طراحی جواهرات طراحی صنعتی

اصول طراحی جواهرات: قسمت دوم ـ حرکت

ایجاد حس حرکت در طراحی زیورآلات می‌تواند قطعه‌ای متمایز و خاص را به وجود آورد و نگاه بیننده را درگیر خود کند. هنر طراح و مهارت او عاملی تاثیرگذار در موفقیت چنین طرح‌هایی است زیرا رسیدن به نتیجه مطلوب و غیرتکراری نیازمند خلاقیت و تسلط بر اصول پایه‌ای دیزاین است، بنابراین ایجاد حس حرکت یکی از مهم‌ترین اصول طراحی جواهرات محسوب می‌شود.

gmtc_11-w600در مطلب قبل از اصل تعادل و انواع آن گفتیم، همچنین نمونه‌هایی از هرکدام را در قالب طرح‌های واقعی دیدیم. در این بخش قصد داریم روش‌های ایجاد حرکت در طراحی را بررسی کنیم و مثال‌هایی از آن را در قالب تصویر نشان دهیم. برای آشنایی بیشتر با این روش همراه ما باشید.

حرکت به مسیری اشاره دارد که چشم ما روی قطعه از جواهر دنبال می‌کند. طراحان می‌توانند با نحوه چیدن عناصر، مسیر حرکت نگاه بیننده را کنترل کنند و معمولا برای این کار از تکرار، ریتم و پویایی استفاده می‌کنند. برای مثال مسیر نگاه بیننده از امتداد خطوط می‌گذرد، همچنین از گوشه‌ها، تغییر مقیاس‌ها، تکرار عناصر، تیرگی به روشنایی و از رنگ به بی‌رنگی حرکت می‌کند. تعقیب نگاه بیننده می‌تواند ممتد و یا با مکث روی قسمت‌های مختلف مانند نقطه کانونی باشد. زمانی که عناصر تشکیل دهنده یک قطعه، به صورت منظم یا نامنظم در کنار هم چیده شده باشند حرکت به روش تکرار ایجاد شده است. وجود کمی تنوع یا تفاوت‌های جزئی میان این تکرارها می‌تواند به افزایش جذابیت بصری طرح کمک کند. 

تکرار

g15_a61q_300-w600

در این طرح حرکت به وسیله تکرار شیشه‌های رنگی ایجاد شده است که نگاه را از سمتی به سمت دیگر هدایت می‌کند.

15_0276_300

الگوی تکرار شده در این قطعه به وسیله ایجاد سایه‌روشن با تغییر رنگ عناصر به وجود آمده است. دیدن تفاوت‌های جزئی در این تکرار بر جذابیت بصری طرح افزوده است.a32_0073_300-w600
در این گردنبند ترتیب چینش دوایر و روی هم قرار گرفتن آنها، به شکل‌گیری حس حرکت در نگاه بیننده کمک می‌کند.

ریتم

ریتم حاصل تکرار است اما به نحوی که چشم را مستقیما از قسمتی به قسمت دیگر هدایت کند. ریتم می‌تواند مانند یک قطعه موسیقی ممتد یا منقطع باشد و جریانی متناوب را به وجود آورد. به طور مثال ممکن است هنگام تکرار یک عنصر، شکل یا جهت آن طی این روند به آرامی تغییر کند و یا رنگی خاص در قسمت‌های مختلف قطعه تکرار شود و از این طریق طرحی یکپارچه به وجود آورد.

d37_a581_300-w600

در این طرح چشم از مرواریدی به مروارید دیگر هدایت می‌شود، به کار بردن زمینه‌ای تسمه مانند، تناوبی طبیعی را در الگو به وجود آورده است.

a32_0354_300-w600

شکل گرفتن دسته‌های مشابه از دانه‌ها با تکرار رنگ و ایجاد ریتم، موجب حرکت نگاه از گروهی به گروه دیگر می‌شود.

پویایی

استفاده از حس پویایی در طراحی یک قطعه، آن را از نظر بصری فعال و زنده می‌کند. چنین طرح‌هایی موجب می‌شوند چشم بیننده از نقطه‌ای به نقطه بعد پرش داشته باشد. نمونه‌هایی از این روش را در طرح‌های زیر مشاهده می‌کنید.Design-Idea-B31S-Bracelet---bc4n_6

d42_b193_300

اگر علاقه‌مند به یادگیری اصول طراحی جواهرات هستید در آینده نیز با هزارویک بوم همراه باشید و با اصول دیگر مانند تاکید، تضاد، وحدت و هماهنگی بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید:

29

یک دیدگاه

  • سلام سایتتون ایول داره میشه در باره طراحی و ساخت کفش هم مطلب بزارید shoe design):
    همچنین اگه میشه درباره (ارایه طرح) پرزانته کردن طرح در مسابقات دیزاین پست بزارید ممنون
    خدا خیرتون بده

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]