصالح این مدرسه از مجموعه‌ای از بتن‌های پیش‌ساخته تامین شده که برای جلوه بهتر، پنجره‌ها با رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی شده‌اند.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_4

با وجود انرژی پاکی که در این ساختمان تولید می‌شود و خالص مصرف انرژی صفر میزان انرژی مصرفی این مدرسه تا ۵۰٪ کمتر متوسط مصرف انرژی در سایر مدارس شهر نیویورک است.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_936_12

پنجره‌های سقفی و رنگ و طراحی دیوارها، شکلی بهینه نور روز را به تمام بخش‌های ساختمان وارد می‌کنند و بدین ترتیب استفاده از نورهای مصنوعی و مصرف انرژی به حداقل میرسد.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_936_9

به علاوه، با کمک انرژی گرمایی درون زمین و البته استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی برای تامین آب گرم مورد نیاز مدرسه، ضرورت استفاده از انرژی الکتریکی برای تثبیت سیستم تهویه و گرمایش به حداقل رسیده است.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_0

جهت کاهش جذب گرما در تابستان، پنجره‌هایی در بخش جنوبی ساختمان تعبیه شده است.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_5

معماران و طراحان این مدرسه امیدوارند که این نمونه، الگویی برای ساخت مدارس جدید در ساختمان شود.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_10

به گفته Roger Duffy از SOM ‘با توجه بیشتر به بهینه‌سازی محیطی در طراحی ساختمان، استانداردهای بهتر و تازه‌تری جهت بهبود مصرف انرژی در ساختمان مدارس نیویورک و حتی کل دنیا، قابل تعریف خواهد بود.’

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_2

فضاهای باز ساختمان در بخش‌های شمالی و جنوبی قرار داده شده‌اند تا دانش‌آموزان بیشتر به انجام فعالیت‌های ورزشی تشویق شوند.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_3

جهت جذب بیشتر انرژی از نور خورشید، سقف پارکینگ‌های این مدرسه نیز به سلول‌های خورشیدی مجهز شده است.

SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_9 SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_8 SOM-Net-Zero-School_dezeen_1568_7 مصرف انرژی صفر

38

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]